Krzewuszka: co musisz o niej wiedzieć? Uprawa i pielęgnacja

Krzewuszka zwana inaczej weigelą, to bardzo popularna roślina ogrodowa, która zachwyca swoim pokrojem oraz bogatym ukwieceniem w okresie kwitnienia.

Krzewuszka: ozdobna roślina ogrodowa

Krzewuszka to krzew, który może stanowić piękną ozdobę każdego ogrodu ze względu na swoje stosunkowo niewielkie rozmiary (w zależności od odmiany i stosowanego cięcia może dorastać do 2-4 metrów). Jest ona ceniona nie tylko ze względu na jej piękne kwiaty utrzymujące się na roślinie przez kilka tygodni, ale także ozdobne liście sprawiające, że okazy wyglądają atrakcyjnie przez cały rok. Istnieje wiele odmian krzewuszki, które różnią się od siebie kolorami, kształtem i wybarwieniem liści. 

Krzewuszka. Zdjęcie ilustracyjneKrzewuszka. Zdjęcie ilustracyjne FlorinRO/shutterstock.com

Krzewuszka jest rośliną pochodzącą z dalekiego wschodu. Mimo to bardzo dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Jest rośliną dość prostą w uprawie, polecaną początkującym ogrodnikom. 

Krzewuszka cudowna: co musisz wiedzieć?

Krzewuszka cudowna swoją nazwę zawdzięcza swojemu wyjątkowemu wyglądowi. Podczas kwitnienia krzew jest mocno usiany drobnymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub czerwonym. Dlatego też dobrze prezentuje się jako soliter. Nadaje się także do tworzenia efektownych żywopłotów lub szpalerów, ponieważ dość dobrze znosi cięcie i formowanie. Jeśli ma tworzyć rabatę, wówczas najlepiej łączyć ją z lilakami i jaśminowcami. 

Krzewuszka cudowna: kwitnienie

Krzewuszka cudowna kwitnie zazwyczaj od maja do czerwca. Przy odpowiedniej pielęgnacji i warunkach do wzrostu może powtórzyć kwitnienie w sierpniu. 

Zobacz też: Lawenda - pielęgnacja, przycinanie, uprawa. Kiedy i jak sadzić? Uprawa lawendy krok po kroku

Krzewuszka różowa

Krzewuszka różowa to jeden z rodzajów weigeli. Jak sama nazwa wskazuje kwiaty, którymi pokrywa się wiosną, są w odcieniu różu. W zależności od odmiany nasycenie koloru może być różne. Różne mogą być także kolory liści - niektóre są całe zielone, inne mają białe obwódki. 

Krzewuszka. Zdjęcie ilustracyjneKrzewuszka. Zdjęcie ilustracyjne speakingtomato/shutterstock.com

Krzewuszka: uprawa. Co warto wiedzieć?

Krzewuszka jest dość łatwa w uprawie. Raz do roku należy zasilić ją odpowiednim nawozem. Cięcie prześwietlające najlepiej przeprowadzać raz na kilka lat. Co roku warto usunąć znajdujące się przy samej ziemi stare pędy. Nie ma to wpływu na kwitnienie, ponieważ krzewuszka zawiązuje pąki kwiatowe na pędach jednorocznych.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Krzewuszka: gdzie sadzić?

Gdzie najlepiej posadzić krzewuszkę? Stanowisko odpowiednie dla krzewuszki powinno być słoneczne lub półcieniste. Od tego, jaki będzie dostęp do światła zależy to jak obficie kwitł będzie dany okaz. Prawidłowość jest jedna - im więcej słońca, tym więcej kwiatów. Niektóre odmiany nadają się do hodowli w cieniu, jednak nie są one tak okazałe jak te rosnące na słonecznym stanowisku. Roślina najlepiej czuje się w żyznym, próchniczym, przepuszczalnym podłożu. 

Krzewuszka: pielęgnacja i cięcie

Cięcie to podstawowa czynność pielęgnacyjna, która sprawia, że krzewuszka prawidłowo i bujnie się rozrasta. Nie można tego zaniedbywać. Cięcie wykonujemy w pierwszym sezonie po posadzeniu. W kolejnych latach przycinamy dopiero po przekwitnięciu, pamiętając, że roślina kwitnie na pędach jednorocznych. Dzięki regularnemu cięciu doprowadzimy do zagęszczenia krzewu, a także zapewnimy mu obfite kwitnienie. Pod koniec lata możemy także rozmnażać roślinę, pobierając zdrewniałe lub półzdrewniałe sadzonki. Co istotne weigela jest rośliną odporną na ataki szkodników i większość popularnych chorób. 

Zobacz też: Ostropest plamisty - w czym może pomóc i jak go stosować? [właściwości, zastosowanie]

Krzewuszka. Zdjęcie ilustracyjneKrzewuszka. Zdjęcie ilustracyjne Mike Russell/shutterstock.com

Więcej o: