Ostatki 2021. Kiedy wypadają ostatki? Jak je obchodzić?

Ostatki to termin oznaczający ostatnie dni karnawału. Ostatki, nazywane również zapustami, rozpoczynają się w Tłusty Czwartek i kończą zawsze we wtorek, zwany w Polsce "śledzikiem". Następny dzień - Środa Popielcowa - oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwanie na Święta Wielkanocne.

Ostatki 2021 – co to są ostatki?

Ostatki w tym roku trwają od 11 lutego do 16 lutego. To czas hucznych zabaw i balów karnawałowych, choć w tym roku, raczej w domowym zaciszu. Nic nie szkodzi jednak na przeszkodzie, by w gronie domowników były równie huczne. Ostatki to również inaczej "zapusty" lub "śledzik". Określenia te nawiązują do jedzenia i informują, że według tradycji należy się wtedy dobrze najeść. W dawnych czasach w ostatni dzień przed Środą Popielcową gospodyni czyściła patelnię z tłuszczu i wieszała w kuchni w widocznym miejscu. Miało to oznaczać, że przez kolejne dni, aż do Wielkanocy, nie będzie już smażonych i tłustych potraw. 

Ostatki 2021. Jak obchodzić ostatki?

W Polsce bardzo popularne są tematyczne bale karnawałowe, które obchodzone są nie tylko przez najmłodszych, ale także przez osoby dorosłe. W tym roku na bale karnawałowe wybrały się raczej tylko przedszkolaki, którym chyba już wszyscy zazdroszczą. Najsłynniejszym i najbardziej widowiskowym balem karnawałowym na świecie jest Karnawał w Rio de Janeiro w Brazylii, który w tym roku został odwołany. Tradycyjnie zaczynał się w ostatni piątek przed Środą Popielcową i trwał aż pięć dni, do środy nad ranem. Czy wróci za rok? Zobaczymy. 

Ostatki to również czas, aby dobrze się najeść, dlatego często były okazją do spotkań ze znajomymi. Teraz, pozostają nam spotkania online, co wcale nie musi oznaczać, że nie będziemy się dobrze bawić. Przygotujcie zatem najlepsze poczęstunki i napitki, i wydzwaniajcie do znajomych, by tradycji stało się zadość. 

Zobacz też: Lody o smaku Majonezu Kieleckiego to hit internetu. Lodziarnia prowadzi sprzedaż na wynos

Ostatki, Środa Popielcowa, Wielki Post - kalendarz

Już wiemy, że Ostatki obchodzimy w tym roku od 11 do 16 lutego. Z kolei Wielki Post rozpoczyna się 17 lutego w Środę Popielcową, a kończy w Sobotę Wielkanocną, która w 2021 roku przypada 3 kwietnia. Kiedy w tym czasie obowiązuje post ścisły? Wierni powinni zachować go dwa razy w roku - w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek, który w tym roku przypada 2 kwietnia. Warto pamiętać, że post ścisły różni się nieco od zwykłego postu, gdyż obejmuje także ograniczenie liczby posiłków i redukcję ich objętości. Z postu zwolnione są osoby chore, które ze względu na stan zdrowia nie mogą sobie pozwolić na tak radykalną, nagłą zmianę diety. Mogą jedynie być zobowiązane do zachowania  postu jakościowego, bądź ilościowego.

Ostatki 2021 w pandemii

Organizując tradycyjne ostatki pamiętajmy, że pomimo poluzowania obostrzeń, nadal mamy pandemię. Zalecamy zostanie w gronie domowników i huczne pożegnanie karnawału bez rozprzestrzeniania wirusów. W czasie zakupów pamiętajmy też o zachowaniu dystansu, dezynfekowaniu rąk i zasłanianiu nosa oraz ust. 

Zobacz wideo A te przekąski już znacie?
Więcej o: