Kiedy Wielkanoc 2021? Przygotowaliśmy wielkanocny kalendarz tegorocznych świąt

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. 16 lutego kończy się karnawał i zaczyna się czas pokuty, podczas którego mamy przygotować się do najważniejszych dla chrześcijan świąt. Kiedy wypadają w tym roku? Odpowiadamy.

Święta wielkanocne to święto ruchome, co roku przypadają w innym terminie, a my co roku zachodzimy w głowę, kiedy świętujemy. 

Wielkanoc 2021 – kiedy wypada?  

Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli między 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku najważniejsze święto dla chrześcijan wypada dokładnie 4 kwietnia.  

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, która w tym roku wypada 17 lutego. Święta Wielkanocne poprzedza Wielki Tydzień, który zaczyna się Niedzielą Palmową - w tym roku wypadającą 28 marca. Kulminację świętowania stanowi Triduum Paschalne: 

  • Wielki Czwartek (1 kwietnia), kiedy wspominana jest ostatnia wieczerza Jezusa, 
  • Wielki Piątek (2 kwietnia) czyli dzień Męki Pańskiej, 
  • Wielka Sobota (3 kwietnia), kiedy zwyczajowo święcimy pokarmy na świąteczny stół, a wieczorem uczestniczymy w uroczystej liturgii, podczas której ma miejsce poświęcenia ognia i wody. 

Wielkanoc 2021 - czy będą obostrzenia?  

Wszyscy mamy nadzieję, że tegoroczna Wielkanoc nie będzie wyglądała tak, jak w zeszłym roku. Rok temu z powodu pierwszej fali koronawirusa wielu Polaków nie spotkało się ze swoimi bliskimi przy świątecznym stole. Zalecenia dotyczące ograniczenia kontaktu w czasie świąt miały na celu zmniejszenie liczby zachorowań. Także w czasie świąt Bożego Narodzenia obowiązywały restrykcje. Czy również w tym roku będziemy musieli ograniczyć kontakty z bliskimi? Obostrzenia dotyczące świąt wielkanocnych jeszcze nie są znane. Miejmy nadzieję, że dzięki dużemu zainteresowaniu społecznemu szczepieniami jest szansa na opanowanie sytuacji, a co za tym idzie powrotu do normalności.

Więcej o: