Matylda Damięcka skomentowała grafiką publikację wyroku TK. "Mocne. Bardzo mocne..."

Matylda Damięcka skomentowała na Instagramie publikację wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Zrobiła to w swoim stylu, czyli nie słowami, a za pomocą poruszającej grafiki. - Mocne, ale adekwatne do tego, co się dzieje - komentują internauci.
Zobacz wideo Polacy wyszli na ulice po publikacji uzasadnienia wyroku TK

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października ogłosił, że przerywanie ciąży ze względu na wady letalne płodu jest niezgodne z Konstytucją RP, na ulicach oraz w Internecie zawrzało. Sprzeciw wobec tej decyzji wyraziło wiele znanych osób, które postanowiły wykorzystać zasięgi swoich mediów społecznościowych w słusznej sprawie i wesprzeć walkę o prawa kobiet. Jedną z takich osób jest właśnie Matylda Damięcka, która sytuację w naszym kraju komentuje autorskimi grafikami.

Matylda Damięcka opublikowała grafikę po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego

27 stycznia po godzinie 23 wyrok TK został opublikowany na stronie Dziennika Ustaw. Zgodnie z jego treścią aborcja ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu (w tym wady rozwojowe wykrywane we wstępnych etapach ciąży) jest obecnie niezgodna z polską konstytucją. Decyzja ta jest złamaniem tzw. kompromisu aborcyjnego, który obowiązywał w Polsce od 1997 roku. Terminacja ciąży ma być dozwolona jedynie w dwóch przypadkach - bezpośredniego zagrożenia życia matki oraz ciąży powstałej w wyniku przestępstwa (np. gwałtu). Jeszcze przed publikacją wyroku, na ulicach największych miast w Polsce pojawiły się kolejne protesty. 

Z zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce nie zgadza się również Matylda Damięcka, która skomentowała sytuację autorską grafiką na Instagramie. Wymowny obraz opatrzyła jedynie krótkim, ale konkretnym opisem:

Dobrze ci było?

Matylda Damięcka opublikowała grafikę po publikacji wyroku TK. 'Mocne. Bardzo mocne...'Matylda Damięcka opublikowała grafikę po publikacji wyroku TK. 'Mocne. Bardzo mocne...' https://www.instagram.com/thegirlwhofellonearth/

Okazuje się, że niestety nie wszystkim spodobała się twórczość Matyldy. Post został zgłoszony, a jego widoczność ograniczono. Pod postem pojawiło się jednak wiele komentarzy od poruszonych grafiką internautów:

Ręce opadają. Przydałby się nam też impeachment. Całego tego chorego nie-rządu.
Cieszę się, że mieszkam z dziećmi w innym kraju. Tutaj kobieta ma wybór
Mocne. Bardzo mocne...
Opadło mi wszystko dzisiaj
Mocne!!! Taką grafikę lubię!!!
Genialne! A to, co się dzieje, to pogarda dla kobiet

- czytamy.

Więcej o: