Laurowiśnia (Prunus laurocerasus) jest rodzajem żywopłotu, to zimozielona wieloletnia roślina, którą można posadzić w ramach ogrodzenia. Ze względu na podobieństwo do wawrzynu laurowiśnia wschodnia nazywana jest też śliwą wawrzynolistną. Naturalne środowisko laurowiśni to ciepłe rejony Europy, Azji oraz Kaukazu. W Polsce także z powodzeniem uprawia się laurowiśnię, ale warto podkreślić, że nie jest to w pełni mrozoodporny gatunek.
Właściciele działek ochronę prywatności często zaczynają od posadzenia równego rzędu tui, rośliny te jednak często chorują i bez odpowiedniej pielęgnacji nie można liczyć na szybki wzrost. Co więcej, taki standardowy szpaler jest już po prostu niemodny. Ciekawą alternatywą dla tego rozwiązania może być właśnie laurowiśnia, ale tak jak wspomniano wcześniej, ten żywopłot nie lubi mrozów i zdecydowanie lepiej czuje się w ciepłych regionach Polski, na przykład na Pomorzu. W centralnej Polsce laurowiśnia będzie dobrze rosnąć w miejscu osłoniętym od wczesnowiosennego słońca, zimą należy ją osłonić przy pomocy agrowłókniny. Nic tak nie szkodzi laurowiśni, jak połączenie mrozu i słońca. Dlaczego laurowiśnia sprawdzi się jako naturalne ogrodzenie? Jest gęsta, wiecznie zielona i bardzo elegancka. Można ją mocniej przyciąć lub pozostawić w formie wysokiej ściany. Żywopłot z laurowiśni to ciekawe rozwiązanie, a jak przebiega proces nasadzeń? W dalszej części artykułu znajdziesz więcej informacji na temat tego, kiedy sadzić laurowiśnie i jakie wymagania ma ta roślina.
Jakie wymagania ma laurowiśnia? Proces sadzenia warto zacząć od wyboru idealnego miejsca oraz naszych oczekiwań wobec tej rośliny:
Idealne podłoże dla laurowiśni powinno być żyzne i umiarkowanie wilgotne. Rośliny należy sadzić w odstępach 50 cm, dodatkowo podsypując mączką rogową. Po sadzeniu podłoże należy zmulczować.
Kiedy sadzić laurowiśnie? Czynność tą można zaplanować na okres od października do marca, ale ogrodnicy radzą wybrać raczej jesienną porę. W tym okresie laurowiśnia zyska czas na ukorzenienie się przed zimą. Każdy, kto chciałby rozmnożyć laurowiśnie, może to zrobić bez większych problemów. Na wpół zdrewniałe sadzonki należy posmarować ukorzeniaczem i umieścić w mieszance wilgotnego torfu i piasku. Idealna pora to przełom lipca i sierpnia. Roślina ta bardzo szybko się ukorzenia.
Laurowiśnia nie jest zbytnio wymagająca w uprawie, co więcej wiele wybacza. Jest też odporna na choroby, zaatakować może ją jednak grzyb mączniak, którego rozpoznasz po plamach na liściach i białym nalocie. Remedium to oprysk fungicydem. Zbyt intensywne nawadnianie może skutkować gnijącymi korzeniami, dlatego laurowiśnie podlewamy regularnie, ale z wyczuciem.
Jak pielęgnować laurowiśnie przed zimą? Przemarzają głównie rośliny młode, dlatego małe sadzonki należy chronić przy pomocy agrowłókniny. Rośliny nie otulamy całkowicie, tylko osłaniamy. To rozwiązanie nie odbierze jej światła, które jest niezbędne do wzrostu. Zimą laurowiśni grozi też przesuszenie, dlatego przed nadejściem przymrozków należy ją obficie podlewać. Pielęgnacja laurowiśni, która jest wykonywana prawidłowo, gwarantuje aż 30 cm wzrost każdego roku.
Zobacz też: Floksy. Co to za kwiaty i jak je uprawiać w domu?