Różanecznik to imponujący krzew należący do rodziny wrzosowatych, naturalnie występujący w górzystych, słonecznych rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Większość różaneczników to rośliny zimozielone o niezwykle pięknych, dekoracyjnych kwiatach. Okres kwitnienia przypada na okres wiosenno-letni. Różaneczniki znane są już od bardzo dawna - w XVII wieku w Japonii opisano przeszło 300 jego gatunków. Do Europy dotarły za sprawą Duńczyków w 1680 roku.
Jego kwiaty przyjmują różne zabarwienie, mogą być: żółte, różowe, pomarańczowe, czerwone, a nawet fioletowe. Krzew wzrasta dość wolno, a swój ostateczny wzrost osiąga po kilku, a nawet kilkunastu latach. Warto jednak poczekać na ten efekt. Trzeba też wiedzieć, że różanecznik dzieli się na trzy grupy pod kątem rodzajowym: różaneczniki, azalie i azalie japońskie, jednak w rzeczywistości rododendrony - synonim słowa różaneczniki - stanowią zupełnie odmienny krzew.
Mimo, iż różanecznik dotarł na nasz kontynent pod koniec XVII w., warto wiedzieć, że krzewy znajdujące się w naszych ogrodach to konsekwencja krzyżówki różnych odmian. Dzięki temu okazy, które najczęściej sadzimy, są odpowiednie do warunków naszego klimatu. Odmiany, które najłatwiej adaptują się do naszych cech klimatycznych to m.in.: "Bolesław Chrobry", "Calsap", "Catawbiense Grandiflorum", "Hellikki", "Helsinki University", "Nova Zembla" i "Roseum Elegans".
Uprawa różaneczników wymaga przede wszystkim znajomości kilku istotnych informacji. Na co zatem zwrócić uwagę zaczynając przygodę z uprawą różaneczników? Oto kilka kwestii:
Aby uzyskać intensywne i regularne kwitnienie tych krzewów, warto znać jego preferencje pielęgnacyjne, a zatem:
Rododendrony to krzewy, które nie lubią, a przede wszystkim nie wymagają, zbyt intensywnego podcinania. Warto wykonywać raczej coroczne prace porządkowe przy rododendronach niż je regularnie i mocno przycinać. Warto zatem usuwać stare, przekwitłe kwiatostany, jednak na tyle ostrożnie, aby przy okazji nie pozbawić rośliny nowych zalążków kwiatowych. Podcinanie różanecznika warto wykonać wówczas, gdy zbyt intensywnie kwitnie - w celu prześwietlenia krzewu lub wtedy, kiedy chcemy mu nadać pożądany kształt.
Różaneczniki mają bogatą symbolikę. Oznacza on elegancję i bogactwo, ale też tęsknotę za domem. Jest też wyrażeniem, w którym zobowiązujemy się do opieki nad drugą osobą. Z drugiej strony oznacza też wstrzemięźliwość i skromne życie.