Niezawodne sposoby na zaparowane okna w domu. Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się z nich wilgoci

Zimą borykasz się w domu z nadmiernym parowaniem szyb oraz skraplającą się wodą? To powszechny problem, któremu można jednak w prosty sposób zaradzić. Oto kilka niezawodnych i bardzo prostych trików.
Zobacz wideo Trzy domowe sposoby, by okna zawsze lśniły czystością

Skraplanie się pary wodnej na oknach w naszych domach to naturalne zjawisko, które zauważamy zwłaszcza zimą, kiedy temperatura na zewnątrz znacznie różni się od tej panującej wewnątrz. Woda na oknach pojawia się najczęściej po wykonywaniu takich czynności jak gotowanie, prasowanie czy kąpiel. Czasem jednak, wilgoć na szybach może pojawiać się bez wyraźniej przyczyny i utrzymywać na oknach nawet przez kilka godzin. Wówczas jest to wyraźny znak, że problem leży w nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Podpowiadamy kilka trików, dzięki którym pozbędziesz się problemu zaparowanych i mokrych okien.

Jak często powinniśmy wymieniać bieliznę na nową? Częściej, niż robi to większość z nas Jak często powinniśmy wymieniać bieliznę na nową? Częściej, niż robi to większość z nas

Zaparowane i mokre okna zimą w domu? Oto sposoby na skuteczne zwalczenie problemu wilgoci

Wbrew temu, co myśli większość osób zmagających się z parującymi oknami, wilgoć na powierzchni od strony pomieszczenia, wcale nie musi wskazywać na wadę okna. Wręcz przeciwnie, jest to oznaka ich wysokiej szczelności, co utrudnia przepływ powietrza oraz odpowiednią wentylację. 

Myjesz kurczaka pod bieżącą wodą? To ogromny błąd! Myjesz kurczaka pod bieżącą wodą? To ogromny błąd! 3 produkty w kuchni, których nie należy myć

Pierwszą kwestią, o którą trzeba zadbać przy parujących oknach jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Mowa tu nie tylko o uchylaniu, lecz otwieraniu okien na całą ich szerokość. Ponadto można również w ciągu dnia rozszczelnić okna. Jak to zrobić? Wystarczy przekręcić delikatnie klamkę tak, by klamka z ramą tworzyła kąt ostry (kąt prosty pozwala na szerokie otwarcie okna). Podczas gotowania warto również pamiętać o włączeniu okapu, dzięki czemu nadmiar pary zostanie pochłonięty. Staraj się także nie suszyć prania na grzejnikach, a jeśli rozstawiasz suszarkę z praniem w pomieszczeniu pamiętaj, by zapewnić w nim dobrą cyrkulację powietrza. 

Więcej o: