Zobacz wideo
Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu
Dracena to niezwykle popularna roślina. Jej naturalnym środowiskiem występowania są rejony Afryki, Australii, Azji czy Meksyku, a więc klimat gorący i suchy. Właśnie dlatego łatwo aklimatyzuje się we wszystkich warunkach - również tych mieszkaniowych.
Dracena - najpopularniejsze odmiany tej rośliny
Dracena - choć jest bardzo egzotyczna, nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a do tego wykazuje zdolności poprawiania jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Neutralizuje ona zanieczyszczenia i absorbuje szkodliwe związki, takie jak formaldehydy. W naturze występuje ok. 100 jej odmian tej rośliny, jednak w naszych domach uprawianych jest zaledwie część z nich. Do najczęściej spotykanych w naszych mieszkaniach należą:
- Dracena wonna (Draceana fragrans) - dorasta do ok. 1,5 m. Ma piękne, szerokie, wiotkie i zwisające ku dołowi liście. Jeżeli tylko wilgotność w pomieszczeniu będzie odpowiednia, z powodzeniem można ją uprawiać w mieszkaniu;
- Dracena obrzeżona (Draceana marginata) - podoba do palmy. Ma imponujący pióropusz o wąskich, długich i ostro zakończonych liściach;
- Dracena odwrócona (Draceana reflexa) - charakteryzuje się imponującą koroną, złożoną ze sterczących na wszystkie strony jasnozielonych, wydłużonych i połyskujących liści;
- Dracena Sandera (Draceana sanderiana) - bardzo popularny gatunek przypominający budową pędy bambusa. Jej liście są wąskie, skręcone, z lekko kremowym obrzeżem. Można ją uprawiać w szkle. Lubi podłoże lekko zanurzone w wodzie;
- Dracena smocza (Draceana draco( - dorasta nawet do 160 cm wysokości, ma lancetowate liście z czerwonawą obwódką.
Jak uprawiać dracenę?
Posiadając w domu dracenę, właściwie możemy być spokojni o jej uprawę, bowiem - jak już wcześniej wspominaliśmy - nie należy ona do nader skomplikowanych roślin. Zawsze jednak warto znać jej preferencje, aby była piękna i długo zdobiła nasze wnętrza. Jak zatem uprawiać dracenę?
- Przetrzymywać ją w pomieszczeniach jasnych o dużej ilości rozproszonego światła - wówczas jej liście będą intensywnie wybarwione. Jeżeli postawimy ja w cieniu, to także sobie poradzi, jednak jej wzrost będzie następował znacznie wolniej. Pamiętajmy, że stawianie draceny w pełnym słońcu może doprowadzić do poparzenia liści i w efekcie do ich gubienia.
- Podłoże draceny powinno być przepuszczalne - w tym celu należy zastosować drenaż na dnie doniczki.
- Mimo, iż nie wymaga zbyt dużej ilości wody, warto pamiętać o tym, że przesuszenie draceny powoduje, że gubi ona liście. Nie należy również zbyt intensywnie jej nawadniać, na przykład poprzez zaleganie wody na podstawce.
- Nawożenie rośliny warto stosować w okresie od wiosny do jesieni. Co 2 tygodnie należy stosować nawozy z dużą zawartością potasu i fosforu.
Jak pielęgnować dracenę - jak dbać o nią w domu? Cztery wskazówki
Posiadasz dracenę i zastanawiasz się w jaki sposób ją pielęgnować? Jak dbać o dracenę w domu? Oto kilka wskazówek:
- Spryskiwanie draceny - warto wykonywać szczególnie jesienią i zimą, gdy okres grzewczy trwa w najlepsze, a powietrze w naszym mieszkaniach jest suche i gorące;
- Regularne przecieranie liści mokrą ściereczka lub wacikiem - to sprawi, że będzie ona wyglądała nie tylko na piękną roślinę, lecz także na zadbany kwiat;
- Oszczędne podlewanie - zapewni jej idealne warunki rozwoju, jednak bez efektu przesuszenia;
- Przesadzanie - młode sadzonki bardzo szybko rosną, dlatego co roku warto przesadzać je do większych doniczek. W przypadku starszych egzemplarzy, wystarczy powtarzać tę czynność co dwa-trzy lata. Warto jednak pamiętać, że podczas przesadzania do nowej donicy i z nową ziemia, należy zachować część starej gleby, aby kwiat dobrze się ukorzenił i pięknie rósł.
Dracena - choroby
Dracena jest rośliną niezwykle odporną na wszelkie choroby. Nie oznacza to jednak, że w jej przypadku to zjawisko w ogóle nie występuje. Mimo, iż zdarza się rzadko, warto znać choroby, które występują u draceny, tym bardziej, że będzie można je zauważyć gołym okiem:
- Grzybowa plamistość liści - jej objawem są brązowe plamy występujące na liściach. Wówczas to porażone części naszej roślinki zamierają i nie jest łatwo odratować kwiat. Warto podjąć próbę spryskania jej preparatami grzybobójczymi - jeżeli jednak tego rodzaju interwencja nie pomoże, dracenę trzeba będzie wyrzucić, aby nie przenosić choroby na inne rośliny.
- Przędziorki - objawem tej choroby są niewielkie pajęczynki występujące po spodniej stronie liści.
- Tarczniki - w przypadku ich występowania możemy zauważyć na liściach oraz pędach drobne płaskie traczki.
- Wełnowce - przypominają niewielkie kłębuszki waty, występujące na liściach.
Zarówno przędziorki, tarczniki, jak i wełnowce najłatwiej zwalczyć przy pomocy środków doglebowych.
Jak rozmnażać dracenę, czyli sposoby na powiększanie pięknych okazów
Masz ochotę na posiadanie draceny w większej ilości egzemplarzy? Nic prostszego! W tym celu należy rozmnożyć sukulent, a można tego dokonać na trzy sposoby:
- Rozmnażanie za pomocą sadzonek wierzchołkowych - w tym celu odcinamy sadzonkę z wierzchołka roślinki o długości ok. 10 cm - licząc od wierzchołka pędu, a nie najwyżej rosnących liści. Z naszej sadzonki odcinamy dolne liście i umieszczamy ją w wodzie na ok. 4 tygodnie - po upływie tego czasu zauważymy pierwsze korzenie. Jeśli ich długość osiągnie 2-3 cm, można ja przesadzić do doniczki.
- Rozmnażanie za pomocą fragmentów pnia - odcinamy pień o długości 10 cm i zupełnie pozbawiamy go liści - tak przygotowany pień przekładamy do słoiczka z wodą i czekamy na ukorzenienie. Po ok. miesiącu na sadzonce pojawią się zawiązki nowych pędów oraz korzeni. Jeżeli osiągną długość ok. 2-3 cm, można je przesadzić do doniczki.
- Rozmnażanie bez pomocy wody - w takiej sytuacji sadzonki wierzchołkowe lub fragmenty pnia przygotowane w taki sam sposób, jak w przypadku dwóch pierwszych form rozmnażania, zanurzamy w preparacie stymulującym rozmnażanie, a następnie sadzimy je w podłożu złożonym z piasku i torfu. Przechowujemy w temperaturze ok. 15 stopni i regularnie podlewamy, kiedy roślina się ukorzeni przesadzamy ją do przepuszczalnego gruntu.