Dni wolne od pracy 2021. Kiedy najlepiej wziąć wolne, by cieszyć się dłuższą przerwą od pracy?

Dni wolne od pracy 2021 - kiedy wypadają? Po 2020 roku, który nie obfitował w dodatkowe dni wolne od pracy i długie weekendy z uwagi na niezbyt korzystny układ świąt w kalendarzu, nadszedł rok 2021, który pod tym względem będzie tylko trochę łaskawszy. Sprawdźmy, kiedy najlepiej wziąć dzień lub dwa urlopu, by nieco dłużej odpocząć od pracy.

Kiedy wziąć wolne w 2021?

Rozpoczęcie roku kalendarzowego jest dla wielu osób okazją do zaplanowania urlopu, w szczególności zaś rozważenia, kiedy wziąć wolne, by zapewnić sobie dłuższą przerwę od pracy. Co prawda planowanie urlopu na rok 2021 jest, podobnie jak w roku ubiegłym, mocno niepewne z uwagi na dynamiczną sytuację związaną z pandemią, jednakże warto wiedzieć, jak wykorzystać układ świąt w kalendarzu, by zapewnić sobie kilkudniowy odpoczynek od pracy. Jak co roku, dobrym momentem na dodatkowe wolne jest Boże Ciało. Ponieważ święto to przypada zawsze w czwartki, to wystarczy wziąć wolne w piątek przypadający po Bożym Ciele, by cieszyć się czterodniowym wypoczynkiem. W tym roku święto to przypada 3 czerwca, toteż biorąc wolne w piątek 4 czerwca, mamy szansę na dodatkowy długi weekend. Podobną sytuację mamy w listopadzie. W tym roku Święto Niepodległości (11 listopada) wypada w czwartek, biorąc więc urlop na 12 listopada 2021 roku, można zyskać kolejny dodatkowy długi weekend.

Długie weekendy 2021 – czy będą faktycznie długie?

Długie weekendy w 2021 roku nie są zbyt liczne i prezentują się dość skromnie. Rok 2021 zaczął się co prawda od długiego weekendu, gdyż Nowy Rok przypadł tym razem w piątek. Jeśli ktoś wziął wolne w poniedziałek 4 stycznia i wtorek 5 stycznia, to mógł cieszyć się z sześciodniowego urlopu (6 stycznia to dzień wolny z uwagi na święto). Biorąc wolne również 7 i 8 stycznia można było sobie sprawić prezent w postaci 10-dniowego przestoju od pracy. Kolejny długi weekend przypada dopiero w kwietniu i związany jest ze świętami Wielkiej Nocy (wielkanocny poniedziałek w tym roku wypada 5 kwietnia). Tradycyjny weekend majowy potrwa w tym roku od soboty do poniedziałku włącznie. Istnieje szansa na przedłużenie go, jeśli pracodawca wyznaczy pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w sobotę, tj. za Święto Pracy, w poprzedzający ów weekend piątek, bądź w przypadający po nim wtorek.

Niestety, w tym roku nie ma szans na długi weekend w sierpniu, gdyż 15 sierpnia wypada w niedzielę. Przedłużony weekend będzie jeszcze na przełomie października i listopada, gdyż uroczystość Wszystkich Świętych obchodzić będziemy w poniedziałek. Prócz możliwości przedłużenia czerwcowego (Boże Ciało) i listopadowego (Święto Niepodległości) weekendu istnieje jeszcze szansa na uzyskanie długiego weekendu w związku ze świętami Bożego Narodzenia, o ile pracodawca wyznaczy pracownikowi dzień wolny w Wigilię, bądź poświąteczny poniedziałek, za przypadające w sobotę święto.

Dni wolne 2021: kalendarz świąt państwowych i kościelnych

Dni wolne 2021 roku to wyznaczone na mocy ustawy 13 dni wolnych od pracy związanych ze świętami państwowymi oraz kościelnymi. W 2021 roku wypadają one następująco:

  1. 1 stycznia 2021 r. – piątek – Nowy Rok,
  2. 6 stycznia 2021 r. – środa – Święto Trzech Króli,
  3. 4 kwietnia 2021 r. – niedziela – Wielkanoc, pierwszy dzień świąt,
  4. 5 kwietnia 2021 r. – poniedziałek – Wielkanoc, drugi dzień świąt,
  5. 1 maja 2021 r. – sobota – Święto Pracy,
  6. 3 maja 2021 r. – poniedziałek – Święto Konstytucji 3 Maja,
  7. 23 maja 2021 r. – niedziela – Zesłanie Ducha Świętego (tzw. Zielone Świątki),
  8. 3 czerwca 2021 r. – czwartek – Boże Ciało,
  9. 15 sierpnia 2021 r. – niedziela – Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny i Święto Wojska Polskiego,
  10. 1 listopada 2021 r. – poniedziałek – Wszystkich Świętych,
  11. 11 listopada 2021 r. – czwartek – Narodowe Święto Niepodległości,
  12. 25 grudnia 2021 r. – sobota – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt,
  13. 26 grudnia 2021 r. – niedziela – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt.

Warto pamiętać, że za święto przypadające w sobotę, pracodawca jest zobowiązany wyznaczyć pracownikowi dodatkowy dzień wolny. W 2021 roku mamy do czynienia z taką sytuacją dwukrotnie, w przypadku 1 maja – Święta Pracy oraz pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia – 25 grudnia.

Kalendarz świąt 2021

Spoglądając na kalendarz świąt 2021 roku, można stwierdzić, że układa się on niezbyt korzystnie. Wzięcie czterech dni urlopu umożliwia co prawda uzyskanie dziesięciodniowego odpoczynku na początku stycznia, jednakże biorąc pod uwagę, iż na ten okres zarządzona została narodowa kwarantanna, wykorzystanie tego czasu na urlopowy wyjazd stało się mało prawdopodobne. Wielkanoc wypada w tym roku dość wcześnie, bo na początku kwietnia – i będzie to pierwsza okazja do odpoczynku dla uczniów, którzy w tym roku ferie zimowe mieli w terminie od 4 do 17 stycznia.

Wzięcie trzech lub czterech dni urlopu pozwoli pracownikom na uzyskanie dodatkowej, dziewięciodniowej przerwy w pracy na początku maja. Być może będzie to dogodniejszy czas na odpoczynek. Za sprawą jednego dnia urlopu można sprawić sobie długi weekend na początku czerwca (Boże Ciało) oraz w listopadzie (Święto Niepodległości przypadające w czwartek). Niekorzystnie wypadają w tym roku święta Bożego Narodzenia: pierwszy dzień świąt przypada w sobotę, a drugi w niedzielę. 

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?
Więcej o: