Hiacynt to popularny kwiat doniczkowy - jak go sadzić i jak wygląda jego uprawa?

Hiacynt to niezwykla roślina, pochodząca z regionów Azji Mniejszej. Jest to kwiat wymagający, lecz przy tym bardzo uroczy. Jak go sadzić i uprawiac oraz co oznacza hiacynt? O tym wszystkim przeczytasz w naszym artykule.
Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Hiacynt to niezwykle urodziwa roślina. W zależności jednak od tego, jaki kolor wybierzemy, może mieć różne znaczenie. Co zatem może symbolizować hiacynt?

Hiacynt - co oznacza? Odrobina symboliki kwiatów

 1. Mądrość i doświadczenie życiowe - tego rodzaju znaczenie nadała mu kultura chrześcijańska. Jeżeli dodatkowo będzie on w białym kolorze, może również być symbolem zanoszonej za kogoś modlitwy.
 2. Smutek i żal - znaczenie zaczerpnięte z mitologii greckiej w kontekście utraty ukochanej osoby. Hiacynt bowiem był mitologiczną postacią - pięknym i radosnym chłopcem, głęboko zakochanym (z wzajemnością) w bogu Apollinie. Został jednak zabity przez zazdrosnego Zahira, którego uczucia młodzieniec nie był w stanie odwzajemnić. Kwiat hiacyntu wyrósł w miejscu śmierci kochanka. Do dzisiaj zatem hiacynt jest utożsamiany ze środowiskiem osób LGBT.
 3. Miłość - jak podaje tradycja, panny młode dawniej wybierały właśnie tego rodzaju kwiaty, do ozdabiania swoich włosów.
 4. Zazdrość - szczególnie ten w kolorze żółtym. Wymiar symboliczny wskazuje bowiem na nieakceptowanie odniesionego przez kogoś sukcesu.
 5. Pasja i zainteresowanie - również druga osobą, ale niekoniecznie w wymiarze uczuciowym.

Hiacynt - kwiat o wielu barwach

Poza określoną symboliką, hiacynt to przede wszystkim bardzo popularna roślina z rodziny szparagowatych. Poza piękną, dzwonkowatą budową kwiatów, zebranych w charakterystyczne grona i sięgających ok. 20-30 cm wysokości, może on posiadać również różne barwy. Typowym gatunkiem uprawianym w Polsce jest hiacynt wschodni, wydający niebieskie kwiaty. Spotkać możemy również czerwone, różowe, pomarańczowe, łososiowe, żółte, fioletowe oraz białe kwiaty. Odmian hiacyntów jest około 100, jednak zaledwie 1/4 z nich zyskała popularność. W naszym klimacie hiacynty uprawiane są głównie w gruncie. Kwitną od kwietnia do maja i utrzymują się przez około dwa tygodnie. 

Hiacynt - kwiat sadzony w doniczce

Hiacynt to kwiat, który może być sadzony w doniczce - najlepiej dokonywać tej czynności we wrześniu lub w październiku. Starannie wybrane cebulki (najlepiej te największe) sadzimy do doniczek - szerokich lecz niezbyt głębokich i po wcześniejszym wykonaniu drenażu. W jednej doniczce możemy posadzić jedną cebulkę lub kilka, pamiętając jednak o zasadzie utrzymania odległości dwóch-trzech centymetrów między nimi.

Warto pamiętać również o tym, aby cebulek nie umieszczać za głęboko w podłożu, a ich wierzchołki powinny być widoczne na powierzchni. Roślinki umieszcza się na ok. dwa miesiące w zacienionym pomieszczeniu o temperaturze max. 10 stopni, by spokojnie mogły się ukorzenić. W tym czasie należy je oczywiście podlewać w taki sposób, aby nie dopuścić do wysychania podłoża. Po okresie ukorzenienia, przenosi się hiacynty do miejsca, gdzie mogą poczuć wiosnę - jasne pomieszczenie o temperaturze do 20 stopni to optymalne warunki dla pięknego rozwoju tej roślinki. Na doniczkę z kiełkującymi cebulkami możemy nałożyć papierowy stożek i oczekiwać na kwiaty.

Przekwitnięte kwiatostany ścinamy, a roślinkę nadal podlewamy do momentu uschnięcia liści - wówczas należy ją wyjąć, oczyścić z ziemi i przechowywać w suchym miejscu, aby we wrześniu wysadzić ją do ogrodu lub doniczki. 

Hiacynt - jak sadzić cebule do gruntu?

Hiacynty możemy sadzić również prosto do gruntu. Jednak w tym przypadku należy postępować ostrożnie i zgodnie z określoną praktyką, a mianowicie:

 • podłoże do sadzenia hiacyntów powinno być odchwaszczone i przekopane;
 • cebulki sadzimy w okresie września lub października;
 • warto sadzić cebulki w ażurowych koszyczkach - dzięki takiemu zabiegowi ochronimy je przed nornicami i kretami, a po przekwitnieniu z łatwością odnajdziemy cebulki;
 • cebulki wsadzamy na głębokość ok. 8-10 cm w rozstawie 15x15 cm;
 • należy przykrywać je żyzną, spulchnianą - najlepiej próchniczą ziemią;
 • w okresie  zimowym należy cebulki przykryć grubą warstwą ściółki w postaci np. liści, igliwia czy trocin - trzeba jednak pamiętać o tym, że na czas wiosennego wzrostu naturalną pokrywę należy  usunąć.

Hiacynt wodny - jednoroczny i niewymagający kwiat do oczka wodnego

Hiacynt wodny to rodzaj rośliny, która wywodzi się z tropikalnych rejonów Ameryki. Ze względu na obszar klimatyczny, w którym żyjemy, jest on kwiatem jednorocznym. Już niewielkie przymrozki mogą spowodować, że roślina nie będzie w stanie dłużej przeżyć w naszym ogrodzie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na jej nabycie i ozdobienie nią naszego oczka wodnego, warto wiedzieć, że nie wymaga ona sadzenia ani specjalnej pielęgnacji. Wystarczy wiosną nabyć sadzonkę pontederii gruboogonkowej - bo tak brzmi jej polska nazwa - i umieścić na powierzchni zbiornika. Dalej roślinka poradzi sobie w zasadzie sama. Jeśli dostarczymy jej dostateczną ilość składników odżywczych, w sezonie letnim potrafi ona zająć całkiem sporą powierzchnię oczka wodnego.

Hiacynt - uprawa. Kilka najważniejszych zasad

Hiacynt to roślina, której uprawa wymaga od nas znajomości kilku drobnych zasad. O czym należy pamiętać podczas uprawy hiacyntów? Oto kilka wskazówek:

 1. Stanowisko uprawy hiacyntów powinno być najpierw nieco ocienione, a później ciepłe i słoneczne - ważne, aby było osłonięte od wiatru.
 2. Gleba używana do uprawy hiacyntów powinna być przepuszczalna i żyzna - najlepiej próchnicza o obojętnym odczynie pH lub przynajmniej zbliżonym do obojętnego.
 3. Przed sadzeniem hiacyntów ziemię należy odchwaścić i spulchnić - można dodać do niej kompost. Podczas wzrostu należy dodawać nawóz azotowy, a w okresie kwitnienia odżywiać nawozem wieloskładnikowym. 
 4. Należy pamiętać o stałym nawadnianiu hiacyntów, aby nie dopuścić do wyschnięcia podłoża.
Więcej o: