Według papieża Franciszka kobiety rządzą lepiej. "Mają szczególny dar"

Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu zaskakuje swoimi poglądami oraz rozumieniem świata. Nauki, które głosi, dość często odbiegają od tych, które możemy usłyszeć na kościelnych kazaniach. Jakim człowiekiem jest papież Franciszek? O to pytał Marcin Sawicki w rozmowie z Austenem Ivereighem - dziennikarzem, współautorem najnowszej książki papieża Franciszka.

W grudniu zeszłego roku ukazała się książka “Powróćmy do marzeń. Droga ku lepszej przyszłości”, która powstała na podstawie rozmów papieża Franciszka z Austenem Ivereighem. Ojciec Święty zastanawia się w niej, jak zorganizować świat po pandemii koronawirusa.

Jakim człowiekiem jest papież Franciszek? 

Austen Ivereigh – biograf papieża - w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim opowiadał o tym, jakim człowiekiem jest papież Franciszek i jak układała się współpraca nad książką.  

Papież jest niezwykle skromny, delikatny, łaskawy i pamięta o innych. To inni ludzie są dla niego ważniejsi niż on sam. Jednocześnie roztacza aurę władzy, doskonale wie, jak rządzić i ma bardzo silny charakter. Ta kombinacja cech jest fascynująca i niezwykle inspirująca. 

Ivereigh przyznaje, że pisanie książki było bardzo wyczerpujące, gdyż papież Franciszek to wulkan energii, szybko pracuje i czasem ciężko za nim nadążyć. 

Papież Franciszek Argentyńskie media: Franciszek już się zaszczepił przeciw COVID-19

Papież Franciszek - nieprzeciętna osobowość i nowoczesny lider

Ojciec Święty jest  skromy, ale jednocześnie bardzo bezpośredni. Współautor książki o papieżu podkreśla też, że duchowny ma ogromne poczucie humoru: 

Kiedy jesteś w jego towarzystwie, kiedy rozmawiasz z nim przez telefon, wtedy dużo się śmiejesz. Ma taką lekkość bycia

Wraz z nieprzeciętną osobowością idą też poglądy, które czasem odbiegają od nauk, które przekazuje wiernym Kościół katolicki. Papież inaczej postrzega choćby rolę kobiet w rodzinie i społeczeństwie. W książce przyznaje, że to kobiety są lepszymi przywódcami, doskonale nadają się do rządzenia. Według niego w tych krajach, na których czele stoją kobiety, widać dobrą organizację przy radzeniu sobie z wirusem, a walka z pandemią jest znacznie skuteczniejsza. 

Zdaniem papieża kobiety mają szczególny dar kierowania, zarządzania procesami czy organizacjami. Dla kobiet pierwszym zadaniem jest zadbanie o innych  

- mówił Austen Ivereigh. 

Papież Franciszek Papież Franciszek usankcjonował udział kobiet w celebracjach liturgicznych

Papież pomimo swoich nowoczesnych poglądów, nie zgadza się ze wszystkimi nowinkami, zwłaszcza gdy nie służą one dobremu wykorzystaniu jego czasu:  

Na przykład nie korzysta z telefonu komórkowego, nie ogląda telewizji, tym samym pod pewnymi względami jest osobą bardzo nienowoczesną  

- dodaje pisarz. 

Zobacz wideo Papież Franciszek i całowanie pierścienia
Więcej o: