Wiciokrzew - pielęgnacja i uprawa. Jak dbać o pnącza, których kwiaty przyciągają kolorem i słodkim zapachem?

Wiciokrzew to pnącze, które wygląda wyjątkowo atrakcyjne podczas kwitnienia. Jak pielęgnować roślinę, aby jak najdłużej cieszyła woim wyglądem?
Zobacz wideo Zdrowotny ogród. Te rośliny oczyszczą powietrze w domu Wybierz serwis

Wiciokrzew to bardzo popularna roślina, która z powodzeniem uprawiana jest w celu okrycia pergoli, altanek lub ścian. Zawdzięcza to swojemu pnącemu charakterowi. Dlaczego krzew ten należy ulubionych gatunków ogrodników?

Wiciokrzew - pnącze o wielu odmianach

Najpopularniejsze odmiany wiciokrzewu to m.in.:

  • wiciokrzew japoński,
  • wiciokrzew przewiercień,
  • wiciokrzew pomorski,
  • wiciokrzew Browna.
 

Wiciokrzew pomorski - ulubieniec ogrodników

Wiciokrzew pomorski to odmiana tego pnącza, która jest jedną z najczęściej spotykanych w polskich ogrodach. Zawdzięcza to przede wszystkim dużej mrozoodporności i stosunkowo niewielkim wymaganiom. Jest on wysokim pnączem, które dorasta do ok. sześciu metrów. Jego pędy pokryte są licznymi owalnymi liśćmi. Wiosną na szczytach pędów pojawiają się podłużne, rurkowate kwiaty. Kwiatostany rozwijają się natomiast od maja do czerwca. 

 

Do prawidłowego rozwoju wiciokrzew pomorski potrzebuje dużej ilości światła, dość żyznej gleby, a także stałej wilgotności, którą można zagwarantować poprzez odpowiednie ściółkowanie. Podobnie, jak inne odmiany, jest on podatny na choroby grzybowe oraz atak mszyc, dlatego trzeba go uważnie obserwować i interweniować w razie potrzeby.

Wiciokrzew zimozielony - zielony cały sezon

Wiciokrzew zimozielony, jak sama nazwa wskazuje, pozostaje zielony poprzez cały sezon. Zawdzięcza to nietypowym dla innych wiciokrzewów wyglądem liści. Są one skórzaste i bardzo dobrze znoszą niskie temperatury. Ten typ pnącza zakwita na przełomie czerwca i lipca, a jego kwiaty mają bardzo oryginalną, purpurową barwę. Roślina dorasta do około czterech metrów i wymaga solidnego podparcia. Najlepiej odnajdzie się na stanowisku półcienistym, dobrze osłoniętym od wiatru.

Wiciokrzew - sadzenie i uprawa

Wiciokrzew sadzimy wprost do ziemi, przygotowując uprzednio odpowiedni dołek - średnica musi być zdecydowanie większa, niż pojemnik. Sadzonki wkładamy około 10 cm głębiej, niż rosły w doniczkach. Korzenie krzewów warto dodatkowo zabezpieczyć przez przykrycie korą, która zatrzymuje wilgoć i nie dopuszcza do ich przegrzania. Wokół wiciokrzewu można posadzić także znane z okrywowych zdolności byliny jak np. barwinki.

Pnącza te preferują stanowiska półcieniste lub słoneczne. Niektóre gatunki są dość wrażliwe na przemarzanie, dlatego warto umieszczać je w miejscu gdzie są osłonięte. Wiciokrzewy rosną na większości ogrodowych gleb. Najlepiej rozwijają się na podłożu żyznym i przepuszczalnym.

Wiciokrzew - pielęgnacja, nawożenie, najczęstsze choroby

Wiciokrzewy nie są roślinami o wielkich wymaganiach. Warto jednak pamiętać o kilku czynnościach pielęgnacyjnych, dzięki którym roślina będzie mogła odpowiednio się rozwijać.

  1. Aby zapewnić sobie bujne kwitnienie i szerokie rozgałęzianie, należy je przycinać. Pędy skracamy do 1/3 długości zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu. Starsze egzemplarze wymagają jedynie delikatnych cięć. Usuwamy tylko i wyłącznie pędy nadmiernie rozrastające się, ale też uschnięte.
  2. Największą zmorą hodowców wiciokrzewów są mszyce. Bardzo często atakują one te rośliny na wiosnę. Niszczą krzew poprzez deformację i zahamowanie wzrostu pędów. Jednym rozwiązaniem jest stałe monitorowanie stanu roślin i w momencie pojawienia się mszyc - stosowanie odpowiednich oprysków.
  3. Kolejną przypadłością częstą u wiciokrzewów jest mączniak prawdziwy. Ta choroba grzybowa objawia się pojawieniem białego nalotu na górnej stronie liści, który prowadzi do ich obumierania. Środkiem zaradczym w tej sytuacji, podobnie jak w walce z mszycami, są dedykowane opryski preparatami grzybobójczymi, np. Rubigan, Saprol czy Baycor. Zabieg należy powtórzyć co najmniej trzykrotnie. 

Wiciokrzew w ogrodzie - ozdoba altan i pergoli

Wiciokrzew w ogrodzie wymaga podparcia, dlatego często sadzony jest przy pergolach i altanach. Nim jednak puścimy pnącze na elementy architektury ogrodowej warto odpowiednio zabezpieczyć je, aby drewniane elementy nie niszczały pod wpływem warunków atmosferycznych oraz wilgoci. 

Więcej o: