O tej 21-latce mówi teraz cały świat. Kim jest Amanda Gorman?

Amanda Gorman to najmłodsza poetka w historii, która odczytała wiersz w trakcie ceremonii zaprzysiężenie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mówi się, że swoim występem 21-latka przyćmiła światowej sławy gwiazdy.

Amanda Gorman na ceremonię przygotowała utwór "Wzgórze, na które się wspinamy" (ang. "The Hill We Climb"). Jak wyznała w jednym z wywiadów, powstał on w czasie szturmu na Kapitol 6 stycznia 2020 roku. - Bycie Amerykaninem to coś więcej niż dziedziczona przez nas duma. To przeszłość, w którą wchodzimy i to, jak ją naprawiamy - mówiła Amanda w trakcie swojego przemówienia.

Zobacz wideo Hymn Stanów Zjednoczonych w wykonaniu Lady Gagi:

Kim jest Amanda Gorman?

Jej poruszający występ podczas ceremonii zaprzysiężenia Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych zachwycił nie tylko Amerykanów. O młodej poetce zrobiło się głośno na całym świecie. Mówi się, że swoim występem 21-latka przyćmiła Lady Gagę i Jennifer Lopez. Kilka godzin po przemowie młodej artystki jej książki trafiły na pierwsze i drugie miejsce sprzedaży na Amazonie. Z kolei jej profil na Instagramie obserwuje już ponad 2,8 miliona osób. 

Urodzona w 1998 roku w Los Angeles poetka była wychowywana przez samotną matkę. Ma dwoje rodzeństwa, w tym siostrę bliźniaczkę. W dzieciństwie zmagała się z nadwrażliwością na dźwięk i zaburzeniami mowy. Jej ulubionymi zajęciami były w tym czasie pisanie i czytanie. 

Amanda Gorman i jej twórczość

Amanda Gorman w swojej twórczości porusza tematy takie jak rasizm, feminizm, wykluczenie społeczne. Zadebiutowała w 2015 roku tomikiem "Ten, któremu jedzenia nie wystarczy" (ang. The One for Whom Food Is Not Enough). Dwa lata później została pierwszą laureatką krajowej nagrody dla młodego poety. Poza tym  prezentowała swoje wiersze w młodzieżowej stacji MTV, a na zlecenie Nike stworzyła wiersz dla afroamerykańskich sportowców.

 
 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: