Peonie to prawdziwe arystokratki w ogrodzie. Sprawdź, jak zadbać o te wymagające rośliny

Peonie to wymagające rośliny. Planujesz ogród, a może zastanawiasz się, czy Twoje rośliny przetrwają mroźną zimę? Sprawdź z nami, jak uprawiać i dbać o peonie tak, aby zostały z Tobą na dłużej.

Peonia: jak rozpoznać kwiaty peonii?

Peonia to roślina z rodziny piwoniowatych, która wywodzi się z trzech kierunków geograficznych: Azji Mniejszej, Ameryki Północnej i Europy. To bylina o bardzo dekoracyjnych kwiatach i przepięknym zapachu. Piękna i zarazem delikatna peonia kojarzy nam się z sielankową aurą lata. Chcesz wiedzieć więcej na temat tej niezwykłej rośliny? Poniżej zdradzamy szczegóły na temat odmian i uprawy peonii. 

 

Peonie: odmiany

Wyróżniamy peonie o pokroju krzewiastym, drzewiastym oraz peonie zielne. Niektóre gatunki osiągają imponującą wysokość, która może dojść nawet do 4 m. Gatunki peonii zielne to aż 30 różnych odmian. Charakteryzują się dużymi kwiatami o intensywnym zapachu i szeroko rozłożonymi liśćmi. Najczęściej spotykane kolory peonii to biel oraz purpura. Rzadko, ale można też spotkać żółtą peonię. 

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Peonie. Sadzenie - zasady i odpowiedni moment 

Ogrodnicy radzą sadzić peonie tuż pod koniec lata, dokładnie na przełomie sierpnia i września. W przyszłości peonia stanie się pokaźną rośliną, dlatego od razu warto zarezerwować dla niej większą ilość miejsca. Idealne proporcje to maksymalnie dwie roślinna na 1-2 m ogrodu. Roślina ta dobrze czuje się w lekkim cieniu. Peonię sadzimy dość płytko, maksymalnie 4 cm pod warstwą ziemi. Wyjątkiem jest peonia krzewiasta, którą należy posadzić w głąb ziemi na 10 cm. Podłoże powinno być żyzne z dodatkiem kompostu. Jest to roślina, która lubi wilgoć, gleba powinna być dość często zraszana. Peonii nie należy też przesadzać, gdyż bardzo tego nie lubi. W efekcie zmiany miejsca peonia może przestać kwitnąć przez kolejne dwa lub trzy lata. Wiemy już sporo o sadzeniu peonii, czas poszukać odpowiedzi na pytanie jak ją pielęgnować.

 

Zobacz też: Rozchodnik: uprawa, pielęgnacja, choroby

Peonie: uprawa- co warto wiedzieć? 

Jak już wspomniano, peonia wymaga zraszania gleby, a co z podlewaniem? Regularne nawadnianie tej rośliny jest bardzo ważne zwłaszcza w pierwszej fazie wzrostu. Na wiosnę warto peonię wspomóc dedykowanym nawozem azotowym, później powinien on zawierać także potas, fosfor i mikroelementy. Bardzo dobry rozwiązaniem w uprawie peonii będzie też ściółkowanie, co pozwoli zaoszczędzić wodę i dodatkowo można pozbyć się chwastów. Wyższe odmiany peonii potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci małej drabinki. Peonie to wymagające rośliny, ale piękne i pachnące kwiaty wynagradzają cały wysiłek. 

Jak pielęgnować peonie zimą?

Odpowiednie posadzenie peonii to tylko połowa sukcesu, ważne jest też to, czy zabezpieczymy roślinę przed mrozem. Jak zatem pielęgnować i zabezpieczyć peonię przed zimą? Naturalną ochroną jest śnieg i nawet gdy pędy przemarzną to i tak krzew peonii, po podcięciu, odrodzi się wiosną. Tak naprawdę wystarczy obsypać pędy ziemią, nie ma sensu otulać całej rośliny, ponieważ prawdopodobnie doprowadzi to do zbyt szybkiego kwietnia wiosną.  

Zobacz też: Bugenwilla: uprawa i pielęgnacja rośliny tropikalnej w domowych warunkach

Więcej o: