Bon turystyczny. Nie tylko rodzice ucieszą się ze zmian. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy

Trudna sytuacja branży turystycznej była powodem wprowadzenia w sierpniu ubiegłego roku bonów turystycznych. W poniedziałek 25 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19, która zakłada m.in. rozszerzenie możliwości korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego.

Na początku działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez turystycznych z minimum jednym noclegiem, które są organizowane przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Nowelizacja ustawy, którą podpisał Andrzej Duda rozszerza możliwość korzystania z Polskiego Bonu Turystycznego, dzięki czemu pieniądze trafią nie tylko do właścicieli obiektów noclegowych.  

Zobacz wideo Jak uzyskać i jak wykorzystać bon turystyczny?

Zmiany w Polskim Bonie Turystycznym  

Nowelizacja ustawy o bonie turystycznym umożliwia wykorzystanie bonu na jednodniowe wycieczki szkolne, wraz ze wszystkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów. Szef Polskiej Organizacji Turystycznej - Rafał Szlachta - zauważa, że daje to turystom dużo większe możliwości: 

Bon będzie można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie. 

Natomiast na stronie POT czytamy, że:  

Nowelizacja programu zakłada, że operatorzy turystyczni i organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. 

Zmiany dotyczą także przedsiębiorców z branży turystycznej. Są oni zobowiązani nie tylko do podawania danych firmy: nazwy rejestrowej i adresu widniejącego w rejestrze przedsiębiorców, ale także dokładnego adresu miejsca prowadzonej działalności turystycznej. 

Bon turystyczny. Ile wynosi. Jak z niego skorzystać?  

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, dzięki któremu można płacić za określone usługi turystyczne. Został wprowadzony od 1 sierpnia 2020 roku i jest ważny do końca marca 2022 roku. Na każde dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł.

Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymują wsparcie w wysokości 1000 zł. Bonu nie można wymienić na gotówkę bądź inne środki płatnicze. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy zapowiada, że resort pracuje nad wydłużeniem działania bonu turystycznego. 

Więcej o: