Środa Popielcowa 2021: jak ją obchodzimy? Jakie obostrzenia będą obowiązywać?

Środa Popielcowa 2021 to tradycyjnie dzień, który zapoczątkowuje Wielki Post. Jak ją obchodzimy?

Co to jest Środa Popielcowa?

Tradycja celebracji Środy Popielcowej jest ściśle związana z religią chrześcijańską. Zastanawiającym się, co to za święto, odpowiadamy, że jest to zwyczajowo dzień rozpoczynający Wielki Post, który jest okresem przygotowania do obchodów Świąt Wielkiej Nocy.

Co roku po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się okres karnawału, czyli nieustających zabaw i imprez. Jego kulminacją są ostatki, które trwają od Tłustego Czwartku aż do wtorku poprzedzającego Popielec. W tym czasie można dać upust nie tylko chęci zabawy, ale też obfitego jedzenia i picia. W poście bowiem wierni zobowiązani są do zachowywania umiaru w powyżej wspomnianych kwestiach, a także do powstrzymywania się od uczestnictwa w zabawach. Jest to czas przeznaczony na pokutę, jałmużnę i post, które mają przybliżać do Boga i pozwolić na jak najlepsze przygotowanie się do Świąt Wielkanocnych. 

Tradycyjnie w Środę Popielcową wierni gromadzą się w kościołach na mszy świętej, podczas której ma miejsce obrzęd posypania głów popiołem na znak nawrócenia. Obowiązuje ich w tym dniu także post ścisły, co oznacza, że w ciągu dnia mogą przyjąć tylko jeden posiłek do syta oraz dwa lekkie (nie powinni spożywać mięsa).

Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?

Środa Popielcowa: jak będzie wyglądać w tym roku?

Obrzędy religijne w ostatnim roku odbywają się z ograniczoną ilością wiernych. Wszystko to w związku z pandemią koronawirusa. Do kościołów wpuszczane są mniejsze ilości ludzi - jedna osoba na 15 m². Nie inaczej będzie w Środę Popielcową. Obostrzenia dotyczące sprawowania kultu religijnego zostały podtrzymane do 28 lutego, kiedy to możliwe jest ich kolejne łagodzenie. 

Kościół w związku z istniejącą sytuacją także wprowadził modyfikację do tradycyjnego przebiegu mszy świętej w Popielec. Zwyczajowy obrzęd posypania głów wiernych popiołem zostanie przeprowadzony z poszanowaniem reguł sanitarnych. Szczegółowe instrukcje przygotowała Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zgodnie z nimi:

 po pobłogosławieniu popiołu i pokropieniu go wodą święconą w milczeniu, kapłan zwraca się do obecnych, recytując jeden raz formułę, którą znajdujemy w Mszale Rzymskim: 'Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię' albo 'Pamiętaj, że jesteś prochem, i w proch się obrócisz'. Następnie kapłan oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą, lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów
Więcej o: