Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Trzy proste triki, które już zawsze będziesz stosować

Nie da się ukryć, że usunięcie zaschniętego brudu z piekarnika nie należy do najłatwiejszych. Jak zatem skutecznie wyczyścić piekarnik, by unąć nawet najgorsze zabrudzenia? Oto proste triki, które powinien znać każdy. Znacznie ułatwią ci domowe porządki.
Zobacz wideo Jak wyczyścić kran i usunąć osad z kamienia?

Wiele osób, mimo regularnego sprzątania kuchni, często zapomina o piekarniku, którego wnętrze z każdym kolejnym użyciem brudzi się coraz bardziej. Najlepszym rozwiązaniem byłoby czyszczenie sprzętu po każdym użyciu. Jednak kto ma na to czas. Niestety, takie nawarstwione i zaschnięte zabrudzenia z czasem stają się jeszcze trudniejsze do usunięcia. Jest jednak kilka sposobów, które pozwolą szybko i skutecznie wyczyścić piekarnik.

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Sposób z kostką do zmywarki

Jednym z prostszych sposobów na wyczyszczenie wnętrza piekarnika jest trik z użyciem tabletki do zmywarki. Wystarczy umieścić taką kostkę na blaszce do pieczenia, zalać wrzącą wodą i wstawić do piekarnika nastawionego na około 100 stopni. Pod wpływem wody i temperatury, tabletka zacznie się rozpuszczać, a para wodna zmiękczy brud na ściankach sprzętu. Po około godzinie, należy wyłączyć piekarnik, wyjąć blachę i wylać wodę, a następnie zetrzeć zabrudzenia wilgotną szmatką.

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Mieszanka octu z wodą

Sprawdzonym, skutecznym i ekologicznym sposobem na uporczywe zabrudzenia piekarnika jest użycie mieszanki octu i wody w proporcji 1:1. Wystarczy przelać roztwór do butelki z atomizerem, spryskać obficie zabrudzenia i po chwili wytrzeć całość wilgotną szmatką lub gąbką. Pod wpływem octu, brud łatwo odejdzie od powierzchni piekarnika. Jeśli zapach octu bardzo ci przeszkadza, możesz do mieszanki dodać kilka kropli olejku eterycznego, który zamaskuje charakterystyczną woń. 

Jak skutecznie wyczyścić piekarnik? Pasta z sody oczyszczonej

Są jednak i takie zabrudzenia, z którymi sposób z tabletką do zmywarki czy ocet mogą sobie nie poradzić. Tu z pomocą przyjdzie, dobrze wszystkim znana, soda oczyszczona. Wystarczy przygotować pastę składającą się z sody oczyszczonej i wody (lub octu), a następnie przykryć nią przypalone resztki jedzenia i pozostawić na 1-2 godziny. Po tym czasie pozostaje usunąć wszystko za pomocą gąbeczki oraz wody (brud powinien łatwo odejść od ścianek piekarnika) i wytrzeć do sucha ręcznikiem papierowym. 

Więcej o: