Właściwości prozdrowotne olejków eterycznych znane były już w starożytności. Obecne w olejkach terpeny sprawiają, że mogą być one skutecznym wsparciem dla organizmu: rozgrzewają, wykazują działanie wykrztuśne, antyseptyczne oraz relaksacyjne- to skuteczne środki terapeutyczne w zakresie ziołolecznictwa i aromaterapii. Co więcej, olejki eteryczne wchodzą w skład perfum, kremów i środków na owady. Wykorzystuje się je także w formie przypraw. Znamy już właściwości olejków eterycznych, czas na analizę składu. Najlepsze są olejki eteryczne naturalne, więcej na ten temat znajdziesz poniżej.
Jaki skład mają olejki eteryczne naturalne? Olejek tworzą lotne związki, które pozyskuje się z poszczególnych części rośliny: kwiatu, liści, łodygi, kłączy i korzenia w procesie destylacji z udziałem pary wodnej, lub w procesie tłoczenia, jak w przypadku cytrusów. Olejki eteryczne można rozpoznać po silnym zapachu, cechuje je także duża aktywność biologiczna, jeden olejek zawiera w sobie nawet kilkadziesiąt związków, które mają różne stężenie i właściwości.
Zobacz też: Olejek aloesowy - właściwości i zastosowanie. Jak przygotować go samodzielnie?
Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie, to skuteczna i tania broń przeciwko grzybom i wirusom. Wykazują też działanie pielęgnacyjne dla skóry oraz wspierają proces wyciszenia. W dalszej części artykułu dowiesz się, które olejki eteryczne zastosować przy konkretnych schorzeniach.
Olejek eteryczny lawendowy ma bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, co przekłada się na mniejszą aktywność ruchową o charakterze spontanicznym. Olejek na bazie lawendy zmniejsza stany napięcia nerwowego, niweluje uczucie niepokoju oraz problemy z bezsennością. Olejek eteryczny lawendowy to także forma antydepresantu, uspokaja i działa przeciwlękowo.
Jak stosować olejek eteryczny lawendowy?
Olejek eteryczny eukaliptusowy działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, wykazuje też działanie antygrzybiczne. Jest on skutecznym wsparciem w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. To prawdziwe antidotum na kaszel, bóle reumatyczne oraz zapalenie zatok. Olejek na bazie eukaliptusa wspiera też organizm w budowie odporności.
Jak stosować olejek eteryczny eukaliptusowy?
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego wspiera proces leczenia łupieżu i łagodzi dolegliwości związane z łojotokowym zapaleniem skóry. Zmniejsza uczucie napięcia oraz swędzenia w okolicy skalpu. Kontroluje ilość wydzielanego sebum, co przekłada się na mniej przetłuszczające się włosy.
Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?
Zobacz też: Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie