Nawilżacz powietrza - szpanerski gadżet czy niezbędny element wyposażenia mieszkania?
Nawilżacz powietrza: co daje jego używanie?
Jakość powietrza, którym oddychamy w domu, a szczególnie poziom jego nawilżenia, mają niebagatelne znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego zwłaszcza w sezonie grzewczym warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Co daje zastosowanie tego sprzętu w pomieszczeniu, w którym przebywamy przez wiele godzin? Suche powietrze wpływa na szybsze wysuszanie oraz podrażnianie śluzówek, co w konsekwencji prowadzi do częstszych infekcji. Suche powietrze może być także przyczyną kłopotów z koncentracją oraz niskiej jakości snu. Zaopatrzenie się w sprzęt, który w skuteczny sposób zadba o odpowiednią wilgotność powietrza w naszym domu, wydaje się więc prostą receptą na to, by zatroszczyć się o nasze zdrowie.
Nawilżacz powietrza to urządzenie służące zwiększeniu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że optymalna wilgotność powietrza w mieszkaniu powinna wynosić od 40 do 60%. O ile nadmierna wilgotność powietrza może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także sprzyja odpowiedzialnym za alergie roztoczom, o tyle zbyt niska wilgotność powietrza może mieć bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia. Zbyt suche powietrze ma zły wpływ przede wszystkim na funkcjonowanie układu oddechowego, poprzez nadmierne wysuszenie śluzówki nosa prowadząc do kataru, kaszlu czy alergii, jak również znacznie zmniejszając odporność organizmu na infekcje. Mała wilgotność powietrza powoduje także przesuszenie i przekrwienie spojówek, a ponadto ma negatywny wpływ na kondycję skóry i włosów. Badania wykazują dodatkowo, że wilgotność powietrza na poziomie 40 lub więcej procent znacznie ogranicza ryzyko zainfekowania organizmu wirusami, szczególnie wirusem grypy. Zastosowanie odpowiednio dopasowanego do warunków nawilżacza powietrza oraz częste wietrzenie pomieszczeń pozwoli nam więc na uniknięcie poważnych konsekwencji zbyt niskiej wilgotności powietrza w naszym otoczeniu.
Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?
Gdy już uznamy, że powietrze w naszym domu jest zbyt suche, powinniśmy zdecydować się na nawilżacz powietrza. Jaki wybrać i czym kierować się przy wyborze? Najprostszy nawilżacz powietrza, to nakładka montowana na kaloryferze, którą napełnia się wodą. Pod wpływem ciepła wytwarzanego przez grzejnik woda paruje, nawilżając powietrze. Jest to jednak metoda mało skuteczna, sprawdzająca się w bardzo niewielkim pomieszczeniu i przy dobrze rozgrzanym kaloryferze. Warto więc zdecydować się na urządzenie zasilane za pomocą energii elektrycznej, które pozwoli na osiągnięcie pożądanego efektu również w większym pomieszczeniu.
Co do zasady działania istnieją trzy rodzaje nawilżaczy powietrza:
- nawilżacze parowe – których działanie oparte jest na podgrzewaniu zgromadzonej w pojemniku wody i wyrzucaniu jej w formie sterylnej mgiełki pary wodnej; choć uwalniana przez nie para jest bardzo higieniczna, to z uwagi na działanie wysokich temperatur urządzenia te mogą się nagrzewać i doprowadzić do poparzeń, zwłaszcza pozostawione bez nadzoru; są to urządzenie niedrogie, ale o dość wysokich kosztach eksploatacji;
- nawilżacze ultradźwiękowe – wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i wytwarzania mgiełki; warto jednak pamiętać, że w mgiełkę zmieni się również wszystko, co w wodzie się znajduje, w tym minerały, bakterie i chemikalia, dlatego dobrze jest wykorzystać do nawilżania powietrza wodę destylowaną; nawilżacze te nie są polecane właścicielom zwierząt domowych, gdyż emitowane przez te urządzenia dźwięki mogą być nieprzyjemne dla naszych pupili;
- nawilżacze ewaporacyjne – zasysają powietrze z pokoju, nawilżają je, a następnie wypuszczają w postaci chłodnej mgiełki na zewnątrz; w ich przypadku ryzyko przewilżenia powietrza jest znikome; są to stosunkowo najdroższe urządzenia, ale o dość niskich kosztach eksploatacji.
Jak nawilżyć powietrze w pokoju?
Szczególnie w okresie jesienno-zimowym często zastanawiamy się, jak nawilżyć powietrze w pokoju. Najlepszą metodą jest z pewnością użycie profesjonalnego nawilżacza powietrza, jednakże warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając model dostosowany do naszych potrzeb. Dobrze, gdy zakupione przez nas urządzenie posiada czujnik wilgotności, czyli tzw. higrostat, pomoże to bowiem utrzymać wilgotność powietrza na optymalnym poziomie. Nieodzownym elementem jest też filtr HEPA bądź węglowy, co ma znaczenie szczególnie dla alergików i osób borykających się z chorobami układu oddechowego. Wskazane jest, by nawilżacz miał nocny tryb pracy, dzięki czemu odgłos jego pracy nie będzie zakłócał naszego wypoczynku w nocy. Dodatkową zaletą nawilżacza będzie zintegrowany jonizator, który sprawdzi się szczególnie w pomieszczeniach z dużą ilością sprzętu elektronicznego, eliminując elektrosmog z wdychanego przez nas powietrza.
-
Popularna marka kosmetyków ogłosiła, że kończy swoją działalność. To kolejna ofiara pandemii
-
Pixie bob - najmodniejsza fryzura i hit wiosny 2021. Odejmie lat i nada twoim włosom prawdziwego pazura
-
Klaudia El Dursi przeszła totalną metamorfozę. W platynowym blondzie jest nie do poznania
-
Agnieszka Chylińska w długich i ciemnych włosach? Metamorfoza piosenkarki zachwyciła internautów
-
Córka Tadeusza Drozdy spełnia się jako aktorka. 40-latka jest odważną feministką
- Chcesz, by ubrania służyły ci dłużej niż jeden sezon? Oto elementy, na które powinnaś zwracać uwagę
- Dzień Kobiet inaczej - czas na przygodę!
- Schudła prawie 100 kg, by zemścić się na byłym chłopaku. Jej metamorfoza jest spektakularna i inspiruje wiele kobiet
- Ta bluzka to rewelacyjna baza pod modowe dodatki. Teraz kupisz ją w Mohito za mniej niż 30 zł
- Uwielbiane marki, które zniknęły z rynku. To ofiary pandemii