Bolesne miesiączki - co oznaczają? Poznaj ich przyczyny i sposoby na łagodzenie tych dolegliwości

Bolesne miesiączki to przypadłość, z którą zmaga się wiele kobiet. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie radzić w takim wypadku?

Bolesne miesiączki – co oznaczają?

Nietrudno znaleźć kobietę, która skarży się na bolesne miesiączki. Co oznaczają? Najczęściej ból sygnalizuje po prostu zbliżające się krwawienie. Charakterystyczny ucisk w dole brzucha, a także w pachwinach i niekiedy w okolicy krzyżowej, jest bowiem związany z naturalnymi skurczami macicy podczas menstruacji. W takich wypadkach dolegliwości bólowe utrzymują się przez dwa-trzy pierwsze dni miesiączki, a potem samoistnie ustępują. Niekiedy jednak uciążliwa, bolesna miesiączka, która nie pozwala skoncentrować się na obowiązkach i przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu, może świadczyć o chorobie.

Niespodziewany skutek pandemii Niespodziewany skutek COVID-19. Wiele kobiet skarży się na dokuczliwe objawy

Bolesne miesiączki: przyczyny

Z jakiego powodu, poza silną reakcją na comiesięczne skurcze macicy, można cierpieć na bolesne miesiączki? Przyczyny tego stanu okazują się niekiedy znacznie poważniejsze. Wśród nich znajdują się:

 • mięśniak – łagodny guz, pojawiający się na ścianie macicy. Zwykle jednak jest częścią większego skupiska guzków. Zdarza się, że z uwagi na jego obecność, miesiączka staje się długa, nadmiernie obfita i bolesna;
 • torbiel jajnika – może być duża lub całkiem mała, a występuje zarówno u młodych, jak i u starszych kobiet. Jako że zwykle należy do zmian łagodnych, nie wiążą się z nią żadne objawy kliniczne. Niekiedy jednak, zwykle tuż przed menstruacją i w jej trakcie, odczuwalny bywa ból podbrzusza, pleców i miednicy;
 • polip – rozwija się zwykle u kobiet między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Nierzadko potęguje ból menstruacyjny, nasila krwawienie i wydłuża czas jego trwania;
 • zaburzenia hormonalne – nadprodukcja estrogenów w stosunku do progesteronu, mająca miejsce w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego, może powodować bolesną miesiączkę. Kobieta bywa też wtedy bardzo drażliwa, ma wahania nastroju, popada w depresję;
 • endometrioza – choroba związana z rozrostem błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Najczęściej temu stanowi towarzyszy ból zaczynający się jeszcze przed menstruacją, który trwa także przez całą miesiączkę.

Zobacz też: PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego - jak sobie z nim radzić?

Bóle menstruacyjne – rodzaje

Warto wiedzieć, czym różnią się od siebie możliwe bóle menstruacyjne. Rodzaje tych dolegliwości to:

 • bóle pierwotne – zwykle występują w przedziale od piętnastego do dwudziestego roku życia. Dolegliwości dotykają podbrzusza oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Przyczyną bólów pierwotnych są skurcze mięśni gładkich macicy (poprzez częste i mocne napięcie mięśniówki oraz trudności w opróżnianiu macicy z krwi kobieta odczuwa ból);
 • bóle wtórne – wskazują na różnego rodzaju zmiany występujące w okolicach narządów rodnych. Zdarza się, że duży wpływ na nasilenie się dolegliwości tego typu ma przemęczenie lub nadmierny stres. Niewykluczone, że bóle wtórne przy miesiączkowaniu pojawią się po kilku latach, w których menstruacja przebiegała bez żadnego dyskomfortu.
Zobacz wideo W Afryce menstruacja to temat tabu, więc postanowiła działać

Ból brzucha podczas okresu – czy to normalne?

Ból brzucha podczas okresu – czy to normalne? Na pewno wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, gdy zmaga się z nieprzyjemnymi dolegliwościami co miesiąc, a od którejś ze znajomych słyszy, że ta przechodzi okres zupełnie bezboleśnie. Tymczasem, jeśli ból brzucha powtarza się przy każdej (lub niemal przy każdej) menstruacji, trwa nie dłużej niż przez dwa-trzy pierwsze jej dni i nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy (wymioty, silne biegunki, gorączka), nie jest niczym, co powinno wzbudzać niepokój. Warto pamiętać, że ból brzucha podczas okresu może się nasilać w czasie, gdy mocno się czymś stresujemy lub z jakiegoś powodu jesteśmy przemęczone.

Sposoby na bolesne miesiączki

Sposoby na bolesne miesiączki to domowe działania, które możemy podjąć wtedy, gdy chcemy złagodzić comiesięczne dolegliwości samodzielnie. Wśród nich należy pamiętać o:

 • delikatnym masażu podbrzusza, mającym na celu przyniesienie ulgi w bólu;
 • ciepłych okładach w okolicy brzucha;
 • zminimalizowaniu spożycia kawy i herbaty, ponieważ zawarta w nich kofeina wzmaga krwawienie;
 • unikaniu alkoholu przez pierwsze trzy dni, gdyż może się on przyczynić do bardzo obfitego krwawienia;
 • sięganiu po produkty bogate w magnez i wapń, takie jak migdały, szpinak, czy pestki z dyni;
 • stosowaniu leków przeciwbólowych oraz rozkurczowych;
 • braniu ciepłej kąpieli, która pomoże zmniejszyć napięcie mięśni;
 • piciu herbatek ziołowych z: melisy, rumianku, nagietka czy mięty;
 • spacerze (niezbyt długim, ale z pewnością poprawiającym krążenie).

Wiele kobiet zastanawia się, czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny. Podpowiadamy, jak poprawnie go aplikować Jeden kubeczek menstruacyjny służy nawet kilka lat. Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Bolesne miesiączki – kiedy do lekarza?

Wiemy już, co oznaczają regularne bolesne miesiączki, a kiedy do lekarza? Oto kilka sytuacji, które powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa:

 • ból menstruacyjny pojawia się niespodziewanie, choć nigdy dotąd nie występował;
 • kobieta miewa bolesne miesiączki, ale tym razem dolegliwości, które odczuwa, są znacznie silniejsze,
 • bólowi podbrzusza towarzyszą inne objawy, takie jak wymioty, silna biegunka, omdlenia;
 • ból nie ustępuje do końca trwania miesiączki;
 • ból pojawia się na kilka dni przed menstruacją i trwa przez całą miesiączkę bądź przez większą jej część.

Zobacz też: Jak przyśpieszyć okres? Kąpiele, ziółka i co jeszcze? Poznaj najczęściej polecane metody (+porady z FORUM)

Więcej o: