Dipladenia, mandevilla- wszystkie sekrety pielęgnacji
Dipladenia w domu i na balkonie
Dipladenia nazywana też mandevillą jest rodzajem pnącza, które będzie ładną ozdobą salonu, tarasu lub balkonu. Z powodzeniem roślinę można uprawiać w zwykłych doniczkach. Należy podkreślić, że dipladenia w domu to raczej rozwiązanie dla singli lub rodzin z większymi dziećmi, wykazuje działanie trujące i może zagrażać także zwierzętom. W dalszej części artykułu dowiesz się, jak pielęgnować piękną dipladenię, aby zakwitała każdego roku.
Dipladenia kwiat- charakterystyka
Niewątpliwą zaletą dipladenii jest bardzo długi okres kwitnienia. Roślina ta przybiera postać pnącza o ciemnych liściach, a wraz z nadejściem maja dodatkowo pojawiają się piękne kwiaty w kształcie różowych dzwonków, ale zdarzają się też inne kolory. Ciekawym okazem kolorystycznym jest boliviensis- odmiana o białych kwiatach z żółtym środkiem. Na uwagę zasługuje też bardzo wytrzymała odmiana o nazwie rosea o przepięknych różowych kwiatach. Czy kwiat dipladenia jest wymagającą rośliną?
Dipladenia mbc-2016, pixabay
Dipladenia: pielęgnacja- kilka podstawowych zasad
Pnącze pochodzi z Brazylii, co przekłada się na szczególne wymagania w uprawie. Pielęgnacja dipladenii nie jest skomplikowana. Roślina preferuje słoneczne stanowiska, ale dobrze czuje się też w półcieniu. Ciepło oraz wilgoć to idealne warunki. Od wczesnej wiosny do jesieni dipladenia wymaga temperatury od 18-25º C.
Dipladenia: zimowanie
Co należy wiedzieć w kwestii zimowania dipladenii? W okresie spoczynku, czyli zimą idealna temperatura to 12-15ºC, ważne jest to, aby nie spadła poniżej 10ºC. Z domu można więc przenieść roślinę do ogrodu zimowego lub na klatkę schodową i ustawić przy oknie.
Dipladenia. Zdjęcie ilustracyjne kritchaya Janhom/shutterstock.com
Dipladenia: podlewanie- o czym warto pamiętać?
Dipladenię należy podlewać regularnie w okresie wzrostu, roślina nie lubi zalewania wodą. Zawsze należy pamiętać o tym, aby usunąć nadmiar wody z podstawki. Bardzo dobrym pomysłem jest zraszanie. Nawóz stosujemy od kwietnia do sierpnia, co ważne kwiatu nie trzeba przesadzać co roku. Dipladenia red wymaga większej donicy tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. W roli ziemi sprawdzi się torf wymieszany z ziemią i piaskiem. Gleba ma być żyzna i próchnicza.
Dipladenia red: jak pobrać sadzonki?
Dipladenia red to pnącze, które można łatwo rozmnożyć, wystarczy pobrać przyszłą sadzonkę z wierzchołka i włożyć do wody. W przeciągu sześciu tygodni szczepka powinna się ukorzenić. Kluczowym warunkiem jest ciepłe otoczenie. Dipladenia dobrze czuje się w towarzystwie, tworząc naturalną barierę od ciekawskich spojrzeń oraz ostrego słońca.
Zobacz też: Amarylis: co to za roślina? Uprawa i pielęgnacja
-
Jennifer Lopez pokazała się bez makijażu i doczepionych włosów. Jak wygląda w takiej wersji?
-
Lady Louise Windsor odziedziczy majątek po zmarłym księciu Filipie. Kim jest 17-latka, o której piszą brytyjskie media?
-
Patrycja Kazadi przeszła zaskakującą metamorfozę? Na zdjęciu olśniewający blond. Fani zachwyceni
-
Rossmann przecenił hitowy tusz do brwi. Kosztuje mniej niż 21 zł, a daje efekt jak po wizycie u kosmetyczki
-
Dwóch znajomych z wojska wymyśliło rękawiczki do zmiany tamponu. Kobiety są zgodne: Taki produkt nigdy nie powinien powstać
- Limitowana kolekcja Reserved Re.Design powstała przy współpracy z pokoleniem Z.
- Przyszli do ciebie goście i nie zdjęli butów? Wyjaśniamy, jak należy się zachować
- Królowa Elżbieta II i książę Filip mieli romantyczną tradycję urodzinową. Po ponad 70 wspólnych latach została przerwana
- Sadzenie róż na wiosnę. Jak obcinać róże? Wiosenne porządki w ogrodzie
- Marzysz o błyszczących włosach? Pomoże składnik, który masz w kuchni