Hiacynt to niezwykle urodziwa roślina. W zależności jednak od tego, jaki kolor wybierzemy, może mieć różne znaczenie. Co zatem może symbolizować hiacynt?
Poza określoną symboliką, hiacynt to przede wszystkim bardzo popularna roślina z rodziny szparagowatych. Poza piękną, dzwonkowatą budową kwiatów, zebranych w charakterystyczne grona i sięgających ok. 20-30 cm wysokości, może on posiadać również różne barwy. Typowym gatunkiem uprawianym w Polsce jest hiacynt wschodni, wydający niebieskie kwiaty. Spotkać możemy również czerwone, różowe, pomarańczowe, łososiowe, żółte, fioletowe oraz białe kwiaty. Odmian hiacyntów jest około 100, jednak zaledwie 1/4 z nich zyskała popularność. W naszym klimacie hiacynty uprawiane są głównie w gruncie. Kwitną od kwietnia do maja i utrzymują się przez około dwa tygodnie.
Hiacynt to kwiat, który może być sadzony w doniczce - najlepiej dokonywać tej czynności we wrześniu lub w październiku. Starannie wybrane cebulki (najlepiej te największe) sadzimy do doniczek - szerokich lecz niezbyt głębokich i po wcześniejszym wykonaniu drenażu. W jednej doniczce możemy posadzić jedną cebulkę lub kilka, pamiętając jednak o zasadzie utrzymania odległości dwóch-trzech centymetrów między nimi.
Warto pamiętać również o tym, aby cebulek nie umieszczać za głęboko w podłożu, a ich wierzchołki powinny być widoczne na powierzchni. Roślinki umieszcza się na ok. dwa miesiące w zacienionym pomieszczeniu o temperaturze max. 10 stopni, by spokojnie mogły się ukorzenić. W tym czasie należy je oczywiście podlewać w taki sposób, aby nie dopuścić do wysychania podłoża. Po okresie ukorzenienia, przenosi się hiacynty do miejsca, gdzie mogą poczuć wiosnę - jasne pomieszczenie o temperaturze do 20 stopni to optymalne warunki dla pięknego rozwoju tej roślinki. Na doniczkę z kiełkującymi cebulkami możemy nałożyć papierowy stożek i oczekiwać na kwiaty.
Przekwitnięte kwiatostany ścinamy, a roślinkę nadal podlewamy do momentu uschnięcia liści - wówczas należy ją wyjąć, oczyścić z ziemi i przechowywać w suchym miejscu, aby we wrześniu wysadzić ją do ogrodu lub doniczki.
Hiacynty możemy sadzić również prosto do gruntu. Jednak w tym przypadku należy postępować ostrożnie i zgodnie z określoną praktyką, a mianowicie:
Hiacynt wodny to rodzaj rośliny, która wywodzi się z tropikalnych rejonów Ameryki. Ze względu na obszar klimatyczny, w którym żyjemy, jest on kwiatem jednorocznym. Już niewielkie przymrozki mogą spowodować, że roślina nie będzie w stanie dłużej przeżyć w naszym ogrodzie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na jej nabycie i ozdobienie nią naszego oczka wodnego, warto wiedzieć, że nie wymaga ona sadzenia ani specjalnej pielęgnacji. Wystarczy wiosną nabyć sadzonkę pontederii gruboogonkowej - bo tak brzmi jej polska nazwa - i umieścić na powierzchni zbiornika. Dalej roślinka poradzi sobie w zasadzie sama. Jeśli dostarczymy jej dostateczną ilość składników odżywczych, w sezonie letnim potrafi ona zająć całkiem sporą powierzchnię oczka wodnego.
Hiacynt to roślina, której uprawa wymaga od nas znajomości kilku drobnych zasad. O czym należy pamiętać podczas uprawy hiacyntów? Oto kilka wskazówek: