USA. Joe Biden cofa decyzję Trumpa dotyczącą aborcji

N.Kondratiuk
Joe Biden osiem dni po oficjalnym zaprzysiężeniu na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych odwołał jedną z decyzji swojego poprzednika. Zmiana dotyczy finansowania organizacji międzynarodowych, które oferują zabiegi przerywania ciąży lub zajmują się ich promocją. Amerykańskie ministerstwo zdrowia ma teraz 30 dni na ogłoszenie zmiany swojej polityki.

W czasie, gdy w naszym kraju rozpoczęły się protesty po publikacji w Dzienniku Ustaw orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, w Stanach Zjednoczonych nowy prezydent zdecydował się na odwołanie decyzji Donalda Trumpa dotyczącej finansowania zabiegów przerwania ciąży. Joe Biden 28 stycznia podpisał rozporządzenie wykonawcze, które znosi zakaz finansowania z funduszy federalnych międzynarodowych organizacji pozarządowych, które oferują zabiegi przerywania ciąży lub informują o aborcji jako metodzie planowania rodziny. Jak dowiadujemy się z oficjalnego oświadczenia Białego Domu, decyzja ta chroni i rozszerza dostęp do opieki reprodukcyjnej. O zmianie poinformowały światowe media, m.in. CNN.

Zobacz wideo Joe Biden: Zacznijmy od zera, wszyscy

Joe Biden znosi kontrowersyjny zakaz

Jak poinformował Joe Biden, podpisując rozporządzenie, nie ustanawia nowego prawa, a jedynie zapewnia powrót do stanu, który obowiązywał przed 2017 rokiem. Amerykańskie ministerstwo zdrowia ma teraz 30 dni na ogłoszenie zmiany swojej polityki. Dopiero gdy to nastąpi, organizacje umożliwiające przeprowadzenie aborcji będą mogły składać wnioski o wsparcie finansowe. 

Sporna kwestia

Warto wspomnieć, że Donald Trump był pierwszym prezydentem USA, który przemawiał na Marszu dla Życia. To właśnie po jego występie w trakcie tego wydarzenia w 2017 roku został wprowadzony kontrowersyjny zakaz. Przekazywanie funduszy dla organizacji zajmujących się aborcją wywołuje w Stanach Zjednoczonych liczne dyskusje. Jest to kwestia, która od lat dzieli republikanów i demokratów.

W 1973 roku w Stanach Zjednoczonych zalegalizowano przerywanie ciąży. Konserwatywni politycy zaczęli wówczas szukać sposobów na ograniczanie dostępu do aborcji. Obcinanie funduszy okazało się jedną z najbardziej skutecznych metod. Jako pierwszy takie prawo w 1984 roku ustanowił Ronald Regan. Reguła ta uderzyła nie tylko w dostęp do aborcji, lecz także antykoncepcji, testów na choroby weneryczne (w tym HIV), badań raka prostaty i piersi. W czasie kadencji George W. Busha z tego powodu w kilku krajach afrykańskich organizacje pozarządowe musiały zamknąć swoje kliniki i przestały rozdawać prezerwatywy. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: