Pierwszy dzień wiosny 2021: kiedy wypada dzień wagarowicza?

Pierwszy dzień wiosny 2021 już coraz bliżej. Kiedy wypada dzień, w którym zwyczajowo topimy Marzannę i żegnamy zimę?

Kiedy jest pierwszy dzień wiosny?

Zastanawiasz się, kiedy jest pierwszy dzień wiosny? Świętowany jest on w naszym kraju zwyczajowo 21 marca. W 2021 roku dzień ten przypada w niedzielę. Koniec zimy wypatrywany jest przez większość z nas. Dzieci czekają aż zrobi się cieplej i będą mogły bawić się na zewnątrz, dla rolników rozpoczyna się okres prac polowych, sportowcy mogą wreszcie wznowić treningi na powietrzu. Można by tak wymieniać bez końca. Pierwszy dzień wiosny nie daje nam jednak gwarancji, że jeszcze nie powrócą do nas opady śniegu i mróz. Wystarczy spojrzeć na ludowe porzekadła, które dość jasno traktują tę kwestię. Zgodnie z nimi: "w marcu jak w garncu", a "kwiecień plecień co przeplata trochę zimy, trochę lata". Niemniej jednak początek wiosny pozytywnie nastraja i sprawia, że większość z nas odzyskuje energię życiową.

Kiedy zaczyna się wiosna?

To kiedy tak naprawdę zaczyna się wiosna zależy od uwarunkowań astronomicznych - nie zawsze ma to miejsce właśnie 21 marca. W ostatnich latach trudno jasno określić kiedy mamy do czynienia z prawdziwą wiosną. Wszystko to przez ocieplenie klimatu, które sprawia, że zimy są bardzo łagodne, a po nich następuje drastyczny skok temperatury, dzięki czemu na przełomie kwietnia i maja często mamy do czynienia z pogodą bardziej przypominającą letnią niż wiosenną. W tym roku jednak zima zaskoczyła nas i przez kilka tygodni mieliśmy okazję przypomnieć sobie prawdziwe zimy z dużym mrozem i zaspami śniegu na ulicach. Jaka będzie wiosna? Okaże się niebawem.

Zobacz wideo Zorganizuj i uporządkuj swoją szafę na wiosnę

Kalendarzowa wiosna: kiedy wypada?

Kalendarzowa wiosna co roku przypada 21 marca. Jest to umowna data, którą stosujemy do jasnego określenia momentu zmiany pory roku.

Zobacz też: Zmiana czasu 2021: kiedy przechodzimy na czas letni?

Astronomiczna wiosna: co to takiego?

Astronomiczna wiosna to zjawisko, które związane jest z tzw. równonocą wiosenną. W dniu, kiedy wypada równonoc mamy do czynienia z sytuacją, gdy równo 12 godzin trwa dzień i noc (stąd nazwa zjawiska). Od tego dnia półkula północna znajduje się bliżej Słońca, co sprawia, że dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Zdarza się, że dzień astronomicznej i kalendarzowej wiosny pokrywają się. W 2021 roku astronomiczna wiosna rozpocznie się w sobotę, 20 marca.

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny

Zwyczaje związane z pierwszym dniem wiosny dobrze znane są wszystkim dzieciom. Pierwszy dzień wiosny to wyjątkowo radosny dzień. Koniec zimy zwiastuje początek nowego życia, które budzi się wraz z wiosną. Nic więc dziwnego, że temu wyjątkowemu dniu towarzyszą liczne tradycje. Do zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny należy znane wszystkim "topienie lub palenie Marzanny". Zazwyczaj każdy pamięta tę tradycję ze szkoły, kiedy to wszystkie dzieci wykonywały najpierw słomianą kukłę, która miała symbolizować zimę, a następnie w pierwszym dniu wiosny udawały się nad rzekę, aby ją wrzucić i w ten sposób symbolicznie pożegnać zimę. Jeśli w okolicy nie było odpowiedniego zbiornika wodnego, wówczas palono kukłę w bezpiecznym miejscu.

Kolejnym zwyczajem związanym z pierwszym dniem wiosny jest tzw. dzień wagarowicza. Tradycją stało się, że właśnie 21 marca, kiedy następuje zmiana pór roku uczniowie zamiast uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych udają się na "wagary", aby świętować rozpoczęcie wiosny. 

Zobacz też: Przysłowia o wiośnie. Ludowe mądrości na wiosenną porę

Więcej o: