Olejki eteryczne: właściwości i zastosowanie. Olejek eukaliptusowy, lawendowy i z drzewa herbacianego

Olejki eteryczne zapewniają równowagę na linii ciało-emocje. Dobrze dobrany olejek pomoże zmobilizować organizm do procesu samoleczenia lub zapewnić potrzebny relaks. Sprawdź z nami działanie poszczególnych olejków.

Olejki eteryczne: właściwości. Lecznictwo, relaks, kuchnia i kosmetyki 

Właściwości prozdrowotne olejków eterycznych znane były już w starożytności. Obecne w olejkach terpeny sprawiają, że mogą być one skutecznym wsparciem dla organizmu: rozgrzewają, wykazują działanie wykrztuśne, antyseptyczne oraz relaksacyjne- to skuteczne środki terapeutyczne w zakresie ziołolecznictwa i aromaterapii. Co więcej, olejki eteryczne wchodzą w skład perfum, kremów i środków na owady. Wykorzystuje się je także w formie przypraw. Znamy już właściwości olejków eterycznych, czas na analizę składu. Najlepsze są olejki eteryczne naturalne, więcej na ten temat znajdziesz poniżej. 

Olejki eteryczne naturalne - siła roślin 

Jaki skład mają olejki eteryczne naturalne? Olejek tworzą lotne związki, które pozyskuje się z poszczególnych części rośliny: kwiatu, liści, łodygi, kłączy i korzenia w procesie destylacji z udziałem pary wodnej, lub w procesie tłoczenia, jak w przypadku cytrusów. Olejki eteryczne można rozpoznać po silnym zapachu, cechuje je także duża aktywność biologiczna, jeden olejek zawiera w sobie nawet kilkadziesiąt związków, które mają różne stężenie i właściwości. 

Zobacz też: Olejek aloesowy - właściwości i zastosowanie. Jak przygotować go samodzielnie?

Olejki eteryczne: zastosowanie. Który zapach wybrać? 

Olejki eteryczne mają szerokie zastosowanie, to skuteczna i tania broń przeciwko grzybom i wirusom. Wykazują też działanie pielęgnacyjne dla skóry oraz wspierają proces wyciszenia. W dalszej części artykułu dowiesz się, które olejki eteryczne zastosować przy konkretnych schorzeniach. 

Olejek eteryczny lawendowy- antidotum na stres 

Olejek eteryczny lawendowy ma bezpośredni wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, co przekłada się na mniejszą aktywność ruchową o charakterze spontanicznym. Olejek na bazie lawendy zmniejsza stany napięcia nerwowego, niweluje uczucie niepokoju oraz problemy z bezsennością. Olejek eteryczny lawendowy to także forma antydepresantu, uspokaja i działa przeciwlękowo. 

Jak stosować olejek eteryczny lawendowy? 

  • Okłady z olejku lawendowego pomagają się wyciszyć i będą też skutecznym antidotum na ukąszenia owadów. 
  • Osoby, które potrzebują odprężania, mogą dodać kilka kropel olejku do kąpieli.
  • Problemy z zasypianiem rozwiąże pościel spryskana olejkiem. 
Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Olejek eteryczny eukaliptusowy- skuteczny w walce z wirusami

Olejek eteryczny eukaliptusowy działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, wykazuje też działanie antygrzybiczne. Jest on skutecznym wsparciem w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. To prawdziwe antidotum na kaszel, bóle reumatyczne oraz zapalenie zatok. Olejek na bazie eukaliptusa wspiera też organizm w budowie odporności. 

Jak stosować olejek eteryczny eukaliptusowy? 

  • 15 kropel olejku można dodać do kąpieli
  • Olejek eukaliptusowy to także doskonały dodatek do inhalacji, ilość kropel należy sprawdzić na produkcie. 
  • Przy katarze u dzieci kilka kropel olejku można rozsmarować na klatce piersiowej lub skropić delikatnie piżamkę. 

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego- zdrowa skóra głowy

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego wspiera proces leczenia łupieżu i łagodzi dolegliwości związane z łojotokowym zapaleniem skóry. Zmniejsza uczucie napięcia oraz swędzenia w okolicy skalpu. Kontroluje ilość wydzielanego sebum, co przekłada się na mniej przetłuszczające się włosy

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego? 

  • Olejek eteryczny z drzewa herbacianego stosujemy punktowo, smarując problematyczne miejsce. 
  • Kilka kropel można dodać też do kremu lub balsamu.
  • Olejek herbaciany to także doskonały dodatek do toniku.

Zobacz też: Olejek z oregano - właściwości i zastosowanie

Więcej o: