Lilie- królewski kwiat w Twoim ogrodzie. Sprawdź zasady uprawy i pielęgnacji

Szlachetny wygląd i aromatyczny zapach, tak w skrócie można opisać lilie. Sprawdź, jakich warunków potrzebują do prawidłowego rozwoju. Zapraszamy na mini przewodnik po świecie lilii.

Kwiaty lilie - pochodzenie i charakterystyka 

Pierwsze kwiaty lilie w Europie pojawiły się w XVII wieku, na stary kontynent lilie sprowadzono z Chin i Japonii. Wraz z upływem czasu powstawały coraz to nowe odmiany. Aktualnie notuje się aż 300 odmian tych szlachetnych kwiatów. Cechą charakterystyczną lilii jest ozdobny parasol na smukłej nóżce. Liście lilii przypominają trochę stożkowate łezki w pięknym ciemnozielonym kolorze. Kwiaty lilie to ozdoba każdego ogrodu. Poniżej prezentujemy różne odmiany lilii oraz ważne wskazówki w temacie ich pielęgnacji. 

LilieLilie stanbalik , pixabay

Lilie: odmiany- którą grupę wybrać?

Lilie hodowlane podzielono na grupy ze względu na rodzaj kwiatu oraz warunki glebowe, które muszą być spełnione do uprawy. Poniżej prezentujemy trzy grupy lilii, których nazwy wzięły swój początek od pierwszych roślin. Sprawdź odmiany lilii i wybierz najlepsza dla siebie: 

Lilie ogrodowe - mieszańce azjatyckie 

To odmiana lilii, którą cechuje duża odporność, kwiaty z tego rodzaju dobrze znoszą mroźne zimy i mają niskie wymagania glebowe. Mieszańce azjatyckie to cała paleta barw do wyboru, wśród nich można znaleźć czyste, jasne barwy, ale też lilie pastelowe, nakrapiane oraz dwukolorowe. 

  • Lilie ogrodowe azjatyckie kwitną pod koniec czerwca i w lipcu.
  • Uprawa lilii: stanowisko może być słoneczne, ale ta odmiana dobrze czuje się też w półcieniu. Nie wymagają specjalnej gleby. 

Lilie azjatyckieLilie azjatyckie rosehalady0, pixabay

Lilie szklarniowe - mieszańce orientalne 

Ten gatunek wywodzi się z Japonii, ich cechą charakterystyczną są duże, kwiaty o silnym, aromatycznym zapachu. Wybór kolorystyczny ogranicza się do bieli oraz różu

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Jak sadzić lilie orientalne? 

Jak prawidłowo sadzić lilie? W ogrodzie należy je posadzić w półcieniu, kwitną w okolicy sierpnia. Zimą lilie należy przenieść do zimnej piwnicy i dokładnie otulić. 

Zobacz też: Oleander pospolity - uprawa i pielęgnacja

Lilie: pielęgnacja. Jak dbać o te piękne kwiaty?

Jak pielęgnować lilie orientalne? Ta odmiana zdecydowanie źle znosi mróz, dobrze czują się w szklarni. To gatunek idealny na kwiaty cięte. 

Lilie orientalneLilie orientalne calvinbaisley, pixabay

Lilie- mieszańce trąbkowe

Wywodzą się z Chin, w odpowiednich warunkach mogą osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. Ich cecha charakterystyczna to kwiaty w formie wydłużonych kielichów (trąbki) o pięknym zapachu. Jak sadzić lilie trąbkowe? W naszym klimacie nie uda się ich zaprosić do ogrodu.

Lilia: odmiany

Jakie odmiany lilii warto znać?

  • lilia tygrysia
  • lilia biała
  • lilia królewska
  • lilia akkusijska
  • lilia nadrzewna
  • lilia złocista
  • lilia zwisła.

Zobacz też: Budleja Dawida - piękna roślina uwielbiana przez motyle. Jak ją uprawiać?

Więcej o: