Dorota Segda w mocnych słowach o kościele. Mówi o "zakłamaniu kościółkowego myślenia"

Dorota Segda to popularna aktorka znana m.in. z ról w filmach "Tato" czy "Faustyna". Od 2016 roku pełni funkcję rektorki krakowskiej Akademii Teatralnej. Niedawno Segda udzieliła wywiadu, w którym wypowiedziała się na temat roli kościoła w naszym kraju.

Dorota Segda jest bardzo rozczarowana obecną władzą. Jak wyznała w wywiadzie, którego udzieliła dwutygodnikowi, jesienią ubiegłego roku brała udział w Strajku Kobiet. Całą rozmowę z Dorotą Segdą możecie przeczytać w najnowszym numerze "Vivy". 

Dorota Segda: Wywracają mi się flaki, jak o tym myślę

Aktorka w rozmowie z Beatą Nowicką w mocnych słowach podsumowała działanie kościoła oraz obecnej władzy. - Całe to zakłamanie fundamentalistycznego, kościółkowego myślenia, że kobieta jest winna za grzechy Ewy. Wywracają mi się flaki, jak o tym myślę. Kobiety już dawno odrzuciły taką narrację, że są czemuś winne, bo tak uważa Pismo Święte i biskup w złotych ornatach, który nie ma pojęcia o życiu, rodzeniu, wychowywaniu, rodzinie i związanych z tym problemami - uważa aktorka.

Zobacz wideo Co stanie się z prawem antyaborcyjnym w Polsce?

"Wierzę, że szybko przejadą się na tym"

W dalszej części rozmowy przyznaje, że najbardziej denerwuje ją ze strony wielu katolickich duchownych oraz polityków brak empatii, hucpa wypowiedzi oraz jawna pogarda wobec kobiet. - Wierzę, że szybko przejadą się na tym. Nikczemna decyzja Trybunały Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej o aborcji spowodowała nagły zgryw kobiet i młodzieży. Przecież ci młodzi ludzie przez ostatnie lata nie manifestowali. [...] Mają potrzebę, żeby poczuć się obywatelami i ponosić odpowiedzialność za społeczeństwo, nie tylko za swoje problemiki w smartfoniku - oceniła aktorka. 

"Dlaczego katolicyzm w Polsce wylądował w Radiu Maryja?"

Warto wspomnieć, że kilka miesięcy Segda wypowiedziała się także na ten temat w rozmowie z "Tygodnikiem Powszechny". - Dlaczego katolicyzm w Polsce wylądował w Radiu Maryja? Dlaczego miłosierdzie zastąpiono pychą? Ja z takim Kościołem, wypranym z chrześcijaństwa, nie chcę mieć nic wspólnego - wyznała aktorka.

Może cię także zainteresować:

Więcej o: