Ból jajnika - co oznacza i dlaczego tak ważne są regularne badania?

Ból jajnika to dolegliwość, która dotyczy wielu kobiet. Jak odróżnić standardowy ból, który jest tylko skutkiem ubocznym procesów fizjologicznych, a kiedy należy zwrócić się do lekarza? Sprawdź, co warto wiedzieć.

Jajniki należą do narządów wewnętrznych układu płciowego u kobiet, produkują hormony i to właśnie w nich powstają komórki jajowe. Ból jajnika często towarzyszy kobietom przed miesiączką, ale może być też ważnym sygnałem ostrzegawczym.

Ból jajnika - co może oznaczać? 

Jak rozpoznać standardowy ból od tego, który musisz skonsultować z ginekologiem? Ból jajnika lewego lub ból jajnika prawego występuje często tuż przed miesiączką - jakie objawy temu towarzyszą? Kiedy powinnyśmy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Ból jajnika przed okresem - jakie objawy temu towarzyszą?

Bój jajnika lub jajników w trakcie miesiączki to fizjologiczny objaw, który pojawia się ze względu na pęknięcie pęcherzyka Graafa. To naturalny element owulacji. Delikatny ból może pojawić się mniej więcej w połowie cyklu, którego długość jest kwestią indywidualną. Przy okazji należy spodziewać się:

 • spadku nastroju; 
 • śluzu lub delikatnego plamienia;
 • bólu przy nawet najmniejszym wysiłku;
 • dodatkowo ból może pojawić się także podczas stosunku;
 • podwyższonej temperatury ciała;
 • obrzęku piersi;
 • nudności.

Na ból przed okresem skuteczne będą tradycyjne tabletki przeciwbólowe i rozkurczające. Co więcej, dobrym pomysłem będzie też delikatny masaż lub gorąca kąpiel. Ból jajnika przed okresem - co może oznaczać? Najprostsza odpowiedź to, że zbliża się miesiączka oraz dni płodne - to z kolei ważna informacja dla par, które starają się o dziecko. A co oznacza ból jajnika po owulacji

Ból jajnika po owulacji może zwiastować ciążę, ale nie zawsze

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być ciąża - ból jajnika oznacza wtedy zmiany hormonalne, które mają pomóc zapłodnionej komórce jajowej w procesie zagnieżdżenia. Taki ból sygnalizuje też wzrost progesteronu, który chroni przed poronieniem. Nie zawsze dolegliwości w tym rejonie oznaczają ciążę, ale dla pewności warto wykonać test ciążowy. W momencie, gdy ból jajnika po owulacji trwa zbyt długo i jest bardzo bolesny, istnieje podejrzenia zmian chorobowych. Więcej na ten temat poniżej.

Ból jajnika przyczyny: proces chorobowy w organizmie

Ból może być też sygnałem od organizmu na temat różnych kobiecych chorób. Poniżej prezentujemy najczęstsze schorzenia, których głównym objawem jest ból jajników. 

Ból jajnika przyczyny - Endometrioza 

 • Częstą przyczyną bólu jajnika są choroby takie jak na przykład endometrioza. Ból promieniuje wtedy na całą miednicę. Przy endometriozie komórki błony śluzowej występują poza jamą macicy. To choroba, która może powodować problemy z zajściem w ciążę. Przyczyny schorzenia nie są niestety znane.

Ból jajnika przyczyny - Torbiele 

 • Kolejny stan chorobowy, który może objawiać się bólem jajnika są torbiele, czyli cysty. Torbiele powstają najczęściej w następstwie zmian hormonalnych. Objawy charakterystyczne oprócz bólu to zaburzenia cyklu, czyli bardzo nieregularne miesiączki.  

Ból jajnika prawego - co może oznaczać? 

 • Najprostsze wytłumaczenie to właśnie torbiele. Zdarza się, że na jednym z jajników występują liczne torbiele, które nie występują po drugiej stronie lub są znacznie mniejsze. 

Ból jajnika lewego - czy to ma znaczenie? 

 • Strona, po której występuje torbiel, nie ma znaczenia. Kobiety, które mają torbiele i planują dziecko, powinny próbować zajść w ciążę. Nawet jeśli dużo cyst występuje po jednej stronie to drugi, zdrowszy jajnik prawdopodobnie sobie poradzi. Torbiele można leczyć hormonalnie lub poprzez laparoskopię. Czasami po ciąży torbiele znikają samoistnie, ale należy je mieć pod kontrolą, ze względu na możliwość wystąpienia raka jajnika.  

Rak jajnika - co powinno zwrócić uwagę? 

Oprócz bólu charakterystyczne będą też wzdęcia i większy obwód brzucha. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Rak jajnika to bardzo częste schorzenie, dlatego bólu oraz torbieli nie można bagatelizować. Regularne wizyty u ginekologa, USG i cytologia to podstawa. 

Zobacz wideo Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia
Więcej o: