Komarzyca to roślina, która na dobre rozgościła się w naszych polskich warunkach klimatycznych, chociaż pochodzi ona z obszarów tropikalnych. Na naszych balkonach i tarasach uprawiana jest jako jednoroczna bylina i pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Dzięki długim pędom pokrytym drobnymi listkami świetnie prezentuje się jako element wiszącej dekoracji balkonowej, a - co bardzo istotne - po roztarciu jej kwiaty wydzielają specyficzny zapach przypominający woń kamfory, której nie znoszą komary. Z tego też względu stanowi ona doskonały i naturalny sposób na komary oraz inne owady, które - zwłaszcza latem - potrafią dokuczliwie uprzykrzyć nam życie. W początkowej fazie wzrostu pędy komarzycy są zielone i wyprostowane, jednak z biegiem czasu stają się one bardziej wiotkie i wybarwiają się na czerwono, listki są owalne, karbowane i jasnozielone - dzięki czemu ładnie prezentują się w doniczkach.
Zobacz też: Heliotrop - kwiat, który kocha słońce [uprawa, rozmnażanie]
Komarzyca, mimo iż występuje w około 200 odmianach, w naszych warunkach klimatycznych sprawdzi się zaledwie kilka z nich, a wśród nich:
Komarzyca. Zdjęcie ilustracyjne simona pavan/shutterstock
Uprawa komarzycy nie należy do szczególnie skomplikowanych, warto jednak znać jej preferencje, aby przez cały sezon cieszyć się jej pięknym wyglądem i właściwościami przeciwdziałającymi komarom. Co zatem warto wiedzieć o uprawie komarzycy? Oto kilka wskazówek:
Komarzyca. Zdjęcie ilustracyjne SunshineC/shutterstock
Zobacz też: Judaszowiec - pełne uroku drzewko, które warto mieć w swoim ogrodzie
Komarzyca, mimo iż może być sadzona samodzielnie i w swoim towarzystwie będzie się czuła dobrze, to kwiat, który doskonale sprawdzi się także w połączeniu z innymi roślinami kwitnącymi. Najlepiej wybierać jej za kompanów te kwiaty, które mają podobne wymagania jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Warto zatem sadzić ją w pobliżu werbeny czy pelargonii. Trzeba jednak wiedzieć, że komarzyca jest bardzo ekspansywna i szybko się rozrasta, dlatego warto umieścić ja w bocznych częściach doniczki, aby nie zagłuszyła wzrostu towarzyszy kompozycji.
Komarzyca może być byliną zimowaną, choć większość osób traktuje ją jako kwiat jednoroczny i wiosną zaopatruje się w nowe sadzonki. Można jednak spróbować przezimować komarzycę, aby cieszyć się jej sadzonkami wiosną. W jaki sposób przechować komarzycę na zimę? Sprawdźmy:
Jeśli uda nam się przezimować roślinę, warto wiedzieć, że możemy ją również rozmnażać, w tym celu należy uciąć kilka pędów i wstawić je na parę dni do wody. Kiedy zaczną puszczać korzenie i rosnąć, może je przesadzić do doniczki, a w maju - najlepiej w drugiej połowie miesiąca - spokojnie wysadzamy bylinę do doniczek balkonowych, aby cieszyć się ich wyglądem i właściwościami przez kolejny letni sezon.
Zobacz też: Rośliny do ogrodu. Czym się kierować przy ich wyborze?