Wiciokrzew to bardzo popularna roślina, która z powodzeniem uprawiana jest w celu okrycia pergoli, altanek lub ścian. Zawdzięcza to swojemu pnącemu charakterowi. Dlaczego krzew ten należy ulubionych gatunków ogrodników?
Najpopularniejsze odmiany wiciokrzewu to m.in.:
Wiciokrzew pomorski to odmiana tego pnącza, która jest jedną z najczęściej spotykanych w polskich ogrodach. Zawdzięcza to przede wszystkim dużej mrozoodporności i stosunkowo niewielkim wymaganiom. Jest on wysokim pnączem, które dorasta do ok. sześciu metrów. Jego pędy pokryte są licznymi owalnymi liśćmi. Wiosną na szczytach pędów pojawiają się podłużne, rurkowate kwiaty. Kwiatostany rozwijają się natomiast od maja do czerwca.
Do prawidłowego rozwoju wiciokrzew pomorski potrzebuje dużej ilości światła, dość żyznej gleby, a także stałej wilgotności, którą można zagwarantować poprzez odpowiednie ściółkowanie. Podobnie, jak inne odmiany, jest on podatny na choroby grzybowe oraz atak mszyc, dlatego trzeba go uważnie obserwować i interweniować w razie potrzeby.
Wiciokrzew zimozielony, jak sama nazwa wskazuje, pozostaje zielony poprzez cały sezon. Zawdzięcza to nietypowym dla innych wiciokrzewów wyglądem liści. Są one skórzaste i bardzo dobrze znoszą niskie temperatury. Ten typ pnącza zakwita na przełomie czerwca i lipca, a jego kwiaty mają bardzo oryginalną, purpurową barwę. Roślina dorasta do około czterech metrów i wymaga solidnego podparcia. Najlepiej odnajdzie się na stanowisku półcienistym, dobrze osłoniętym od wiatru.
Wiciokrzew sadzimy wprost do ziemi, przygotowując uprzednio odpowiedni dołek - średnica musi być zdecydowanie większa, niż pojemnik. Sadzonki wkładamy około 10 cm głębiej, niż rosły w doniczkach. Korzenie krzewów warto dodatkowo zabezpieczyć przez przykrycie korą, która zatrzymuje wilgoć i nie dopuszcza do ich przegrzania. Wokół wiciokrzewu można posadzić także znane z okrywowych zdolności byliny jak np. barwinki.
Pnącza te preferują stanowiska półcieniste lub słoneczne. Niektóre gatunki są dość wrażliwe na przemarzanie, dlatego warto umieszczać je w miejscu gdzie są osłonięte. Wiciokrzewy rosną na większości ogrodowych gleb. Najlepiej rozwijają się na podłożu żyznym i przepuszczalnym.
Wiciokrzewy nie są roślinami o wielkich wymaganiach. Warto jednak pamiętać o kilku czynnościach pielęgnacyjnych, dzięki którym roślina będzie mogła odpowiednio się rozwijać.
Wiciokrzew w ogrodzie wymaga podparcia, dlatego często sadzony jest przy pergolach i altanach. Nim jednak puścimy pnącze na elementy architektury ogrodowej warto odpowiednio zabezpieczyć je, aby drewniane elementy nie niszczały pod wpływem warunków atmosferycznych oraz wilgoci.