Floksy to kwiaty, które pochodzą z terenu Ameryki Północnej, gdzie po dziś dzień porastają dziko znaczne połacie terenu. Obecnie znane jest 67 ich gatunków i niezliczone ilości odmian tych pięknych, kolorowych kwiatów.
Floksy. Zdjęcie ilustracyjne takmat71/shutterstock.com
Kwiat floks dobrze radzi sobie w zróżnicowanych warunkach glebowych, dlatego tak często można spotkać go w ogrodach. Tam też najczęściej widywana jest odmiana wiechowata, która zakwita na przełomie lipca i sierpnia. Czas kwitnienia jest jednak ściśle związany z konkretną odmianą.
Jak wygląda uprawa tych pięknych kwiatów? Floksy są roślinami, które pięknie się prezentują pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Tuż po posadzeniu, gdy rośliny osiągną wysokość około 20-25 cm należy je przyciąć, aby dobrze się zagęściły. Warto także na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany, co zapewni nam maksymalnie długi okres kwitnienia. Przed zimą skracamy łodygę tak, aby nad ziemię wystawała na zaledwie kilka centymetrów - jest to forma ochrony przed chorobami, na które floksy są podatne.
Zobacz też: Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu
Floksy. Zdjęcie ilustracyjne svf74/shutterstock.com
Najpewniejszą formą sadzenia floksów jest korzystanie z gotowych sadzonek (korzeniowych lub pędowych). W ten sposób praktycznie zyskujemy pewność, że roślina się przyjmie i będzie cieszyć nasze oko swoim wyglądem. Sadzenie z nasion zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych efektów. Najlepszym momentem na rozpoczęcie sadzenia jest późna wiosna, kiedy nie ma ryzyka występowania przygruntowych przymrozków. Sadzimy w rozstawie co około 50 cm, gdyż floksy bardzo szybko rosną i dobrze się zagęszczają.
Floksy szydlaste to bardzo popularna roślina o właściwościach zadarniających. Co to znaczy? Otóż oznacza to, że roślina ta nie rozrasta się "w górę" tylko zamiast tego rozkłada się po powierzchni ziemi, tworząc z czasem gęsty dywan. Ich wysokość nie przekracza 10 cm. Podobnie zachowuje się także floks rozłogowy - oba gatunki zakwitają już w maju, a ich zimozielone liście dobrze prezentują się przez cały sezon. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to najlepiej sprawdza się w przypadku tego typu roślin podział darni - wystarczy oddzielić część rośliny łopatą i umieścić w innym miejscu.
Floksy. Zdjęcie ilustracyjne Oksana Shevchenko/shutterstock.com
Floksy to piękne kwiaty, które mogą dać wiele satysfakcji, nie tylko początkującym ogrodnikom. Jednak aby tak się stało trzeba o nie dbać, gdyż są szczególnie narażone na zakażenie popularnym mączniakiem prawdziwym. Jest to konsekwencją ich naturalnego wzrostu, podczas którego liście tworzą duże zagęszczenie zatrzymujące wilgoć, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju choroby. Jak rozpoznać czy roślina została zaatakowana? Otóż na liściach widoczny jest wtedy charakterystyczny, biały nalot. Aby poradzić sobie z nim sprawnie, warto skorzystać z dostępnych środków, które zahamują postęp choroby i przywrócą roślinom ich pierwotny wygląd.
Kwiaty ogrodowe w tym floksy najczęściej sadzimy tak, aby stworzyły okazałe rabaty. Same floksy prezentują się bardzo dobrze, jeśli jednak chcemy wprowadzić nieco różnorodności w naszym ogrodzie, wówczas warto połączyć je m.in. z:
Zobacz też: Różanecznik - uprawa, pielęgnacja i znaczenie tego imponującego krzewu. Jak o niego dbać?
Floksy. Zdjęcie ilustracyjne onemu/shutterstock.com