Nowe obostrzenia od soboty czy luzowanie obostrzeń? Nieoficjalne plany rządu

Nowe obostrzenia od soboty to jeden z realnych scenariuszy. Obecne trwają od 28 grudnia i zakończą się ostatniego dnia stycznia. Według ustaleń Onetu premier Morawiecki obostrzenia poluzuje. Czy będą otwarte galerie handlowe, hotele i lokale gastronomiczne? Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Premier Morawiecki obostrzenia ogłosi już dziś. Polacy z niecierpliwością czekają na dalsze kroki rządu. Czy nowe obostrzenia od soboty, czy luzowanie obostrzeń? Konferencja premiera dzisiaj rozwieje wszystkie wątpliwości. Według nieoficjalnych ustaleń Onetu możemy spodziewać się otwarcia galerii handlowych, przedłużenia zamknięcia hoteli i lokali gastronomicznych oraz kontynuacji nauki zdalnej dla starszych roczników szkoły podstawowej. Już wkrótce zostanie "przedstawiona informacja na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego", jak zapewniał rzecznik rządu Piotr Müller. 

Jeszcze jest analizowana sytuacja przez grona eksperckie i sądzę, że w godzinach popołudniowych będzie ogłoszony kierunek tych ostrożnych luzowań, mam nadzieję, przez pana premiera

- zapowiedział dziś rano Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski w radiu Wnet.

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”

Morawiecki obostrzenia. Co ogłosi premier podczas konferencji?

Chociaż luzowanie obostrzeń mogłoby kojarzyć się z dalej idącymi krokami, premier Morawiecki obostrzenia znosi stopniowo. Na tym etapie planowane jest otwarcie galerii handlowych. Jak informuje Onet, nowe obostrzenia od soboty nie zostaną wprowadzone, natomiast przez kolejny miesiąc zamknięte mają być restauracje, bary i kawiarnie, a także hotele i pensjonaty. 

Tak, jak dotychczas restauracje działają jedynie na wynos, a w sklepach i transporcie zbiorowym obowiązują ograniczenia liczby ludzi. Obowiązują również godziny dla seniorów. W dni robocze w między 10:00 a 12:00 do sklepów mogą wchodzić jedynie klienci powyżej 60 roku życia. 

Kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Według nieoficjalnych informacji zdalne nauczane dla uczniów klas 4-8 w zależności od sytuacji ma zostać przedłużone o kolejne dwa tygodnie, a w przypadku dużego zagrożenia endemicznego, nawet o miesiąc.

Przygotowujemy się na różne okoliczności w pięciu różnych wariantach, jeśli chodzi o decyzje dotyczące szkolnictwa

- poinformował w środę minister Czarnek.

Więcej o: