Dipladenia, mandevilla- wszystkie sekrety pielęgnacji

Dipladenia to roślina o wyjątkowej urodzie. Sprawdź ABC pielęgnacji tej pięknej rośliny i dowiedz się, dlaczego może być niebezpieczna dla dzieci lub zwierząt.

Dipladenia w domu i na balkonie 

Dipladenia nazywana też mandevillą jest rodzajem pnącza, które będzie ładną ozdobą salonu, tarasu lub balkonu. Z powodzeniem roślinę można uprawiać w zwykłych doniczkach. Należy podkreślić, że dipladenia w domu to raczej rozwiązanie dla singli lub rodzin z większymi dziećmi, wykazuje działanie trujące i może zagrażać także zwierzętom. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak pielęgnować piękną dipladenię, aby zakwitała każdego roku. 

Dipladenia kwiat- charakterystyka 

Niewątpliwą zaletą dipladenii jest bardzo długi okres kwitnienia. Roślina ta przybiera postać pnącza o ciemnych liściach, a wraz z nadejściem maja dodatkowo pojawiają się piękne kwiaty w kształcie różowych dzwonków, ale zdarzają się też inne kolory. Ciekawym okazem kolorystycznym jest boliviensis- odmiana o białych kwiatach z żółtym środkiem. Na uwagę zasługuje też bardzo wytrzymała odmiana o nazwie rosea o przepięknych różowych kwiatach. Czy kwiat dipladenia jest wymagającą rośliną? 

DipladeniaDipladenia mbc-2016, pixabay

Dipladenia: pielęgnacja- kilka podstawowych zasad 

Pnącze pochodzi z Brazylii, co przekłada się na szczególne wymagania w uprawie. Pielęgnacja dipladenii nie jest skomplikowana. Roślina preferuje słoneczne stanowiska, ale dobrze czuje się też w półcieniu. Ciepło oraz wilgoć to idealne warunki. Od wczesnej wiosny do jesieni dipladenia wymaga temperatury od 18-25º C. 

Zobacz wideo Wyjeżdżasz na urlop i nie wiesz, co zrobić z ukochanymi roślinami? Podpowiadamy!

Dipladenia: zimowanie

Co należy wiedzieć w kwestii zimowania dipladenii? W okresie spoczynku, czyli zimą idealna temperatura to 12-15ºC, ważne jest to, aby nie spadła poniżej 10ºC. Z domu można więc przenieść roślinę do ogrodu zimowego lub na klatkę schodową i ustawić przy oknie.

Dipladenia. Zdjęcie ilustracyjneDipladenia. Zdjęcie ilustracyjne kritchaya Janhom/shutterstock.com

Dipladenia: podlewanie- o czym warto pamiętać? 

Dipladenię należy podlewać regularnie w okresie wzrostu, roślina nie lubi zalewania wodą. Zawsze należy pamiętać o tym, aby usunąć nadmiar wody z podstawki. Bardzo dobrym pomysłem jest zraszanie. Nawóz stosujemy od kwietnia do sierpnia, co ważne kwiatu nie trzeba przesadzać co roku. Dipladenia red wymaga większej donicy tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W roli ziemi sprawdzi się torf wymieszany z ziemią i piaskiem. Gleba ma być żyzna i próchnicza. 

Dipladenia red: jak pobrać sadzonki? 

Dipladenia red to pnącze, które można łatwo rozmnożyć, wystarczy pobrać przyszłą sadzonkę z wierzchołka i włożyć do wody. W przeciągu sześciu tygodni szczepka powinna się ukorzenić. Kluczowym warunkiem jest ciepłe otoczenie. Dipladenia dobrze czuje się w towarzystwie, tworząc naturalną barierę od ciekawskich spojrzeń oraz ostrego słońca

Zobacz też: Amarylis: co to za roślina? Uprawa i pielęgnacja

Więcej o: