Nie wyrzucaj saszetek z żelem dodawanych do butów. Pomogą m.in. przedłużyć świeżość chleba

Każdy z nas doskonale kojarzy małe saszetki z żelem, które dołączane są do kartoników z obuwiem lub torebek. Zazwyczaj tuż po zakupach wyrzucamy je do kosza. A to duży błąd! Te niepozorne woreczki mogą bowiem przydać się w naszych domach bardziej, niż myślisz.
Zobacz wideo Prosty myk na domowy pochłaniacz wilgoci. Potrzebujesz tylko jednego składnika

Te małe woreczki z napisem "silica gel", które najczęściej znajdujemy w pudełkach po butach to nic innego jak żel krzemionkowy, czyli środek stosowany jako pochłaniacz wilgoci. To właśnie dzięki tym małym kuleczkom zawartym w saszetkach wiele produktów, które często przez długi czas leżą w magazynach, nie jest aż tak narażonych na szkodliwe działanie wilgoci. Wielu z nas, zaraz po rozpakowaniu zakupów, pozbywa się tych saszetek, bo nie zdaje sobie sprawy, że można je ponownie wykorzystać.

Usuną wilgoć z szafy

Wiele osób w domu ma taką szafę, która otwierana jest jedynie od czasu do czasu. Niestety takie rzadko używanie szafy mają tendencję do tego, że po ich otwarciu można wyraźnie wyczuć woń zaduchu spowodowanego wilgocią, którą łatwo przesiąkają ubrania. Odpowiedzią na ten problem są m.in. te małe saszetki. Umieść je w szafie, a pozbędziesz się zarówno nadmiaru wilgoci, jak i brzydkiego zapachu

Przedłużą świeżość chleba

Zdarzyło ci się włożyć chleb do chlebaka, na którym już po kilku dniach pojawiła się pleśń? Powodem tego była oczywiście wilgoć, która zapewnia grzybom idealne warunki do rozwoju. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni na chlebie, warto umieścić kilka saszetek pochłaniających wilgoć wewnątrz chlebaka. W ten sposób przedłużysz jego świeżość.

Zabezpieczą srebro

Srebro, które przechowujesz w szkatułce, staje się matowe? To również jest przyczyną wilgoci. Możesz jednak temu zapobiec, wkładając do niej saszetkę żelu. Dzięki temu prostemu zabiegowi twoje srebro dłużej zachowa świetny wygląd. 

Zadbają o dobrą kondycję kosmetyków

Wiele osób zapomina o tym, że niektóre kosmetyki nie powinny mieć styczności z nadmierną wilgocią. Warto zatem umieścić woreczek z żelem krzemionkowym do kosmetyczki. Dzięki temu produkty dłużej zachowają swoje właściwości. 

"Uratują" telefon

Twój smartfon zamókł i przestał działać? Wykorzystaj nagromadzone saszetki i umieść między nimi wilgotny telefon. Żel wchłonie nadmiar wilgoci i jeśli uszkodzenie nie było bardzo poważne, po jakimś czasie telefon powinien zacząć działać.

Ochroni narzędzia przed rdzą

Silica gel to również świetny sposób na ochronę metali przed korozją. Pamiętać o tym powinni wszyscy majsterkowicze, którzy dbają o swoje narzędzia i chcą, by te służyły im przez lata. Żeby zabezpieczyć narzędzia, wystarczy włożyć kilka woreczków z żelem do skrzynki z narzędziami.

Decydując się na ponowne wykorzystanie tych małych saszetek w swoim domu pamiętaj, by nigdy nie zostawiać ich w zasięgu dzieci i zwierząt!

Więcej o: