Komarzyca - popularna bylina, której nie lubią komary [odmiany, uprawa, zimowanie]

Komarzyca - roślina, która bardzo często zdobi nasze balkony czy tarasy. Nie tylko wygląda ładnie, lecz także wydziela zapach, którego nie lubią komary, dlatego sprawdza się świetnie jako skuteczny środek przeciwdziałającym tym insektom. Z nami dowiesz się, jak wygląda jej uprawa, jakie są odmiany i w jaki sposób zimować komarzycę.

Komarzyca - roślina pochodząca z obszarów tropikalnych

Komarzyca to roślina, która na dobre rozgościła się w naszych polskich warunkach klimatycznych, chociaż pochodzi ona z obszarów tropikalnych. Na naszych balkonach i tarasach uprawiana jest jako jednoroczna bylina i pełni przede wszystkim funkcję ozdobną. Dzięki długim pędom pokrytym drobnymi listkami świetnie prezentuje się jako element wiszącej dekoracji balkonowej, a - co bardzo istotne - po roztarciu jej kwiaty wydzielają specyficzny zapach przypominający woń kamfory, której nie znoszą komary. Z tego też względu stanowi ona doskonały i naturalny sposób na komary oraz inne owady, które - zwłaszcza latem - potrafią dokuczliwie uprzykrzyć nam życie. W początkowej fazie wzrostu pędy komarzycy są zielone i wyprostowane, jednak z biegiem czasu stają się one bardziej wiotkie i wybarwiają się na czerwono, listki są owalne, karbowane i jasnozielone - dzięki czemu ładnie prezentują się w doniczkach.

Zobacz też: Heliotrop - kwiat, który kocha słońce [uprawa, rozmnażanie]

Komarzyca - odmiany, które sprawdzą się w naszych warunkach atmosferycznych

Komarzyca, mimo iż występuje w około 200 odmianach, w naszych warunkach klimatycznych sprawdzi się zaledwie kilka z nich, a wśród nich:

  1. Elf - charakteryzuje się liśćmi o dwóch odcieniach zieleni, są one wyjątkowo grube i wyrastają na pędach znacznie gęściej niż u innych odmian
  2. Nico - ma okrągłe zielone liście z fioletowym zabarwieniem nerwów oraz spodniej strony blaszki liściowej
  3. Two Tone - to odmiana o purpurowym zabarwieniu zarówno pędów, jak i spodniej strony liści
  4. Green Mountain - liście tego rodzaju komarzycy mają trójbarwne biało-żółto-zielone odcienie
  5. Cilatus - zielone, nieregularnie powycinane brzegi liściowe z charakterystycznymi białymi plamkami to znak szczególny tej odmiany

Komarzyca. Zdjęcie ilustracyjneKomarzyca. Zdjęcie ilustracyjne simona pavan/shutterstock

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Komarzyca - uprawa rośliny

Uprawa komarzycy nie należy do szczególnie skomplikowanych, warto jednak znać jej preferencje, aby przez cały sezon cieszyć się jej pięknym wyglądem i właściwościami przeciwdziałającymi komarom. Co zatem warto wiedzieć o uprawie komarzycy? Oto kilka wskazówek:

  1. Ziemia - komarzyca doskonale znosi standardowe podłoże kwiatowe dostępne w większości sklepów, zarówno tych ogrodniczych, jak i w supermarketach. Warto jednak unikać ziemi, która jest ciężka i zatrzymuje dużą ilość wody.
  2. Stanowisko - najlepszy będzie półcień, wówczas roślina doskonale sobie poradzi. Chociaż pochodzi ona z tropików i zdawałoby się, że mocne nasłonecznienie jej odpowiada najbardziej, warto wziąć pod uwagę fakt, że grzejące mocno słońce od południowej strony, może ją poparzyć, dlatego warto ją nieco osłonić.
  3. Podlewanie - najlepiej, aby podłoże było lekko wilgotne, dlatego warto ją podlewać regularnie, niezbyt intensywnie, żeby nie doprowadzić do przelania.
  4. Nawożenie - warto, raz na jakiś czas, wspomagać komarzycę nawozem do roślin zielonych lub zmieszać jej podłoże z wolno działającym nawozem granulowanym - wówczas regularne odżywianie będziemy mieli z głowy na cały sezon.
  5. Regularne skubanie końcówek pędów - pozwoli to pięknie rosnąć i ładnie wyglądać roślinie przez cały okres kwitnienia.

Komarzyca. Zdjęcie ilustracyjneKomarzyca. Zdjęcie ilustracyjne SunshineC/shutterstock

Zobacz też: Judaszowiec - pełne uroku drzewko, które warto mieć w swoim ogrodzie

Komarzyca - kwiat ekspansywny, jednak lubiący towarzystwo

Komarzyca, mimo iż może być sadzona samodzielnie i w swoim towarzystwie będzie się czuła dobrze, to kwiat, który doskonale sprawdzi się także w połączeniu z innymi roślinami kwitnącymi. Najlepiej wybierać jej za kompanów te kwiaty, które mają podobne wymagania jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację. Warto zatem sadzić ją w pobliżu werbeny czy pelargonii. Trzeba jednak wiedzieć, że komarzyca jest bardzo ekspansywna i szybko się rozrasta, dlatego warto umieścić ja w bocznych częściach doniczki, aby nie zagłuszyła wzrostu towarzyszy kompozycji.

Komarzyca - zimowanie i rozmnażanie byliny

Komarzyca może być byliną zimowaną, choć większość osób traktuje ją jako kwiat jednoroczny i wiosną zaopatruje się w nowe sadzonki. Można jednak spróbować przezimować komarzycę, aby cieszyć się jej sadzonkami wiosną. W jaki sposób przechować komarzycę na zimę? Sprawdźmy:

  1. Jesienią, nim jeszcze nadejdą przymrozki, należy przyciąć roślinę na wysokość ok. 10-15 cm nad podłożem. 
  2. Przenosimy komarzycę do dość chłodnego pomieszczenia (najlepiej 16°C z dostępem do światła; najlepsza w tym celu będzie piwnica z niewielkim okienkiem)
  3. Ograniczamy podlewanie byliny, w taki sposób jednak, aby nie dopuścić do jej przesuszenia.

Jeśli uda nam się przezimować roślinę, warto wiedzieć, że możemy ją również rozmnażać, w tym celu należy uciąć kilka pędów i wstawić je na parę dni do wody. Kiedy zaczną puszczać korzenie i rosnąć, może je przesadzić do doniczki, a w maju  - najlepiej w drugiej połowie miesiąca - spokojnie wysadzamy bylinę do doniczek balkonowych, aby cieszyć się ich wyglądem i właściwościami przez kolejny letni sezon.

Zobacz też: Rośliny do ogrodu. Czym się kierować przy ich wyborze?

Więcej o: