Jajniki należą do narządów wewnętrznych układu płciowego u kobiet, produkują hormony i to właśnie w nich powstają komórki jajowe. Ból jajnika często towarzyszy kobietom przed miesiączką, ale może być też ważnym sygnałem ostrzegawczym.
Jak rozpoznać standardowy ból od tego, który musisz skonsultować z ginekologiem? Ból jajnika lewego lub ból jajnika prawego występuje często tuż przed miesiączką - jakie objawy temu towarzyszą? Kiedy powinnyśmy zwrócić się o pomoc do lekarza?
Bój jajnika lub jajników w trakcie miesiączki to fizjologiczny objaw, który pojawia się ze względu na pęknięcie pęcherzyka Graafa. To naturalny element owulacji. Delikatny ból może pojawić się mniej więcej w połowie cyklu, którego długość jest kwestią indywidualną. Przy okazji należy spodziewać się:
Na ból przed okresem skuteczne będą tradycyjne tabletki przeciwbólowe i rozkurczające. Co więcej, dobrym pomysłem będzie też delikatny masaż lub gorąca kąpiel. Ból jajnika przed okresem - co może oznaczać? Najprostsza odpowiedź to, że zbliża się miesiączka oraz dni płodne - to z kolei ważna informacja dla par, które starają się o dziecko. A co oznacza ból jajnika po owulacji?
Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być ciąża - ból jajnika oznacza wtedy zmiany hormonalne, które mają pomóc zapłodnionej komórce jajowej w procesie zagnieżdżenia. Taki ból sygnalizuje też wzrost progesteronu, który chroni przed poronieniem. Nie zawsze dolegliwości w tym rejonie oznaczają ciążę, ale dla pewności warto wykonać test ciążowy. W momencie, gdy ból jajnika po owulacji trwa zbyt długo i jest bardzo bolesny, istnieje podejrzenia zmian chorobowych. Więcej na ten temat poniżej.
Ból może być też sygnałem od organizmu na temat różnych kobiecych chorób. Poniżej prezentujemy najczęstsze schorzenia, których głównym objawem jest ból jajników.
Oprócz bólu charakterystyczne będą też wzdęcia i większy obwód brzucha. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Rak jajnika to bardzo częste schorzenie, dlatego bólu oraz torbieli nie można bagatelizować. Regularne wizyty u ginekologa, USG i cytologia to podstawa.