W tym europejskim kraju będą rządziły prezydentka i premierka. To pierwszy taki przypadek na świecie

Po negocjacjach dwie największe estońskie partie polityczne zawarły koalicję. Na jej mocy szefową rządu została Kaja Kallas z Partii Reform. Polityczka będzie więc pierwszą premierką w historii Estonii.

Estonia to pierwszy kraj na świecie, w którym zarówno premierką, jak i prezydentką będzie kobieta. 13 stycznia 2021 roku estoński rząd, któremu przewodził Jüri Ratas, podał się do dymisji. Powodem tych zmian było śledztwo w sprawie korupcji wśród członków rządu. Byli oni zamieszani w finansowanie przedsięwzięć deweloperskich w stolicy kraju. 

Zobacz wideo Kamala Harris zaprzysiężona na wiceprezydentkę:

Pierwszy kraj na świecie, w którym będą rządziły prezydentka i premierka

Po dymisji estońskiego rządu dwie największe partie polityczne w parlamencie zawarły koalicję, a nową szefową rządu zostanie prawdopodobnie Kaja Kallas z Partii Reform. Oba ugrupowania mają w parlamencie 59 na 101 miejsc. Wszystko wskazuje więc na to, że nowy rząd uzyska wotum zaufania estońskiego parlamentu. Polityczka będzie więc pierwszą premierką w historii Estonii. Co istotne, od 2016 roku prezydentką kraju jest Kersti Kaljulaid. 

 

Kim jest Kaja Kallas?

Kaja Kallas przyszła na świat 18 czerwca 1977 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu w Tartu, na którym studiowała prawo. Odbyła także studia podyplomowe w Estonian Business School. W pierwszych latach po zakończeniu edukacji pracowała m.in. jako asystentka dyrektora teatru, następnie zaś uzyskała uprawnienia adwokata. 

Polityczka od 2010 jest członkinią Estońskiej Partii Reform, a od 2018 rok pełni funkcję przewodniczącej ugrupowania. W 2014 została wybrana do Europarlamentu VIII kadencji. Warto wspomnieć, że Kaja Kalla to córka Siima Kallasa - byłego premiera Estonii oraz współzałożyciela Partii Reform. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: