Cyklamen perski jest nazywany fiołkiem alpejskim, który jest zupełnie innym gatunkiem z rodziny fiołkowatych i jego naturalne warunki stanowią Karpaty i Wschodnie Alpy. Miłośnicy cyklamenu perskiego upodobali sobie tę nazwę i dlatego aktualnie stosowana jest zamiennie. Zdecydowanie częściej można przeczytać o fiołku alpejskim i takie nazewnictwo podtrzymamy także w tym artykule. Fiołek rozwija się w okresie zimowym, ale tylko w domowym zaciszu, zdecydowanie nie jest to roślina mrozoodporna. Fiołek alpejski cyklamen może osiągnąć od 10 do około 30 cm wysokości. Najbardziej popularne kolory kwiatów to różowy, czerwony oraz biały. Można spotkać też fiołki w kolorze liliowym lub dwukolorowe. Delikatny zapach tych kwiatów nie będzie dominował nawet w małym pomieszczeniu, a liście w kształcie serca stanowią dodatkową ozdobę. Podsumowując to idealny kwiat do mieszkania, fiołek alpejski można z powodzeniem podarować na przykład w prezencie przy okazji parapetówki.
Cyklamen Big_Heart, pixabay
Odpowiedź na pytanie, jak dbać o fiołki, brzmi - najlepiej od początku. Już podczas transportu kwiatów do mieszkania, czy domu należy osłonić roślinę od zimnego powietrza, każda temperatura poniżej zera będzie dla niej niebezpieczna. Mróz w duecie z silnym wiatrem może na zawsze uszkodzić nasz piękny fiołek.
Cyklamen najlepiej czuje się w miejscu lekko zacienionym bez bezpośredniej ekspozycji na ostre słońce. Nie sprawdzi się też miejsce na parapecie bezpośrednio nad gorącym kaloryferem. Idealne warunki dla fiołków alpejskich panują w ogrodach zimowych oraz na przeszklonych werandach, ale z powodzeniem można roślinę ustawić w łazience, pielęgnacja fiołka alpejskiego oznacza także zapewnienie kwiatom odpowiedniej ilości wilgoci. Przejdźmy teraz do tematu podlewania.
Podlewanie roślin może albo wspierać ich rozwój, albo przeciwnie doprowadzić do choroby grzybiczej. Jak zatem dbać o roślinę? Fiołki alpejskie należy podlewać z dużą dozą ostrożności. Podlewając cyklamen, nie lejemy wody po liściach, czy kwiatach tylko w ziemię, a w przypadku braku drenażu bezpośrednio do podstawki. Roślinę można nawozić, ale tylko w kwietniu, nawóz należy dodać do wody i postępować dokładnie tak jak przy podlewaniu. Jak często podlewać? Ważne jest to, aby kwiaty nie opadły, zawsze gdy nasz fiołek zacznie tracić elastyczność, należy go nawodnić.
Kwiat można przesadzać na przełomie sierpnia i września. Jaka ziemia będzie najlepsza dla fiołka alpejskiego? Cyklameny perskie najlepiej rozwijają się w żyznej ziemi bogatej w próchnicę. Podłoże powinno być też przepuszczalne oraz lekko kwaśne.
Zobacz też: Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu