Bugenwilla to kwiat, który przywędrował do nas z Brazylii. Doskonale odnajduje się w krajach basenu Morza Śródziemnego, gdzie porasta większość balkonów i przydomowych pergoli. W naszych warunkach klimatycznych może być hodowana w domu, jednak wymaga to sporo wysiłku, gdyż ma ona różne wymagania w zależności od pory roku. Bugenwilla jest krzewem o dużych barwnych liściach wierzchołkowych, które do prawidłowego rozwoju potrzebują ciągłego słońca. Uzyskują wówczas imponujące rozmiary, a ich krzaczasty pokrój wymaga zastosowania podpory. Kwiaty bugenwilli pojawiają się na całej długości pędu i są zazwyczaj białe lub różowe. Ich prawdziwą ozdobę stanowią imitujące kwiaty barwne liście rośliny. Mogą one być w różnych kolorach: różowe, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, purpurowe.
Uprawa bugenwilli w naszych warunkach nie należy do najprostszych. Jeśli jednak marzy nam się posiadanie właśnie tej rośliny, nic nie stoi na przeszkodzie. Aby bugenwilla dobrze przyjęła się, należy jej zapewnić bardzo słoneczne stanowisko, najlepiej wschodnie lub południowe. W lecie powinna stać na zewnątrz - idealnie sprawdzi się taras, balkon. Na zimę należy ją przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie przekraczać 12°C. W tym okresie zmniejszamy także częstotliwość podlewania.
Przez cały okres uprawy roślinie należy zapewnić odpowiednie nawożenie, które jest niezbędne do tego, aby mogła osiągnąć zadowalające kwitnienie. W okresie od kwietnia do sierpnia należy ją raz na tydzień zasilać wieloskładnikowym nawozem. Należy też pamiętać, że bugenwilla nie lubi przesuszenia. Wiosną i latem należy zadbać o zapewnienie jej stałej wilgotności. Dobrym nawykiem jest regularne zraszanie okazu.
Zobacz też: Hortensja ogrodowa: uprawa i pielęgnacja
Bugenwilla ze względu na swój pokrój może występować w formie krzewu, pnącza lub drzewka. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z tzw. bugenwillą na pniu, która idealnie nadaje się do uprawy pojemnikowej stanowiącej doskonałą ozdobę balkonu lub tarasu.
Bugenwilla to roślina, która pochodzi z innej strefy klimatycznej, dlatego też jest bardzo wrażliwa na zimno. Jeśli chcemy, aby towarzyszyła nam przez kolejne sezony, koniecznie musimy ją przenieść do domu, jak tylko temperatura wieczorem zacznie spadać.
Zobacz też: Floksy. Co to za kwiaty i jak je uprawiać w domu?
Bugenwilla nie kwitnie przeważnie z jednego powodu: brak lub niedostateczna ilość słońca. To ile roślina zdoła zawiązać pąków kwiatowych i jak się one rozwiną jest ściśle związane z tym jak dużo będzie miała kontaktu ze światłem słonecznym. Kiedy lato jest deszczowe i chłodne może dojść do sytuacji, gdy roślina jedynie zawiąże pąki kwiatowe, ale ich nie rozwinie. Aby zapewnić sobie bujny wzrost i kwitnienie w kolejnym sezonie, konieczne jest przeprowadzenie cięcia po przekwitnięciu rośliny. Pobudzi to zawiązywanie nowych pędów.
W zależności od stopnia rozwoju cena bugenwilli w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych może kształtować się różnie. Za dobrze rozwinięty okaz bugenwilli na pniu przyjdzie nam zapłacić od 220 złotych wzwyż. Przy zakupie warto sprawdzić dokładnie stan rośliny, by nie okazało się, że po przyniesieniu do domu okaz uschnie.
Zobacz też: Surfinia - jeden z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w Polsce