Zmiana czasu 2021: kiedy przechodzimy na czas letni?

Zmiana czasu w 2021 jeszcze przed nami. Kiedy dokładnie przejdziemy na czas letni? Sprawdź wcześniej, kiedy następuje zmiana czasu z zimowego na letni.

Zmiana czasu: kiedy?

Zmiana czasu to jeden z tematów, który pojawia się pierwszy raz na wiosnę, drugi - jesienią. Tak często powracają także postulaty zaprzestania uciążliwego procederu, który dezorganizuje wiele sfer funkcjonowania gospodarczego i czysto ludzkiego. Parlament Europejski na wniosek Komisji Europejskiej podjął decyzję, że od 2021 roku znika zmiana czasu, a poszczególne kraje mają podjąć decyzję, czy pozostają przy czasie letnim, czy zimowym. Kiedy ma nastąpić ostatnia zmiana czasu? Ostatnie przestawienie zegarka ma nastąpić w marcu 2021 dla tych, którzy postanowią o pozostaniu w strefie czasu letniego. Z kolei państwa, które będą preferować czas zimowy, dokonają finalnej zmiany jesienią 2021. 

Zmiana czasu na letni: skąd się wzięła?

Zmiana czasu na letni to coroczna tradycja. Jakie były początki tej procedury? Otóż pojawiła się ona w latach 70. XX wieku. Motywowano ją chęcią osiągnięcia znacznych oszczędności, zarówno w sferze energetycznej, jak i ekonomicznej. Zmiana czasu miała bowiem gwarantować maksymalne wykorzystanie godzin, kiedy towarzyszy nam światło słoneczne - nie ma wtedy potrzeby oświetlania ulic, miejsc pracy czy domów mieszkalnych.

Kiedy przestawiamy zegarki?

Jak dotąd nie znamy stanowiska polskich władz co do stałej zmiany czasu na letni i zimowy. Oznacza to, że przy najbliższej zmianie czasu będziemy działać zgodnie z obowiązującym dotychczas schematem. Kiedy zatem przestawiamy zegarki? Zmiana na czas letni będzie mieć miejsce w nocy z soboty 27 marca 2021 na niedzielę 28 marca 2021 r. Wskazówki zegarów przestawiamy wtedy z godziny 2:00 na 3:00 w nocy. Oznacza to, że pośpimy o całą godzinę krócej. 

Jeśli rządzący zdecydują się na pozostanie przy czasie letnim, to będzie to ostatnia zmiana czasu, jaka nas czeka. Jeśli jednak decyzją władz pozostaniemy przy czasie zimowym, wówczas dopiero kolejna, październikowa zmiana będzie ostatnią. Równie dobrze jednak możemy pozostać przy dotychczas obowiązujących zasadach i dalej co roku dwukrotnie zmieniać obowiązujący czas.

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach
Więcej o: