Hortensja krzewiasta- przepis na ogród w stylu prowansalskim

Hortensja krzewiasta. Tajemnicze zaułki, biel skąpana w błękicie i dużo wikliny- tak w skrócie można opisać ogród w stylu prowansalskim. Bardzo ozdobnym elementem, który ładnie zaadaptuje przestrzeń jest hortensja. Sprawdź, co musisz wiedzieć zanim zaprosisz ją do ogrodu.

Hortensja ogrodowa- jak zaaranżować hortensję w ogrodzie? 

W poszukiwaniu okazałego krzewu, który ''zrobi'' nam ogród zdecydowanie warto zainteresować się hortensją. Hortensja ogrodowa posadzona od frontu będzie miłym przywitaniem dla gości. Przy tarasie stworzy niepowtarzalny klimat romantycznego zaułka. Z powodzeniem pomoże też ukryć brzydkie elementy ogrodu, na przykład: skrzynki z prądem, właz do szamba lub puste przestrzenie bez trawy. Hortensja krzewiasta gości też na tradycyjnych osiedlach, dodając im wakacyjnego klimat i wiele uroku. 

Hortensja krzewiasta- charakterystyka i pochodzenie 

Dzikorosnącą można spotkać w paśmie górskim w Kanadzie i wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Hortensja funkcjonuje jako roślina ozdobna, nie pełni żadnej roli w ogrodnictwie. Dobra wiadomość jest taka, że hortensja bardzo dobrze radzi sobie w polskim klimacie i nie jest zbyt wymagająca w uprawie. W sprzyjających warunkach może urosnąć nawet do 3 m. Pod ciężarem kwiatów pędy hortensji malowniczo rozkładają się na boki, dlatego już na początku warto zarezerwować dla niej więcej miejsca. Ozdobne kwiaty w kształcie serca dodają roślinie dużo uroku, ale największą ozdobą hortensji są kuliste kwiatostany, którymi możemy cieszyć się przez całe wakacje. Hortensja kwitnie przez całe lato, aż do późnej jesieni. W dalszej części artykułu dowiesz się jak uprawiać i pielęgnować tę okazałą roślinę

Hortensja krzewiasta. Zdjęcie ilustracyjneHortensja krzewiasta. Zdjęcie ilustracyjne nnattalli/shutterstock.com

Hortensja krzewiasta: uprawa- kilka ważnych zasad 

Hortensja lubi zacienione miejsca, dobrze czuje się pod drzewami, idealnie sprawdzi się też w duecie z modrzewiem, ale do prawidłowego kwitnienia potrzebuje rannego i popołudniowego słońca. Idealna gleba dla hortensji to ta z małą ilością wapna, przepuszczalna, wilgotna o próchniczym charakterze. W okresie letnim hortensje nawozimy nawozami azotowymi z dodatkiem fosforu. Wraz z początkiem września nawozy należy odstawić i ograniczyć podlewanie, co pozwoli hortensji przygotować się do zimy, na ten czas pędy drewnieją. Hortensje krzewiaste z powodzeniem można też uprawiać w donicy, to doskonała ozdoba balkonów i tarasów. Po zakupie sadzonki należy ją koniecznie przesadzić do większej donicy i zapewnić podobne warunki jak na dworze: gleba próchnicza, wilgotna oraz półcień, bez bezpośredniej ekspozycji na słońce. 

Hortensja krzewiasta. Zdjęcie ilustracyjneHortensja krzewiasta. Zdjęcie ilustracyjne nnattalli/shutterstock.com

Hortensja krzewiasta: kwiaty

Hortensja krzewiasta kwitnie przez okrągłe lato, przez cały ten okres zachwyca romantycznymi lampionami z kwiatów.  Zasadzona odpowiednio wcześnie, czyli na początku wiosny zakwitnie jeszcze tego samego roku. Kwiaty hortensji za sprawą składu gleby mogą zmienić kolor. Kwaśna ziemia z glinem sprawia, że różowe kwiaty zmieniają kolor na niebieski, a czerwień przechodzi w fiolet. Białe hortensje nie zmieniają koloru, tylko dojrzałe osobniki robią się lekko zielone. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Hortensja krzewiasta: odmiany- którą roślinę wybrać? 

Odmian hortensji krzewiastej jest naprawdę dużo, różnią się one ze względu na wygląd kwiatów, odporność oraz przeznaczenie. Sprawdź, która odmiana będzie idealna do Twojego domu lub ogrodu. 

  • Hortensja Limelight - to odmiana, która nie zawodzi i zawsze zakwita. Krzew jest odporny na niskie temperatury. Dobrze czuje się na słońcu, jak i w półcieniu. 
  • Hortensja Vanille Fraise- to odmiana o pięknych kwiatach, które szybko różowieją. Ten typ lubi umiarkowanie wilgotne podłoże. Jest to roślina odporna, wytrzymała na mrozy. 
  • Hortensja krzewiasta odmiana Phantom - Ta roślina ma bardzo niewielkie wymagania glebowe, bardzo odporna. Cechy charakterystyczne to kulisty kształt i sztywne pędy. Może osiągnąć nawet 2,5 m. 
  • Hortensja Pinky Winky- Uznawana za najpiękniejszą, charakterystyczne dwukolorowe kwiaty biało-różowe zdecydowanie poprawiają humor. Ta hortensja lubi słońce, ale trzeba ją osłonić od wiatru. 
  • Hortensja Bobo- Cechy charakterystyczne to piękny kwiatostan. Wraz z początkiem lipca kwitnie na biało, później kwiaty różowieją. To karłowata, ale mrozoodporna roślina idealna na taras, czy balkon. 

Jak rozmnożyć hortensję i czy jest to trudne? 

Na pytanie, jak rozmnożyć hortensję, odpowiedź brzmi: wegetatywnie za pomocą sadzonek, które należy pobrać od czerwca do lipca i ukorzenić w wilgotnym podłożu. Stanowisko powinno być lekko zacienione. 

Zobacz też: Oleander pospolity - uprawa i pielęgnacja

Więcej o: