Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce

Surfinie to piękne, bujnie kwitnące rośliny, które idealnie sprawdzają się w hodowli doniczkowej. Są wyjątkowo atrakcyjną ozdobą balkonów, ogrodów czy tarasów.

Petunia, surfinia: najchętniej wybierane kwiaty na balkony

Surfinia, zwana inaczej petunią zwisającą, jest jednym z najchętniej wybieranych kwiatów balkonowych w naszym kraju. Zawdzięcza to przede wszystkim swojej niezwykłej urodzie - właściwie pielęgnowana stanowi kaskadę pięknych kwiatów o dzwonkowatym kształcie. Surfinia jest odmianą petunii, która nadaje się do doniczek podwieszanych, gdyż w naturalny sposób zwisa, a odpowiednio uformowana może tworzyć kaskady lub kule pełne kwiatów. Z kolei petunia jest rośliną rosnącą w górę, która idealnie sprawdzi się w donicach stojących. 

Surfinia. Zdjęcie ilustracyjneSurfinia. Zdjęcie ilustracyjne Pta Pta/shutterstock.com

Ciekawe kwiaty na balkonie występują w wielu odmianach i kolorach. Ciekawe kwiaty na balkon - 8 roślin, które pokochasz

Petunia: skąd pochodzi?

Petunia i surfinia to dwa różne gatunki roślin, które mają nieco inne pochodzenie. Petunia ogrodowa pochodzi z Ameryki Południowej. Nazwa kwiatu wywodzi się z indiańskiego słowa "petum", co oznacza  roślinę służącą do wyrobu papierosów i cygar. Na drodze łączenia gatunków powstała odmiana wyjątkowo wytrzymała - petunia hybrida, w której obrębie są następujące odmiany:

 • Grandiflora - o dużych i delikatnych kwiatach,
 • Miniflora - o kwiatach mniejszych i trwalszych
 • Multiflora - o kwiatach bardzo licznych.

Zobacz też: Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu

Surfinia. Zdjęcie ilustracyjneSurfinia. Zdjęcie ilustracyjne Raffaella Galvani/shutterstock.com

Surfinia: odmiany i pielęgnacja

Surfinia należy do grupy petunii kaskadowych. Charakteryzuje się długimi zwisającymi pędami, a jej pielęgnacja nie jest trudna. Wyhodowana została w Japonii i dopiero w ostatnich dziesięcioleciach zyskała popularność w naszym kraju. Surfinia posiada liczne, dzwonkowate kwiaty, które posiadają lepki nalot. Roślina występuje w wielu kolorach: od białego, przez różowy, czerwony, aż po purpurowy. Wieczorem kwiat wydziela intensywny zapach. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć mnóstwo odmian surfinii, m.in.:

 • surfinia Table White – odmiana o delikatnych, drobnych śnieżnobiałych kwiatach 
 • surfinia Purple – odmiana o ciemnopurpurowych, dużych kwiatach, która bardzo łatwo się rozrasta
 • surfinia Table Dark Red – odmiana bardzo dekoracyjna, o aksamitnych kielichach w odcieniu czerwieni. 
 • surfinia Niebieska Bouquet – odmiana o mniejszych, fioletowoniebieskich kwiatach, których wnętrze kielicha jest białe
 • surfinia Hot Pink – odmiana cechująca się mocno różowymi kwiatami o żyłkowanych płatkach.
Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Surfinia: uprawa

Surfinie nie są bardzo wymagającymi roślinami jeśli chodzi o uprawę. Przygotowując podłoże dla nowej rośliny, należy jednak pamiętać, że powinno być ono żyzne i przepuszczalne a odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). 

Stanowisko dla surfinii powinno być bardzo słoneczne - to zapewni nam bujne krzewienie się rośliny. Najlepiej do uprawy nadadzą się miejsca ulokowane od południa i wschodu. Pamiętać należy, że niedobór słońca może przyczynić się do problemów z rozwojem rośliny.

Zobacz też: Różanecznik - uprawa, pielęgnacja i znaczenie tego imponującego krzewu. Jak o niego dbać?

Surfinia: podlewanie

Surfinie są bardzo wrażliwe na niedobór wody. Nie tolerują nawet krótkiego przesuszenia. Konieczne jest więc utrzymywanie stałej wilgotności gleby cały czas od momentu posadzenia. Surfinie wymagają intensywnego podlewania, zwłaszcza latem. Podczas upałów nawadnianie trzeba zwiększyć nawet do dwóch razy dziennie. Ponadto roślina musi być umieszczona w donicach z otworami umożliwiającymi odpływ nadmiaru wody. Zastój może doprowadzić do gnicia i obumierania korzeni.

Surfinie wymagają także regularnego nawożenia, które gwarantuje właściwy wzrost i obfite kwitnienie. Zaleca się stosowanie w tym celu mieszanek wieloskładnikowych.

Krzewuszka kwitnie nawet dwa razy w jednym roku. Zdjęcie ilustracyjne Krzewuszka: co musisz o niej wiedzieć? Uprawa i pielęgnacja

Kwiaty na balkon: jakie jeszcze odmiany warto wybrać na balkon?

Oprócz wspomnianych petunii i surfinii jest jeszcze wiele odmian kwiatów, które idealnie nadają się do uprawy na balkon. Oto kilka z nich:

 • pelargonia
 • begonia
 • dalia
 • aksamitka
 • nemezja
 • lawenda
 • lobelia
 • fuksja
 • niecierpek.

Zobacz też: Kwiaty balkonowe niewymagające częstego podlewania. Rośliny odporne na suszę

Surfinia. Zdjęcie ilustracyjneSurfinia. Zdjęcie ilustracyjne Kaca Skokanova/shutterstock.com

Więcej o: