Milin amerykański- odmiany, uprawa i pielęgnacja. Sprawdź, jak urządzić tajemniczy ogród nawet na małej działce

Milin amerykański to pnącze o zaskakujących kwiatach w kształcie trąbki. Szukasz efektownej ozdoby w pałacowym stylu? Sprawdź, jak uprawiać milin amerykański i jakie są jego odmiany.

Milin roślina ozdobna - tajemniczy ogród na własność 

Właściciele domów, którzy zakończą proces urządzania wnętrza z czasem zabierają się za organizację otoczenia na zewnątrz. Ze względu na oszczędności po stronie developerów do dyspozycji często jest niewielki, nudny skrawek ziemi z miejscem na mały stoliczek lub mini altanę. Jak zorganizować tajemniczy ogród na małej powierzchni? Pomocny będzie milin, czyli roślina ozdobna która w okresie kwitnienia przypomina kolorowy dywan z kwiatów. Uprawa milina amerykańskiego niesie za sobą wiele zalet: 

 • nie zajmuje miejsca
 • zapewnia prywatność 
 • jest fantastyczną ozdobą 

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka pytań, które pomogą Ci wprowadzić tę niezwykłą roślinę do ogrodu na ogrodzenie, pergolę lub w formie ozdobnej altanki. Zastanawiasz się: 

 1. Jakie odmiany milina są do wyboru? 
 2. Kiedy sadzić milin amerykański?
 3. Jak rozmnożyć milin amerykański?

MilinMilin Radfotosonn, pixabay

Dlaczego milin nie kwitnie?

Zastanawiasz się, dlaczego Twój milin nie kwitnie? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania w kategorii milin amerykański. 

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Milin: odmiany- wybierz najlepszą opcję do Twojego ogrodu 

Milin amerykański można wybrać w swoim ulubionym kolorze, poniższe zestawienie pomoże przy decyzji o najlepszym pnączu. Oto najpopularniejsze odmiany milina:

 • Flava- żółte kwiaty 
 • Praecox- wczesna odmiana o srebrzystych kwiatach
 • Speciosa - pomarańczowo-czerwone kwiaty
 • Atropurpurea- duże, ciemne kwiaty o szkarłatnym kolorze 
 • Ursynów- kwiaty w ciemnopomarańczowym kolorze 
 • Flamenco- kwiaty w kolorze czerwono-pomarańczowym 
 • Gabor- ciemnoczerwone kwiaty, ta odmiana może przemarzać
 • Judy- żółtopomarańczowe kwiaty o długości do 8 cm.
 • Sanguinea- duże, ciemnoszarłatne kwiaty 

Milin. Zdjęcie ilustracyjneMilin. Zdjęcie ilustracyjne MaryAnne Campbell/shutterstock.com

Milin amerykański: uprawa. Kilka podstawowych zasad 

Po dokonaniu wyboru barwy, która będzie dominować w naszym ogrodzie, czas na posadzenie rośliny. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą stworzyć pałacowy klimat przy pomocy tej niezwykłej rośliny. Dowiesz się również, jak powinna wyglądać prawidłowa uprawa milinu amerykańskiego.

Zobacz też: Jagoda kamczacka - odmiany, cena i uprawa docenianego krzewu owocowego

Milin amerykański: kiedy sadzić?

Kiedy sadzić milin amerykański? Rośliny można posadzić na jesień, ale tylko do momentu pierwszych mrozów. Wegetacja rozpoczyna się pod koniec wiosny, wraz z końcówką maja obserwujemy bujny wzrost pnącza. Milin amerykański nie jest trudny w uprawie, to bardzo odporny gatunek, który poradzi sobie zarówno z silnym mrozem jak i ostrym przycinaniem. Nie ma też wymagań odnośnie gleby, jednak ważne jest odpowiednie nawożenie oraz dostęp do słońca. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu. 

Dlaczego milin nie kwitnie? Jak przywrócić kwiaty? 

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą mieć różne podłoże, na początek warto uzbroić się w cierpliwość, to szlachetna roślina, która potrzebuje trochę czasu. 

 Jak rozmnożyć milin amerykański i kiedy można oczekiwać kwiatów? 

Jak rozmnożyć milin amerykański? Można to zrobić za pomocą sadzonki pędowej lub nasion.

 • milin z sadzonki może zakwitnąć dopiero po trzech latach 
 • na miliny z nasion trzeba będzie poczekać jeszcze dłużej nawet od pięciu do ośmiu lat, zdecydowanie jest to roślina dla cierpliwych ogrodników

Miliny bez kwiatów to często efekt źle dobranego stanowiska. Chłodne miejsce z ograniczonym dostępem do słońca nie służy tej roślinie. Miliny rosną idealnie przy południowych ścianach budynków.  Co więcej, jak już wspomniano wcześniej milin nie oczekuje wyjątkowej gleby, ale dla prawidłowego kwitnienia niezbędny jest nawóz dedykowany roślinom kwitnącym z dużą ilością fosforu i potasu. Wpływ na kwitnienie może mieć też regularne przycinanie pędów oraz usuwanie kwiatów, które przekwitły.  

Zobacz też: Araukaria: co to za roślina? Odmiany, cena, pielęgnacja

Więcej o: