Tłusty Czwartek 2021. Ile kalorii mają pączki, a ile faworki?

Ile kalorii mają pączki? To pytanie zadajemy sobie wszyscy, gdy w kalendarzu zbliża się ten najsłodszy dzień w roku. Tłusty Czwartek to doskonałe święto dla łasuchów, dla których zjedzenie kilku pączków to czysta przyjemność, ale też dla tych, którzy kończą tylko na jednym, by tylko pozostać wiernym tradycji. A przecież są jeszcze faworki... Zarówno pączki jak i faworki zawierają dużo kalorii, które niektórzy będą chcieli spalić, tylko jak? Ile kalorii mają pączki, a ile faworki? Co trzeba zrobić, żeby je spalić?

Istnieje przesąd, mówiący o tym, że niezjedzenie pączka w Tłusty Czwartek może skutkować nieszczęściem w najbliższej przyszłości, dlatego tym trudniej z niego zrezygnować. Pączki najczęściej nadziewane są konfiturami, kremem, bitą śmietaną oraz czekoladą, mogą być też oblane lukrem, oprószone cukrem pudrem, posypane skórką kandyzowaną lub cukrową posypką. W Tłusty Czwartek popularną przekąską są także faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Te tradycyjne, chrupkie ciastka o słodkim smaku posypywane najczęściej cukrem pudrem, smażone są w głębokim tłuszczu lub smalcu. Wszystko pyszne i bardzo kaloryczne. A co to znaczy bardzo? Ile kalorii mają pączki, a ile faworki?

Tłusty Czwartek 2019. Dobry pączek powinien być niezbyt mocno spieczony, a na boku mieć jasną obwódkę Jak wybrać najlepsze pączki? Uważaj na ich zapach, kolor i ilość lukru

Pączki – kcal: ile i jak je spalić?

Wartość energetyczna jednego pączka wynosi ok 244 kcal, jednak rzeczywista kaloryczność uzależniona będzie od ilości tłuszczu pochłoniętego przez ciasto. Co więcej, ilość kalorii potęgują też wielkość pączka oraz dodatki, bez których pączki nie mogłyby istnieć. Nadzienie, lukier, czekolada, cukier puder czy kandyzowana skórka pomarańczowa to nieodłączne elementy puszystej słodkości. Sprawdźmy zatem ile kalorii mają pączki?

  • pączek bez nadzienia i cukru pudru, czyli składający się z samego ciasta to minimum 200 kcal,
  • pączek z nadzieniem różanym posypany cukrem pudrem to około 290 kcal,
  • pączek z budyniem to minimum 300 kcal,
  • pączek w czekoladzie to ponad 300 kcal,
  • pączek w lukrze to od 350 do nawet 400 kcal.

Warto też pamiętać, że o ile pączek domowy zawierać będzie mąkę, mleko, masło, cukier, drożdże oraz jajka, o tyle w pączku kupionym w sklepie znajdziemy również substancje konserwujące i spulchniające, utwardzane tłuszcze czy barwniki, które dodatkowo zwiększą kaloryczność a także mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz organizm. Fanom zdrowszych zamienników pączków mogą przypaść do gustu pączki pieczone a tym, którym znudziły się już tradycyjne polskie przekąski polecamy hiszpańskie churros

Co można porównać do jednego pączka? Około 300 kalorii ma też 100 g pizzy z dodatkami, jeden kawałek tortu czy jeden croissant. 

Pączki – kalorie. Najlepsze ćwiczenia na spalenie kalorii

Nie musisz odmawiać sobie pączków, ale musisz wiedzieć, ile czasu zajmie spalenie słodkiego deseru. Po spożyciu dużej iliczby pączków warto pomyśleć o nadprogramowych kaloriach, których chcemy się jak najszybciej pozbyć. Najlepszym rozwiązaniem będzie aktywność fizyczna. Według specjalistów do spalenia kalorii dostarczonych po zjedzeniu jednego pączka wystarczy 45 minut energicznego spaceru, półgodzinnego joggingu czy niecała godzina aerobiku. Dla bardziej aktywnych polecane będą bardziej dynamiczne ćwiczenia takie jak jazda na rolkach przez 26 minut, 30 minut tańca czy 50 minut jazdy na rowerze. W jaki jeszcze sposób zrzucimy zbędne kalorie?

Pączki – kcal. Przyjemne ćwiczenia na spalenie kalorii

Kalorie można spalać też w bardzo przyjemne sposoby, ale co do tych form, nie ma pełnej zgody ekspertów, podejdźmy więc do nich z przymróżeniem oka. Co pozwoli nam spalić jednego pączka?

  • 45 min namiętnego całowania
  • 60 minut zakupów
  • 150 minut rozmawiania przez telefon
  • 180 minut kąpieli
  • 240 minut snu

Faworki – kalorie. Ile kalorii mają faworki?

W Tłusty Czwartek równie popularne co pączki są też faworki. Delikatne i kruche ciastka w kształcie złożonej kokardki, smażone są w głębokim tłuszczu i posypywane cukrem pudrem. Ciasto na faworki powinno zawierać mąkę pszenną, dużo żółtek lub jaj, niewiele tłuszczu i cukru oraz trochę spirytusu lub octu pełniącego funkcję spulchniacza oraz zapobiegającego nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu. W porównaniu do pączków, faworki mają mniej cukru, ale więcej tłuszczu. Gdyby przyjrzeć się kaloryczności – jeden faworek ma 87 kalorii, jednak trudno nam będzie ograniczyć się do zjedzenia jednego. Zatem ile kalorii mają faworki? 100 gramowe opakowanie faworków to 511 kcal.

Faworki możemy przygotować również bez smażenia. Mają one znacznie mniej kalorii i są praktycznie pozbawione tłuszczu. Dla osób dbających o linię polecamy przyrządzić faworki w wersji light, używając takich składników jak mąka pełnoziarnista czy jogurt naturalny zamiast śmietany. Świetną opcją do sprawdzenia są też pączki wegańskie

Jakie nadzienie do pączków? Zdjęcie ilustracyjne Jakie nadzienie do pączków? Tradycyjne czy finezyjne?

Wedle tradycji, w Tłusty Czwartek dozwolone jest jednak objadanie się, zatem smacznego.

Zobacz też: Najlepsze pączki w Warszawie. Gdzie co roku ustawiają się kolejki w Tłusty Czwartek?

Zobacz wideo A może pączki hiszpańskie?
Więcej o: