Migdałek: co to za roślina? Pielęgnacja i uprawa

Migdałek to uroczy krzew lub drzewo bez większych wymagań. Doskonała ozdoba ogrodów oraz przydomowych frontów. Sprawdź, jak pielęgnować migdałka i które miejsce będzie odpowiednie na zasadzenie.

Migdałek trójklapowy - co to za roślina?

Migdałek trójklapowy można spotkać także pod nazwą migdałowiec trójklapowy. Roślina należy do  rodziny różowatych i wywodzi się z Chin i Korei. Ze względu na swój urokliwy wygląd i proste zasady uprawy to popularna ozdoba ogrodów. Idealnie prezentuje się na tle białej ściany budynku lub drewnianej altany. Więcej na temat migdałka przeczytasz w dalszej części artykułu. 

MigdałowiecMigdałowiec _Alicja_, pixabay

Migdałek drzewko ozdobne - co warto wiedzieć o tej roślinie? 

Migdałek jako drzewko ozdobne to dobry wybór zwłaszcza do małych ogrodów, dorasta maksymalnie do 1,5 wysokości i nie jest zbytnio rozłożysty. Karbowane liście z wyglądu przypominają trochę jasnozielone elipsy. Wiosną zaskakuje dużą ilością kwiatów w kolorze białym lub jasnoróżowym. Proces kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu, drzewko ozdobne migdałek przypomina w tym czasie wesołą pisankę na zgrabnej nóżce, ale bardzo popularny jest też migdałek w formie krzewu. Którą formę migdałka wybrać? Więcej na ten temat dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Migdałek krzew, a może na pniu? 

Miłośnicy ogrodów mają do wyboru dwa rodzaje: 

  • migdałek na pniu
  • migdałek krzew 

Krzewy zdecydowanie lepiej radzą sobie podczas mrozów, migdałek na pniu jest bardziej narażony na negatywny wpływ niskiej temperatury. Na szczęście ogrodnicy, którzy chcieliby podziwiać za oknem kwiecistą pisankę, nie muszą rezygnować z wersji na pniu. Poniżej znajdziesz skuteczne wskazówki jak chronić to delikatne drzewko. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Migdałek na pniu- ochrona przed zimą

Późną jesienią jeszcze przed nastaniem mrozów drzewo należy przykryć słomą lub stworzyć wokół pnia kopczyk. Taki prywatny chochoł także może być ciekawą ozdobą ogrodową, skąpany w porannej mgle wprowadzi do ogrodu romantyczną atmosferę. Zimą poprawi nam humor, migdałek dobrze zabezpieczony przed mrozem z pewnością pięknie odrodzi się wiosną. 

Zobacz też: Mieczyki - uprawa, sadzenie, pielęgnacja barwnych kwiatów ogrodowych

Migdałek trójklapowy. Zdjęcie ilustracyjneMigdałek trójklapowy. Zdjęcie ilustracyjne Werni Hilpert/shutterstock.com

Migdałek: uprawa i pielęgnacja

Migdałek nie jest wymagającą rośliną, wystarczy posadzić drzewko lub krzew na żyznej glebie, ale z powodzeniem powinien sobie poradzić także na piaszczystym podłożu. Dobry dostęp do światła sprawi, że migdałek zakwitnie wcześniej i przez dłuższy czas będziemy cieszyć się miłą dla oka dekoracją. Zdecydowanie nie lubi wiatru, zimne podmuchy mogą go skutecznie osłabić i zbyt wcześnie pozbawić ładnego kwiatostanu. Poza tym uprawa migdałka jest stosunkowo prosta. 

Migdałek trójklapowy- zasady szczepienia i przycinania 

Migdałki można szczepić. W celu uzyskania pokroju drzewka migdałowce należy szczepić na ałyczy. Po okresie kwitnienia pędy wymagają przycięcia o 2/3 długości. Bez ostrego cięcia nie można liczyć na kwiaty w kolejnych latach. 

Zobacz też: Gipsówka- sprawdź, jak zadbać o wodospad z kwiatów

Więcej o: