W Gdańsku otworzono pralnię dla osób w kryzysie bezdomności. "Dźwignia dla zmian"

- Prozaiczna rzecz jak czyste ubrania da naszym podopiecznym nie tylko większe bezpieczeństwo, ale też po prostu komfort. I godność, która jest niezwykle ważna - mówił w lokalnych mediach Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni. To ta organizacja razem z Towarzystwem im. św. Brata Alberta otworzyła pierwszą Pralnię Społecznie Odpowiedzialną w Gdańsku. Mogą z niej bezpłatnie skorzystać osoby pozbawione własnego dachu nad głową.

Z danych Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że w Polsce żyje blisko 36 tys. osób w kryzysie bezdomności. Pandemia, z którą boryka się cały świat, konieczność noszenia maseczek i dezynfekowania rąk stały się impulsem do zadbania o potrzeby osób, które nie mają dostępu do pralni czy łaźni.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski podczas otwarcia pierwszej w Polsce Pralni Społecznie OdpowiedzialnejWiceprezydent Gdańska Piotr Borawski podczas otwarcia pierwszej w Polsce Pralni Społecznie Odpowiedzialnej Martyna Niećko / Agencja Gazeta

Przy ul. Równej 

Pralnię z inicjatywy marki Persil prowadzą Fundacja Społecznie Bezpieczni wraz z Towarzystwem im. św. Brata Alberta – organizacje, które od lat zajmują się osobami w kryzysie bezdomności. W Gdańsku w budynku przy ul. Równej 14 na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn już od miesiąca działa Pralnia Społecznie Odpowiedzialna. Mogą z niej korzystać bezpłatnie nie tylko osoby potrzebujące, żyjące na co dzień na ulicy, ale także kilkuset podopiecznych schronisk i noclegowni. O roczny zapas detergentów zadbała firma Persil.

Schronisko prowadzone jest przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie, które udostępniło budynek, a przedsięwzięcie na co dzień jest zarządzane przez Fundację Społecznie Bezpieczni, na zasadach ekonomii społecznej. 

To tylko początek

– Pralnia stanie się też dźwignią dla kolejnych zmian – budowanie miejsca w oparciu o model ekonomii społecznej umożliwia stworzenie miejsc pracy dla osób, które na co dzień miałyby z tym problem. Co za tym idzie, takie osoby będą mogły zarobić pieniądze, ustabilizować swoją sytuację i rozwijać się. W samej pralni planujemy też zatrudnienie jednej z naszych podopiecznych, która potrzebuje pracy i wsparcia naszej organizacji. Działalność pralni będą też wspierać podopieczni z ośrodka na ul. Równej – dodał Kwiatkowski.

Pierwsza w Polsce Pralnia Społecznie OdpowiedzialnaPierwsza w Polsce Pralnia Społecznie Odpowiedzialna Martyna Niećko / Agencja Gazeta

Dwie strefy 

Pralnia została podzielona na dwie strefy. Część główna służy wewnętrznym potrzebom placówek Towarzystwa Pomocy im Św. Brata Alberta działającym w Trójmieście, oferując im pranie koców, pościeli, poduszek i obrusów. Z drugiej części otwartej i dostępnej można korzystać bezpłatnie.

Społeczni partnerzy akcji planują także "wyjście na zewnątrz" – do osób, które nie mają możliwości lub nie chcą przyjechać do pralni, a nie mogą na co dzień wyprać swoich rzeczy (np. mieszkających na ulicy). Planują nawiązanie współpracy z jedną z komercyjnych pralni, wykupią w nich bony, które będą rozdawać streetworkerzy.

– Problem bezdomności istnieje cały rok, nie tylko w okresie zimowym, kiedy temat najmocniej wybrzmiewa, ponieważ często wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia. Ważne jest, żeby pomagać systemowo i cyklicznie, dlatego tak ważne jest wsparcie długofalowe i mądra pomoc, jaką daje nam Persil. Pralnia, nasze zaangażowanie, zapasy proszku będą z nami na długo. Stałe wsparcie jest kluczowe, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie wpływać na zmianę życia naszych podopiecznych – dodaje prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Inicjator przedsięwzięcia

Powstanie pralni jest efektem porozumienia pomiędzy inicjatorem, marką Persil, należącą do firmy Henkel, a dwiema organizacjami społecznymi, które specjalizują się w opiece nad osobami w kryzysie bezdomności. Marka Persil sfinansowała wyposażenie w sprzęt potrzebny do prania przemysłowego. Przekazała także partnerom pozarządowym półtorej tony środków piorących. Wystarczy ich na rok pracy pralni, część zapasu trafi także do pozostałych trójmiejskich placówek towarzystwa i mieszkań wspomaganych.

– Nasza pomoc dotarła najpierw do szpitali i medyków, następnie do osób pracujących w transporcie. Dziś zdecydowaliśmy się nieść ją tam, gdzie biznes pojawia się rzadko, a gdzie jest potrzebna szczególnie – osobom w kryzysie bezdomności. Głęboko wierzymy w siłę współpracy z organizacjami pozarządowymi i społecznościami lokalnymi. Wierzę, że będzie ona inspiracją dla kolejnych partnerów, a nasza Pralnia Społecznie Odpowiedzialna pomoże zmieniać życie wielu osób – przekonuje Magdalena Kostrzewa, brand manager marki Persil. – W czasach pandemii ta oczywistość nabrała zupełnie nowego znaczenia.

Źródło: gdansk.naszemiasto.pl / ngo.pl  

Więcej o: