Międzynarodowy Dzień Kobiet: co to za święto?

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto obchodzone w wielu zakątkach świata. Skąd się wzięła jego idea?

Międzynarodowy Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet to święto o dość długim rodowodzie. Obchodzimy je od ponad 100 lat, a jego początków upatrywać można w wydarzeniach związanych z walką o emancypację kobiet. W Polsce dzień ten często kojarzy się niezbyt dobrze, gdyż w naszym kraju największe obchody związane były z okresem komunistycznym, kiedy władza, chcąc zjednać sobie lud, usiłowała tworzyć świeckie, propagandowe święta. To z tego okresu pochodzi obchodzony po dziś dzień Dzień Nauczyciela czy Barbórka. Także Dzień Kobiet był wówczas wyjątkowo hucznie obchodzony. Mimo upadku reżimu tradycja jednak pozostała i panie 8 marca mogą liczyć na szczególne traktowanie ze strony mężczyzn, a także na drobne upominki i kwiaty. 

Życzenia na Dzień Kobiet - najpiękniejsze wierszyki i rymowanki. Zdjęcie ilustracyjne Życzenia na Dzień Kobiet, czyli czego życzyć drogim Paniom

Światowy Dzień Kobiet: skąd się wziął jego początek?

Początków Światowego Dnia Kobiet należy upatrywać w wydarzeniach, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych pod koniec pierwszej dekady XX wieku. Wtedy to robotnice zatrudnione w fabrykach w związku z panującymi tam warunkami zatrudnienia i płacy postanowiły zorganizować masowy strajk. Doszło przy tym do tragicznego wydarzenia - część kobiet zamknięta w hali spłonęła w pożarze. Sytuację tą wykorzystali socjaliści głoszący hasła konieczności poprawy sytuacji kobiet. Dokładnie rok po wydarzeniach mających miejsce w Nowym Jorku duńska Międzynarodówka Socjalistyczna ogłosiła wprowadzenie Dnia Kobiet. 

Zobacz wideo Pełna słodyczy szkatułka ze zdjęciem, czyli prezent na Dzień Kobiet w wersji last minute

Dlaczego Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy 8 marca?

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzimy w większości miejsc na świecie właśnie 8 marca. Dlaczego? W tym dniu świętują panie z krajów byłego bloku wschodniego, gdyż jak już wspomniano wcześniej, komunistyczny reżim przywłaszczył sobie to święto dla własnych potrzeb. Równie chętnie dzień ten celebrują także mieszkańcy Włoch, Kuby, Albanii, Wietnamu, Brazylii i Algierii. Obchody wyglądają wszędzie podobnie. Panie są obdarowywane drobnymi upominkami, kwiatami i słodyczami. W dniu tym panowie starają się je także odciążyć od codziennych obowiązków, zarówno w pracy jak i domu. Wieczorami natomiast odbywają się specjalne koncerty, przedstawienia i widowiska nawiązujące tematycznie do obchodzonego dnia. 

Zobacz też: Prezent na Dzień Kobiet - trzy topowe podarunki, które będą zawsze udane

8 marca: Dzień Kobiet na pamiątkę strajków robotnic

Wiele osób zastanawia się, dlaczego właśnie 8 marca jest dniem, w którym obchodzimy Dzień Kobiet. Otóż jest to bezpośrednio związane z historią ustanowienia tego dnia i odnosi się do mających miejsce 8 marca 1908 roku strajków kobiet pracujących w fabrykach w Stanach Zjednoczonych, które postanowiły walczyć o lepsze traktowanie i warunki pracy. 

Frances McDormand w filmie 'Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri' Filmy o kobietach: 10 pozycji filmowych o kobietach, które trzeba znać

Dzień Kobiet: historia

Historia Dnia Kobiet? Współcześnie obchodzony Dzień Kobiet ma wiele wspólnego z ideą walki o równe traktowanie kobiet i mężczyzn w zakresie praw wyborczych, ale także praw pracowniczych itd. Mało kto jednak wie, że geneza tego dnia sięga dużo głębiej i jest związana z zupełnie innymi kwestiami. Otóż początków świętowania Dnia Kobiet doszukuje się już w tradycji starożytnego Rzymu, gdzie 1 marca obchodzono matronalia, czyli swoiste święto kobiet i płodności. W tym dniu kobiety nawzajem obdarowywały się upominkami, otrzymywały także takie od swoich partnerów. Był to dzień przeznaczony na beztroską zabawę, świętowanie, ale także na modlitwy o przychylność bogów i szczęście w małżeństwie. 

Zobacz też: Kwiaty na Dzień Kobiet - które wybrać? Podpowiadamy!

Więcej o: