Floksy. Co to za kwiaty i jak je uprawiać w domu?

Floksy to kwiaty, które idealnie sprawdzają się w uprawie ogrodowej. Mnogość ich odmian może przyprawić o zawrót głowy. Sprawdź, dlaczego warto mieć je w swoim ogródku.

Kwiat floks: skąd pochodzi?

Floksy to kwiaty, które pochodzą z terenu Ameryki Północnej, gdzie po dziś dzień porastają dziko znaczne połacie terenu. Obecnie znane jest 67 ich gatunków i niezliczone ilości odmian tych pięknych, kolorowych kwiatów

Floksy. Zdjęcie ilustracyjneFloksy. Zdjęcie ilustracyjne takmat71/shutterstock.com

Kwiat floks dobrze radzi sobie w zróżnicowanych warunkach glebowych, dlatego tak często można spotkać go w ogrodach. Tam też najczęściej widywana jest odmiana wiechowata, która zakwita na przełomie lipca i sierpnia. Czas kwitnienia jest jednak ściśle związany z konkretną odmianą. 

Floksy: uprawa

Jak wygląda uprawa tych pięknych kwiatów? Floksy są roślinami, które pięknie się prezentują pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane. Tuż po posadzeniu, gdy rośliny osiągną wysokość około 20-25 cm należy je przyciąć, aby dobrze się zagęściły. Warto także na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiatostany, co zapewni  nam maksymalnie długi okres kwitnienia. Przed zimą skracamy łodygę tak, aby nad ziemię wystawała na zaledwie kilka centymetrów - jest to forma ochrony przed chorobami, na które floksy są podatne.

  • podlewanie - w okresie kwitnienia floksy nawadniamy raz w  tygodniu, a w czasie upałów nawet dwukrotnie; ważne, aby strumień wody nie miał kontaktu z liśćmi i kwiatami, tylko był skierowany wprost pod łodygę
  • nawożenie - jest konieczne jeśli oczekujemy bujnego kwitnienia; warto stosować je już od momentu sadzenia; przy odpowiednim nawożeniu i pielęgnacji istnieje szansa na powtórne kwitnienie w trakcie jednego sezonu

Zobacz też: Kalia - elegancki kwiat idealny do domu i ogrodu

Floksy. Zdjęcie ilustracyjneFloksy. Zdjęcie ilustracyjne svf74/shutterstock.com

Floksy: sadzonki, czyli sprawdzony sposób na posiadanie floksów

Najpewniejszą formą sadzenia floksów jest korzystanie z gotowych sadzonek (korzeniowych lub pędowych). W ten sposób praktycznie zyskujemy pewność, że roślina się przyjmie i będzie cieszyć nasze oko swoim wyglądem. Sadzenie z nasion zazwyczaj nie przynosi oczekiwanych efektów. Najlepszym momentem na rozpoczęcie sadzenia jest późna wiosna, kiedy nie ma ryzyka występowania przygruntowych przymrozków. Sadzimy w rozstawie co około 50 cm, gdyż floksy bardzo szybko rosną i dobrze się zagęszczają. 

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Floksy szydlaste: co to za odmiana?

Floksy szydlaste to bardzo popularna roślina o właściwościach zadarniających. Co to znaczy? Otóż oznacza to, że roślina ta nie rozrasta się "w górę" tylko zamiast tego rozkłada się po powierzchni ziemi, tworząc z czasem gęsty dywan. Ich wysokość nie przekracza 10 cm. Podobnie zachowuje się także floks rozłogowy - oba gatunki zakwitają już w maju, a ich zimozielone liście dobrze prezentują się przez cały sezon. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to najlepiej sprawdza się w przypadku tego typu roślin podział darni - wystarczy oddzielić część rośliny łopatą i umieścić w innym miejscu. 

Floksy. Zdjęcie ilustracyjneFloksy. Zdjęcie ilustracyjne Oksana Shevchenko/shutterstock.com

Floksy: kwiaty, które zagrożone są mączniakiem

Floksy to piękne kwiaty, które mogą dać wiele satysfakcji, nie tylko początkującym ogrodnikom. Jednak aby tak się stało trzeba o nie dbać, gdyż są szczególnie narażone na zakażenie popularnym mączniakiem prawdziwym. Jest to konsekwencją ich naturalnego wzrostu, podczas którego liście tworzą duże zagęszczenie zatrzymujące wilgoć, która jest idealnym środowiskiem do rozwoju choroby. Jak rozpoznać czy roślina została zaatakowana? Otóż na liściach widoczny jest wtedy charakterystyczny, biały nalot. Aby poradzić sobie z nim sprawnie, warto skorzystać z dostępnych środków, które zahamują postęp choroby i przywrócą roślinom ich pierwotny wygląd.

Kwiaty ogrodowe: floksy i inne rośliny, które razem stworzą piękne rabaty

Kwiaty ogrodowe w tym floksy najczęściej sadzimy tak, aby stworzyły okazałe rabaty. Same floksy prezentują się bardzo dobrze, jeśli jednak chcemy wprowadzić nieco różnorodności w naszym ogrodzie, wówczas warto połączyć je m.in. z:

  • liliami
  • krwawnikami
  • rudbekiami
  • powojnikami

Zobacz też: Różanecznik - uprawa, pielęgnacja i znaczenie tego imponującego krzewu. Jak o niego dbać?

Floksy. Zdjęcie ilustracyjneFloksy. Zdjęcie ilustracyjne onemu/shutterstock.com

Więcej o: