Peperomia- sprawdź, jak pielęgnować zielone "Krople Deszczu"

Peperomia to bardzo popularny kwiat, który wiele wybacza. Nie straszne mu okresowe przesuszenie w trakcie wyjazdów domowników. Marzy Ci się prywatna, zielona kopuła? Zapraszamy na mini przewodnik po pielęgnacji peperomii.

Peperomia kwiat- charakterystyka  

Peperomia to kwiat, który pochodzi z tropików, ale doskonale czuje się w naszych mieszkaniach. Ogrodnicy cenią go za niebanalną urodę i małe wymagania w pielęgnacji. Peperomia kwiat to idealne rozwiązanie dla osób, które w świecie roślin stawiają pierwsze kroki. Roślina nie lubi zalewania i wychłodzenia, poza tym wytrzyma każde warunki. 

Peperomia: odmiany. Zielone ''Krople Deszczu''

Która peperomia jest najpiękniejsza? Na szczególną uwagę zasługuje odmiana ''Rain Drop'', która wyróżnia się dużą ilością liści o połyskującej powierzchni. Roślina dorasta aż do 40 cm i tworzy eleganckie pnącza. 

Cechy charakterystyczne tej odmiany peperomii: 

  • duże, liście w kształcie serca, które przypominają trochę krople łez 
  • połyskliwa zieleń, która pomoże stworzyć tropikalny klimat
  • w miarę szybki wzrost 
  • wyjątkowo dobra odporność na przesuszenie 

Dużą popularnością cieszy się też peperomia prostrata. Więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu. 

Peperomia. Zdjęcie ilustracyjnePeperomia. Zdjęcie ilustracyjne Coplay/shutterstock.com

Peperomia prostrata- marmurkowe pnącze 

Peperomia prostrata to bardzo popularna roślina doniczkowa. Charakteryzuje się dużą ilością drobnych liści o ciekawym wzorze marmuru, które skupiają się na długich pędach w kolorze brązowym. To propozycja dla tych, którzy w krótkim czasie potrzebują oszałamiających efektów, roślina rozrasta się bardzo szybko i nie jest problematyczna w uprawie. Można ją sadzić zarówno w stojących jak i wiszących doniczkach. 

Cechy charakterystyczne tej odmiany: 

  • długie, zwisające łodygi w formie zielonych kaskad 
  • ciekawy rysunek liści 
  • małe wymagania pielęgnacyjne 
Zobacz wideo Hodujesz w domu monsterę? Sprawdź, czy odpowiednio o nią dbasz

Peperomia: uprawa. Kilka podstawowych zasad 

Uprawa peperomii nie jest trudna. Roślinie należy zapewnić jasne stanowisko, dużo dostępu do świeżego powietrza. Bardzo ważna jest też wilgotność. Peperomia wytrzyma trudne warunki, ale pomieszczenie nie może być suche. Peperomia lubi wysoce przepuszczalne, lekkie gleby próchnicze.

Peperomia. Zdjęcie ilustracyjnePeperomia. Zdjęcie ilustracyjne Maritxu/shutterstock.com


 

Peperomia: jak pielęgnować? Zasady podlewania

Jak prawidłowo pielęgnować peperomię? Kiedy wiadomo, że roślina potrzebuje wody? Najlepszą oznaką jest sucha warstwa podłoża na wierzchu. Zbyt duża ilość wody skończy się gniciem rośliny. W okresie zimowym podlewanie ograniczamy do minimum.  

Jak dbać o peperomię, aby była dorodna i gęsta? 

Jak dbać o peperomię? W okresie wegetatywnym należy dodatkowo nawozić roślinę co dwa tygodnie, idealnie sprawdzi się nawóz organiczny. Nie można przekraczać dawek, peperomia to roślina wrażliwa na przenawożenie. Regularne podcinanie pędów sprawia, że kwiat ten wypuści nowe listki i stanie się naprawdę gęstym pnączem. 

Zobacz też: Kalanchoe - piękna roślina doniczkowa. Uprawa i pielęgnacja

Więcej o: