Jak pielęgnować skrzydłokwiat? [uprawa, odmiany, choroby]

Jak pielęgnować skrzydłokwiat? Skrzydłokwiat to niezwykle popularna roślina nie tylko zdobiąca nasze domy, lecz także oczyszczająca powietrze. Jakie są jej odmiany, jak wygląda jej uprawa i w jaki sposób dbać o ten kwiat, aby cieszyć sie jego widokiem jak najdłużej?

Skrzydłokwiat - piękna i pożyteczna roślina o kilku odmianach

Jak pielęgnować skrzydłokwiat dowiedzieć się musi każdy, kto lubi rośliny doniczkowe nadające się do uprawy w warunkach domowych. Skrzydłokwiat to popularna roślina o intensywnie zielonych liściach i charakterystycznych kwiatach kształtem przypominających skrzydła. Nazwa rodzajowa to Spathiphyllum - pierwszy człon ma związek ze starogreckim słowem spáth, czyli wiosło, łopata, druga część nazwy to phýllon - liść. Mimo, iż pochodzi z lasów tropikalnych, w polskich domach skrzydłokwiat zadomowił się dzisiaj na dobre nie tylko ze względu na swoją dość osobliwą i charakterystyczną urodę, lecz także z uwagi na właściwości oczyszczające powietrze z toksyn. Skrzydłokwiat występuje naturalnie w 49 gatunkach, jednak u nas najbardziej popularnym jest:

  • Spathiphyllum wallisii - najbardziej różnorodny pod względem odmian. Najmniejsze okazy sięgające 20-30 cm to Yess i Gemini, skrzydłokwiat Euro Giant może osiągać metr wysokości, a odmiana o nazwie Sensation nawet 180 cm
 
  • Spathiphyllum floribundum - w zakresie tego gatunku znajdziemy rośliny dorastające od 30 do 60 cm
  • Skrzydłokwiat Pearl Cupido - to najbardziej miniaturowa odmiana skrzydłokwiatu, jednak o niezwykle bujnych liściach i kwiatach
  • Skrzydłokwiat Picasso - nie bez kozery noszący właśnie taką nazwę, ceniony jest przede wszystkim za niezwykle ciekawe biało-zielone liście.

Jak uprawiać skrzydłokwiat? Jak sadzić skrzydłokwiat?

Zastanawiasz się jak uprawiać skrzydłokwiat? Co prawda roślina nie wymaga skomplikowanych działań, jednak, aby wyglądał imponująco i sukcesywnie spełniał swoją funkcję oczyszczania powietrza, warto pamiętać o wykonywaniu kilku drobnych zabiegów:

  • należy zapewnić mu jasne stanowisko, jednak nie bezpośrednio nasłonecznione,
  • podłoże powinno być żyzne,  próchnicze, luźne, przepuszczalne, stale lekko wilgotne o odczynie lekko kwaśnym - warto na dnie doniczki zastosować drenaż,
  • w okresie letnim można roślinę podlewać 2-3 razy w tygodniu, zimą natomiast należy ilość dostarczanej wody, 
  • skrzydłokwiat można nawozić nawozem do roślin o zielonych liściach,
  • piękne liście skrzydłokwiatu należy regularnie przecierać wilgotną ściereczką - wówczas nie tylko będzie w doskonały sposób zdobił nasze wnętrze, lecz także zdecydowanie wydajniej będzie oczyszczał powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje,
  • przekwitłe kwiatostany i uschłe liście rośliny należy regularnie wycinać, poza tym nie wymaga cięcia ani korygowania.
Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Jak rozmnażać skrzydłokwiat?

Rozmnażanie skrzydłokwiatu to świetny sposób na nie tylko na uzyskanie dodatkowych, nowych sadzonek, lecz także zabieg, który powinniśmy wykonać co około 3-4 lata, aby odmłodzić kwiat. W tym celu należy rozdzielić kępy starszych liści, sadzimy je do nowych doniczek, intensywnie podlewamy i stawiamy z półcieniu. Przez około 3 miesiące tego rodzaju sadzonek nie należy nawozić. Czynność rozmnażania warto przeprowadzać wiosną, a przesadzać roślinę należy średnio co 2-3 lata.

Co zrobić by skrzydłokwiat kwitł? Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Mimo, iż największa ozdobą skrzydłokwiatu - oprócz liści oczywiście, są piękne kwiaty złożone z białej pochwy kwiatowej i kremowej kolby znajdującej się w środku, zdążają się sytuacje, w których ta niezwykle urodziwa roślina nie chce kwitnąć. Co zatem zrobić, aby skrzydłokwiat kwitł?

  1. Należy go trzymać w odpowiednim miejscu - pamiętaj o tym, że w cieniu skrzydłokwiat nie zakwitnie, w bezpośrednim nasłonecznieniu natomiast jego liście staną się wyblakłe, a nawet mogą ulec poparzeniu. Najlepszym miejscem dla niego będzie zatem szafka lub półka oddalona ok. 1 m od okna, jednak na tyle w jego zasięgu, aby promienie słoneczne były w stanie padać na roślinę.
  2. Trzeba podlewać go odpowiednią wodą - idealna będzie miękka i przegotowana woda, nawet nieco zakwaszona np. kilku kropel soku z cytryny - tego rodzaju zakwaszać możemy stosować 1-2 razy w miesiącu.
  3. Warto zwrócić uwagę na nawóz - co do zasady powinniśmy nawozić naszą roślinę nawozem do roślin o zielonych liściach, jednak kiedy nie kwitnie, można spróbować zamienić środek do nawożenia na ten przeznaczony dla roślin kwitnących.

Skrzydłokwiat: choroby. O tym warto wiedzieć

Mimo, iż skrzydłokwiat nie jest szczególnie wymagającą rośliną w uprawie, trzeba pamiętać o tym, że nie jest wolny od chorób i może przysporzyć drobnych zmartwień, chociaż należy podkreślić, że te zdarzają się bardzo rzadko. Na co zatem warto zwrócić uwagę posiadając skrzydłokwiat? Oto kilka wskazówek:

  1. Nie przetrzymuj skrzydłokwiatu w zbyt suchym pomieszczeniu - w takich warunkach lubią rozwijać się przędziorki. Jeśli roślina zostanie zaatakowana przez te roztocza, na jej liściach pojawiają się mozaikowate, żółte plamy - wówczas pomocny może się okazać gruntowny prysznic skrzydłokwiatu i zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci.
  2. Przedwczesne usychanie liści to także kwestia zbyt suchego powietrza - regularne zraszanie liści powinno być bardzo pomocne w zapobieżeniu temu problemowi.
  3. Rozwijanie się grzybów to kwestia zbyt intensywnego podlewania rośliny, co również nie jest wskazane. Zaleca się zatem zastosowanie drenażu w doniczce. 
  4. Brązowe kropki na liściach mogą świadczyć o zbyt dużej ilości nawozu, z którym nie należy przesadzać.

Zobacz też: Czym podlewać skrzydłokwiat Wallisa? Rozkrusz i zalej wodą, a roślina odwdzięczy się bujnymi liśćmi

Więcej o: