Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe? "Trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia obostrzeń"

Galerie handlowe zostaną otwarte od 1 lutego? "Trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały" - przyznał pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

W związku z dużym zagrożeniem epidemicznym od 28 grudnia 2020 obowiązują restrykcje dotyczące między innymi zamknięcia galerii handlowych, hoteli, restauracji oraz stoków narciarskich. Początkowo miały potrwać do końca ferii zimowych, ale zadecydowano o przedłużeniu ich do 30 stycznia. Jedynym poluzowanym obostrzeniem był powrót do nauki stacjonarnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Jako że zbliża się koniec miesiąca, wiele osób zastanawia się, jak będzie wyglądać sytuacja w kraju w lutym i czy restauracje oraz galerie handlowe zostaną otwarte.

Kiedy zostaną otwarte galerie handlowe?

W czwartek 28 stycznia rząd ma przedstawić informacje na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywać od następnego miesiąca. Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk został zapytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy obecne obostrzenia zostaną utrzymane, czy też poluzowane.

Trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały

- stwierdził.

Od 1 lutego otworzą galerie - co z restauracjami i hotelami?

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień przyznał jednak, że łagodzenie restrykcji powinno być ostrożnym procesem, a rząd nie może opierać swojej decyzji jedynie na obecnej sytuacji w Polsce.  

Wyniki zachorowań i sytuacja pandemiczna w Polsce w stosunku do wielu naszych partnerów zagranicznych nie jest zła, ale jednak nie możemy zapominać o tym, co dzieje się w innych krajach Unii Europejskiej

- dodał Michał Dworczyk.

Według nieoficjalnych informacji portalu Onet, od 1 lutego najpewniej zostaną ponownie otwarte galerie handlowe. Restauracje oraz hotele z powrotem do działalności będą musiały jeszcze się wstrzymać do 1 marca. Jak ustalił Onet, nauczanie zdalne dla uczniów klas 4-8 może w zależności do sytuacji, może zostać przedłużone o dwa tygodnie lub nawet o cały miesiąc.

Zobacz wideo Przedsiębiorcy czekają na decyzję ws. obostrzeń. „Plotki przerażają”
Więcej o: