Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Poznaj sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie

Rachunki za ogrzewanie potrafią znacząco obciążyć nasz budżet. Chcesz wiedzieć, jak oszczędzić na ogrzewaniu? Poznaj sposoby na skuteczne oszczędzanie ciepła.

Bez względu na to, czy mieszkasz w mieszkaniu, w którym grzeją kaloryfery podłączone do sieci ciepłowniczej, czy w domu, który ogrzewasz własnym piecem, za ogrzewanie na pewno płacisz dużo. Jak podaje portal Business Insider  na utrzymanie ciepła wydajemy średnio od około 2,2 tys. zł do 2,7 tys. zł rocznie. Na ogrzanie domu o powierzchni 150 m² wydamy ponad 4,5 tys. zł, a jeśli ogrzewamy prądem nasze wydatki mogą wzrosnąć nawet do 19 tys. rocznie. 

Przyczyny wysokich opłat za ogrzewanie. 

Do najczęstszych przyczyn opłat za ciepło należą: 

  • niewłaściwe ocieplenie budynku, 
  • stare, nieszczelne okna i drzwi, 
  • zbyt droga cena paliwa, 
  • niewłaściwie wyregulowany system zarządzania węzła lub kotłowni. 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 

Zacznij od uszczelnienia okien i drzwi. Przez nieszczelne okna i szczeliny w drzwiach możemy stracić około 25-40% ciepła. Jeżeli nie stać cię teraz na wymianę okien, możesz uszczelnić je specjalną taśmą klejącą. To niedrogie rozwiązanie sprawi, że chłodne powietrze nie będzie dostawać się do domu. 

Odpowietrz kaloryfery i nie zasłaniaj ich niczym. Grzejniki działają najwydajniej, gdy powietrze spokojnie wokół nich przepływa. Jeśli zasłonisz grzejnik komodą, zasłoną lub firanką, to ciepłe powietrze nie będzie miało możliwości swobodnie rozchodzić się po mieszkaniu. Warto pamiętać, że odległość między kaloryferem a meblami powinna wynosić minimum 10 cm. 

W słoneczne dni odsłaniaj okna. Dzięki temu promienie słoneczne będą mogły ogrzać pomieszczenie. Natomiast na noc lepiej zasłonić zasłony, wtedy straty ciepła będą mniejsze.

Wiesz, jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie zimą? Zakręć grzejniki (wtedy termostat nie zareaguje na nagły napływ zimnego powietrza), otwórz szeroko okno i wietrz pomieszczenie przez kilka do kilkunastu minut. Dzięki temu przewietrzysz mieszkanie, ale go nie wychłodzisz. 

Zobacz wideo Sposób na zaparowane okulary i domowy płyn do dezynfekcji. Jak radzić sobie z pandemią

Staraj się utrzymać optymalną temperaturę w mieszkaniu. Zakręcenie kaloryferów i siedzenie w kurtce nie spowoduje obniżenia opłat za ciepło. Opłaty często są naliczane na podstawie ryczałtu lub rozdzielana równo między wszystkich mieszkańców. Nie zaoszczędzisz, nie ogrzewając mieszkania. 

Więcej o: