Difenbachia- kwiat, który poprawi Twoją koncentrację

Difenbachia to roślina o dwóch obliczach. Z jednej strony piękna ozdoba biura, która pozwoli zebrać myśli. Z drugiej trujący kwiat, który może być niebezpieczny dla dzieci i zwierząt. Sprawdź, jak pielęgnować nakrapiane liście difenbachii.

Kwiat difenbachia- pochodzenie i charakterystyka 

Do rodziny roślin o nazwie difenbachia należy aż kilkadziesiąt gatunków. Kwiat difenbachia wywodzi się z tropikalnych rejonów Ameryki, można go spotkać w Meksyku, Argentynie i Paragwaju. Wszystkie gatunki difenbachii należą do roślin obrazkowatych. Kwiat difenbachia można rozpoznać po dużych, szerokich liściach o ciekawym rysunku. Sercowaty kształt liści czasami określany jest też mianem lancetowatego. Liście zbierają się w ładną koronę, na spodzie liście po pewnym czasie zaczynają usychać i odpadać odsłaniając solidny pień. 

Bromelia: jak o nią dbać? Uprawa i pielęgnacja. Zdjęcie ilustracyjneBromelia: jak o nią dbać? Uprawa i pielęgnacja

Difenbachia trująca- uwaga na dzieci i zwierzęta 

Sok tej rośliny uznawany jest za silną truciznę, dlatego należy szczególnie uważać gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Difenbachia jest trująca, więc zdecydowanie lepiej sprawdzi się w biurze, gdzie dodatkowo zadba o naszą koncentrację. Po każdym zabiegu pielęgnacyjnym należy dokładnie umyć dłonie.

Difenbachia. Zdjęcie ilustracyjneDifenbachia. Zdjęcie ilustracyjne hanif66/shutterstock.com

Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Difenbachia: uprawa- kilka podstawowych zasad 

Roślina ta lubi słońce, ale nie może być wystawiona na silną ekspozycję promieni słonecznych. W jasnym miejscu kwiat zyska ciekawą fakturę, na stanowiskach półcienistych liście pozostaną w barwie zielonej. Ważna kwestia jeśli chodzi o uprawę difenbachii to przeciągi, których ta delikatna roślina nie znosi. Idealna temperatura dla difenbachii to około 15 st. C, ale z można ją też trzymać w temperaturze do 10 st. C. Skutkiem ubocznym mogą być opadające liście z dolnej części rośliny. W wysokich, letnich temperaturach kwiat wymaga stałego dostępu do wody, najlepiej będzie nalać wodę do podstawki, a roślinę ustawić na małych kamykach. Idealna ziemia dla difenbachii to mieszanka torfu, kompostu i wermikulitu. Niewtajemniczeni mogą kupić po prostu ziemię dla roślin doniczkowych o kwaśnym odczynie. 

Zobacz też: Dracena - kwiat, który skutecznie oczyszcza powietrze

Difenbachia: pielęgnacja- o czym warto pamiętać? 

Pielęgnacja difenbachii nie jest prosta, ale zdecydowanie warto się postarać, soczyste liście zrekompensują wszystkie trudy. Poniżej zebraliśmy kilka ważnych zasad, które pomogą Ci odpowiednio zadbać o zielony skarb. 

Difenbachia. Zdjęcie ilustracyjneDifenbachia. Zdjęcie ilustracyjne New Africa/shutterstock.com

Peperomia prostrata. Zdjęcie ilustracyjnePeperomia- sprawdź, jak pielęgnować zielone "Krople Deszczu"

Difenbachia: jak podlewać i czego unikać? 

Wiosną oraz latem należy ją regularnie podlewać. Jak podlewać difenbachię? Ważna zasada jest taka, że donica nie może stać w wodzie. Po każdym podlewaniu usuwamy więc nadmiar wody z podstawki (lub umieszczamy doniczkę na kamyczkach). Duże liście szybko pokrywają się kurzem, który można usunąć przy pomocy delikatnej szmatki lub pod delikatnym strumieniem wody. W okresie od wiosny do jesieni roślinę należy nawozić, proces ten kończymy wraz z nadejściem zimy. Na wiosnę roślinę warto przesadzić do większej doniczki- czynność powtarzamy co roku. 

Zobacz też: Dipladenia, mandevilla- wszystkie sekrety pielęgnacji

Więcej o: