Kwiat difenbachia- pochodzenie i charakterystyka
Do rodziny roślin o nazwie difenbachia należy aż kilkadziesiąt gatunków. Kwiat difenbachia wywodzi się z tropikalnych rejonów Ameryki, można go spotkać w Meksyku, Argentynie i Paragwaju. Wszystkie gatunki difenbachii należą do roślin obrazkowatych. Kwiat difenbachia można rozpoznać po dużych, szerokich liściach o ciekawym rysunku. Sercowaty kształt liści czasami określany jest też mianem lancetowatego. Liście zbierają się w ładną koronę, na spodzie liście po pewnym czasie zaczynają usychać i odpadać odsłaniając solidny pień.
Difenbachia trująca- uwaga na dzieci i zwierzęta
Sok tej rośliny uznawany jest za silną truciznę, dlatego należy szczególnie uważać gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Difenbachia jest trująca, więc zdecydowanie lepiej sprawdzi się w biurze, gdzie dodatkowo zadba o naszą koncentrację. Po każdym zabiegu pielęgnacyjnym należy dokładnie umyć dłonie.
Difenbachia. Zdjęcie ilustracyjne hanif66/shutterstock.com
Difenbachia: uprawa- kilka podstawowych zasad
Roślina ta lubi słońce, ale nie może być wystawiona na silną ekspozycję promieni słonecznych. W jasnym miejscu kwiat zyska ciekawą fakturę, na stanowiskach półcienistych liście pozostaną w barwie zielonej. Ważna kwestia jeśli chodzi o uprawę difenbachii to przeciągi, których ta delikatna roślina nie znosi. Idealna temperatura dla difenbachii to około 15 st. C, ale z można ją też trzymać w temperaturze do 10 st. C. Skutkiem ubocznym mogą być opadające liście z dolnej części rośliny. W wysokich, letnich temperaturach kwiat wymaga stałego dostępu do wody, najlepiej będzie nalać wodę do podstawki, a roślinę ustawić na małych kamykach. Idealna ziemia dla difenbachii to mieszanka torfu, kompostu i wermikulitu. Niewtajemniczeni mogą kupić po prostu ziemię dla roślin doniczkowych o kwaśnym odczynie.
Zobacz też: Dracena - kwiat, który skutecznie oczyszcza powietrze
Difenbachia: pielęgnacja- o czym warto pamiętać?
Pielęgnacja difenbachii nie jest prosta, ale zdecydowanie warto się postarać, soczyste liście zrekompensują wszystkie trudy. Poniżej zebraliśmy kilka ważnych zasad, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o zielony skarb.
Difenbachia. Zdjęcie ilustracyjne New Africa/shutterstock.com
Difenbachia: jak podlewać i czego unikać?
Wiosną oraz latem należy ją regularnie podlewać. Jak podlewać difenbachię? Ważna zasada jest taka, że donica nie może stać w wodzie. Po każdym podlewaniu usuwamy więc nadmiar wody z podstawki (lub umieszczamy doniczkę na kamyczkach). Duże liście szybko pokrywają się kurzem, który można usunąć przy pomocy delikatnej szmatki lub pod delikatnym strumieniem wody. W okresie od wiosny do jesieni roślinę należy nawozić, proces ten kończymy wraz z nadejściem zimy. Na wiosnę roślinę warto przesadzić do większej doniczki- czynność powtarzamy co roku.
Zobacz też: Dipladenia, mandevilla- wszystkie sekrety pielęgnacji