Kiedy otwierają się galerie? Padła konkretna data. "To rozwiązanie jest ostrożnym krokiem"

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej zapowiedział otwarcie galerii handlowych. Poluzowanie obostrzeń będzie dotyczyć także godzin dla seniorów.

W czwartek 28 stycznia odbyła się konferencja prasowa ministera zdrowia Adama Niedzielskiego oraz ministera rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg. Ogłoszono na niej zasady bezpieczeństwa epidemicznego obowiązujące od 1 lutego.

Kiedy otwierają się galerie?

Przypominamy, że 28 grudnia zaostrzono restrykcje w związku z zagrożeniem epidemicznym. Obostrzenia dotyczyły między innymi zamknięcia hoteli, restauracji i ograniczenia działalności galerii handlowych. Po feriach zimowych restrykcje zostały przedłużone do 30 stycznia z wyjątkiem złagodzenia jednego obostrzenia, dotyczącego powrotu do nauki stacjonarnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Wraz z końcem miesiąca na konferencji prasowej minister zdrowia wyjaśnił, co zmieni się w lutym.

Adam Niedzielski przyznał, że sytuacja w kraju wygląda lepiej dzięki dyscyplinie społecznej zachowanej podczas ferii zimowych.

Ta sytuacja w Polsce wydaje się ustabilizowana, ale musimy powiedzieć o dwóch ryzykach. Jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, drugie mutacji wirusa

- przyznał.

Minister zdrowia przyznał, że nie możemy lekceważyć "złych sygnałów" płynących zza granicy, bo Polska nie będzie bezpieczną "zieloną wyspą", jeżeli nasi sąsiedzi odnotują gwałtowny wzrost zachorowań. Z tego powodu zdecydowano się na zniesienie niewielu restrykcji.

Restauracje i hotele pozostaną zamknięte (wyjątkiem są noclegi służbowe). Nie zmieni się również sytuacja szkół, które nadal będą zamknięte dla wszystkich uczniów, z wyjątkiem dzieci z klas 1-3. Zmiany, które wprowadzono, dotyczą jednak handlu. 

Otwieramy sklepy w galeriach z zachowaniem reżimu sanitarnego. Powracamy do rozwiązania, które miało miejsce w grudniu. Skutek epidemiczny tego działania, nie był wystarczająco zauważalny. Nauczyliśmy się trzymać dystans, nosić maseczki

- wyjaśnił Adam Niedzielski.

Od 1 lutego będzie można również udać się do muzeów i galerii sztuki, gdzie będą obowiązywać takie same restrykcje jak w sklepach. Co więcej, podjęto decyzję o zniesieniu godzin dla seniorów.

Zwrócili się do nas przedsiębiorcy z apelem o zniesienie godzin do seniorów. Ponieważ otworzymy cały handel, to również skłonimy się do tego jednego apelu. Postępują szczepienia w grupie seniorów, więc mamy realne argumenty, aby iść w tym kierunku

 - zaznaczył. 

Należy zaznaczyć, że zasady bezpieczeństwa epidemicznego ogłoszone na konferencji 28 stycznia będą obowiązywać do niedzieli 14 lutego. Po tym terminie zostaną podjęte kolejne decyzje w sprawie ewentualnego zaostrzenia lub złagodzenia obostrzeń.

Zobacz wideo Bielan o dwóch scenariuszach dot. regulacji kwestii wad letalnych
Więcej o: