Spektakularny widok zorzy polarnej uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną. "Zapiera dech w piersiach"

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uwieczniła na zdjęciach zorzę polarną nad horyzontem kuli ziemskiej. Widok zapiera dech w piersiach.

Na facebookowym profilu NASA często możemy oglądać zdjęcia i filmy Ziemi z perspektywy statku kosmicznego. Tym razem mogliśmy obejrzeć fotografie zorzy polarnej, którą astronauci uchwycili w kilku różnych miejscach: nad Północnym Atlantykiem, Morzem Bałtyckim i Azją Środkową.

Nowa forma zorzy polarnej"Zorza wydmowa". Nowa forma zorzy polarnej odkryta przez w Finlandii

Zorza polarna nad Ziemią - widok z kosmosu 

Podczas rozbłysków Słońce wyrzuca duże ilości naładowanych energią cząsteczek, które oddziałują z polem magnetycznym Ziemi. Schwytane przez ziemską magnetosferę cząstki poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego łączących oba ziemskie bieguny magnetyczne, powodując wzbudzenie atomów w obszarze polarnym. Skutkiem tego jest świecenie zorzowe. Zjawisko najczęściej można obserwować głównie na wysokich szerokościach geograficznych głównie za kołami podbiegunowymi. 

Intensywne rozbłyski Słońca tworzą nad Ziemią pokaz pięknych wielobarwnych świateł. Kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Czerwoną lub zieloną barwę daje tlen, natomiast azot świeci w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą na niebiesko i fioletowo.  

Zorza polarna nad Finlandią wzbudza powszechny zachwytZielona zorza polarna w Finlandii. Dawno nie wiedzieliście czegoś tak spektakularnego

Załodze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się ukazać na zdjęciach rozmiar przestrzeni kosmicznej, ale także siłę oddziaływania tego świetlnego zjawiska na atmosferę naszej planety. Widok jest zachwycający!

Internauci byli zachwyceni zdjęciami, wśród komentarzy pojawiły się między innymi takie:

Muszę przyznać:  spektakularny widok.
To jeden z powodów, przez który nie mogłabym pracować na stacji kosmicznej. Gapiłabym się przez okno cały czas, oszołomiona widokiem.
Zobacz wideo Kalendarium astronomiczne na 2021 rok. Jakie zjawiska będziemy obserwować?
Więcej o: