Hirsutyzm jest efektem nadmiernej produkcji hormonów męskich androgenów. Przez to na ciele kobiety pojawiają się włosy w miejscach typowych dla owłosienia męskiego. Z takim problemem od okresu dojrzewania zmaga się 24-letnia Esther Calixte-Bea z Montrealu. Jednak od jakiegoś czasu nie jest to już dla niej powód do zmartwień.
Gdy Esther była nastolatką, na jej klatce piersiowej zaczęły pojawiać się włosy. Jak przyznaje, przez wiele lat był to jej ogromny kompleks. Miała obsesję na punkcie usuwania włosków, stała się niepewna siebie i nieśmiała. W pewnym momencie zaczęły ją nawet dręczyć myśli samobójcze. Jednak dwa lata temu w jej życiu nastąpiła ogromna zmiana.
W 2019 roku Esther zdecydowała, że całkowicie rezygnuje z usuwania owłosienia. Z perspektywy czasu uważa, że była to najlepsza rzecz, jaką zrobiła w życiu. Kobieta w pełni zaakceptowała swój wygląd i pozbyła się kompleksów, które towarzyszyły jej od lat. Jak przyznaje, czuje się teraz znacznie bardziej seksowna.
- Pochodzę z Wybrzeża Kości Słoniowej. Kobiety z pokolenia mojej prababci były bardzo owłosione. Co ciekawe, w czasach ich młodości nadmierne owłosienie było postrzegane jako coś pięknego - powiedziała w jednym z wywiadów.
Problem nadmiernego owłosienia u kobiet daje o sobie zazwyczaj znać w okresie dojrzewania. Jeśli na ciele nastolatki pojawią się włosy w nietypowych dla kobiet miejscach (m.in. na klatce piersiowej, pośladkach, brzuchu, górnej wardze), nie należy tego bagatelizować. Czasami nadmierne owłosienie jest jedynie defektem kosmetycznym. Może być to jednak także objaw hirsutyzmu. Hirsutyzm jest efektem nadmiernej produkcji hormonów męskich androgenów. Przez to na ciele kobiety pojawiają się włosy w miejscach typowych dla owłosienia męskiego. Hirsutyzm bardzo często jest dziedziczny. Może być jednak także związany z zespołem policystycznych jajników lub wrodzonym rozrostem nadnercza.
Może cię także zainteresować: