Kiedy Dzień Babci i Dziadka? Kiedy wypada to święto?

Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzimy co roku pod koniec stycznia. To wyjątkowe dwa dni w czasie których możemy pokazać naszym babciom i dziadkom, jak wiele dla nas znaczą. Pamiętasz, kiedy należy złożyć życzenia?

Dzień Babci i Dziadka. Skąd się wywodzą te święta? 

Dzień Babci i Dziadka to święta obchodzone od niedawna. W 1964 roku w tygodniku "Kobieta i Życie" pojawił się pomysł utworzenia dni poświęconego babciom. Pomysł ten był w ciągu następnych lat popularyzowany w kolejnych pismach, aż upowszechnił się w całym kraju. Dzień Dziadka zaczęto obchodzi w naszym kraju kilka lat później i prawdopodobnie został przeniesiony ze Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku.

Dzień Babci i Dziadka 2021. Kiedy wypadają?

Świętujemy już w tym tygodniu! Co roku oba święta obchodzimy w te same dni. Dzień Babci wypada zawsze 21 stycznia, natomiast Dzień Dziadka 22 stycznia. W 2021 roku Dzień Babci obchodzimy w czwartek, a Dzień Dziadka w piątek. 

Tradycje związane z Dniem Babci i Dziadka.

Tradycją jest, że w te dni wnuki składają życzenia swoim babciom i dziadkom, obdarowują ich kwiatami i drobnymi upominkami. Najmłodsi przygotowują własnoręcznie robione laurki, a w przedszkolach i szkołach często organizowane są przedstawienia oraz występy artystyczne, na które zapraszani są dziadkowie. 

To dobry moment, aby odwiedzić dziadków i spędzić z nimi trochę czasu. Warto jednak zachować ostrożność podczas takich spotkań, w tym roku musimy wyjątkowo zadbać o zdrowie naszych dziadków. 

Pomysły na życzenia

Jeśli nie masz pomysłu na życzenia, podpowiadamy kilka wierszyków, które wyrecytowane sprawią na pewno radość dziadkom i babciom. 

Kochany Dziadku,

przyjmij te życzenia

i wiedz że me serce

nigdy się nie zmienia,

a więc w Twe Święto,

w dniu pełnym radości

życzę zdrowia, szczęścia,

pogodnej starości.

***

W dniu tak uroczystym, w dniu Twojego święta,

składam Ci życzenia, o Tobie pamiętam.

By życie Twe było kwiatami usłane,

tak piękne i czyste jak letni poranek.

***

Babciu, dziękuję Ci za to, że jesteś. 

Bez Ciebie również ja nie pojawiłbym się na świecie. 

Dziękuję Ci za Twoją troskę, niekończącą się cierpliwość. 

Dziękuję, że z Tobą mogłem poznawać świat. 

Nigdy nie zapomnę, jak mnie rozpieszczałaś! 

Bądź zawsze szczęśliwa i zdrowa. 

Kocham Cię Babciu! 

***

Zobacz wideo Modne pomysły na prezenty z kwiatów. Nie tylko flower box!
Więcej o: